Vyrobte si originální bylinný parfém na jaro. Každý se za vámi otočí!
Vyrobit si vlastní parfém není žádná věda. A bude-li vonět jarem, není rozhodně co pokazit. Venku se to už brzy bude hemžit nejrůznějšími vůněmi. Vyrobte si svoji originální vůni, která vás bude charakterizovat, kamkoliv půjdete. Vyzkoušejte náš recept anebo si vyrobte parfém dle své fantazie.
Pro jarní dny přijdou nejvíce vhod lehčí vůně s nádechem svěžího vánku. Důvod je prostý – probouzejí se naše smysly, díky čemuž na jaře vnímáme pachy i vůně daleko intenzivněji než v zimních dnech (pro které se tím pádem hodí vůně těžší a výraznější). Je ovšem rozdíl, jestli vůni používá muž, nebo žena. Zatímco pánové chtějí dát na odiv svoji „mužnost“ a často sahají po vůních velmi kořeněných, levandulových a citrusových, ženy chtějí okolí přesvědčit o své nevinnosti, a tak raději použijí vůni květinovou či ovocnou.
Vyznáte se ve vůních?
Zatímco laik nazývá parfémem téměř všechno, co nějak voní, odborníci jsou na tento pojem velmi hákliví. V opravdovém parfému je totiž vysoká koncentrace éterických olejů (silic). Parfém se většinou skládá z 60 až 70 složek, ale může jich v sobě nést třeba i 100. V žádném případě to ale neznamená, že čím více složek má, tím je kvalitnější. A jak rozeznáte pravý parfém třeba od toaletní vody?
36 důvodů proč si esenciální oleje pravděpodobně zamilujete (pokud už se tak nestalo)
Ambra: součást luxusních parfémů i vonné léčivo
Alternativní parfémy se značkovým vyrovnají kvalitou. A stojí až o polovinu méně
Parfém – ukrývá v sobě 15 až 30 procent vonné kompozice v koncentrovaném lihu.
Parfémová voda – má 8 až 15 procent vonné kompozice, lihu je zde cca 85 až 90 % lihu.
Toaletní voda – většinou obsahuje jen 4 až 8 procent vonné kompozice a tedy zhruba 80 % alkoholu-lihu.
Kolínská voda – zahrnuje pouze 3 až 5 procent vonné kompozice a lihu je zde asi 70 %.
Homemade parfém: Vyberte si ten svůj
Bergamot – krásná a čistá svěží citrusová vůně. Bergamot má tvar citrónu a je velký jako pomeranč. Pochází výhradně z jižní Itálie. Má svěží citrusovou vůi aě je důležitou složkou řady jemných parfémů.
Cedr – hodí se spíše pro pánské parfémy. Ale může být i zajímavým doplňkem ženské vůně. Má specifický dřevnatý, vytrvalý podtón.
Ylang-ylang – v překladu jsou to květy květů. Je to vlastně květ ze stromu ylang-ylang, jenž roste především na Filipínách a Madagaskaru. Silice je silná, sladká a orientálním typům parfémů dodává onen „první dojem“. Ylang-ylang dobře ladí s jasmínem a fialkou.
Jasmín – cenný a velmi drahý olej. Jasmín voní naprosto neuvěřitelně luxusně. Je to ryze ženská vůně a ženskost podtrhuje. Parfémům dodává svéráznou energii a jemnou vůni.
Pačuli – jde o vůni, která se do parfémů dává poměrně často. Ani ne tak kvůli vůni, ale především je o jedinečný stabilizátor. A ostatní vůně decentně propojuje. Je exotická a nevšední. Voní spíše sladce. Lehce jde i do bylinek a dá se říci, že je to i lehce balzámová vůně.
Santalové dřevo – dřevitá vůně, která se hodí spíše pro pánské parfémy. Ale velmi často se objevuje i v dámských vůních. Santalové dřevo v sobě skrývá cosi tajemného. Použijete-li ho do vůně, budete tak trochu tajemní i vy sami.
Růžové dřevo – nádherná vůně, která se využívá především pro dámské vůně. Nikdy ne ale sama o sobě, vždy výhradně ve vonných směsích. Růžové dřevo podtrhne ženskost a dodá více ženské energie.
Jak sestavit homemade parfém:
Když výrobce parfémů vytváří novou vůni, jednotlivými složkami parfému vkládá do kompozice takzvané tóny, které se uvolňují postupně. Každá vůně se skládá ze tří tónů:
Hlava – zvaná také svrchní fáze – cítíme ji jako první, ovšem tato vůně rychle odezní.
Srdce – tvoří buket, charakter vůně – rozvine se až zhruba za deset minut.
Základ – neboli spodní vůně – doznívá pak ještě několik hodin.
Připravte si homemade parfém s vůní jara:
Budete potřebovat:
- 30 ml čistého lihu
- 10 ml vody
- 15 kapek esenciálního oleje bergamot
- 10 kapek esenciálního oleje citrón
- 15 kapek esenciálního oleje pomeranč
- 5 kapek esenciálního oleje santal
- 3 kapky esenciálního oleje pačuli
Příprava:
Éterické oleje nakapeme do lihu a důkladně protřepeme. Přidáme vodu, znovu protřepeme a uzavřeme. Lahvičku uložíme do chladu a temna a necháme tři až pět dnů zrát. Poté můžeme používat.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku