
Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?
Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová vlastnost. V podstatě se jedná o vychloubačnost, která je doslova do očí bijící. Víte, jakým způsobem může ovlivnit život a jak se liší u mužů a žen?
Psychologové tvrdí, že ješitnost v malé míře určitě neškodí. Může například podnítit větší touhu po sebepéči a podpořit úsilí směřující k vytouženému cíli. Když je jí ale přespříliš, mění člověka v narcistu posedlého vlastní image.
Co je ješitnost a proč je u některých lidí patrnější?
Ješitnost je osobnostní rys charakterizovaný potřebou obdivu, pocitem nadřazenosti a tendencí k manipulaci ostatních. Lidé s ješitností často trpí narcisistickou poruchou osobnosti, která postihuje asi 1 až 2 % populace, přičemž muži jsou diagnostikováni častěji než ženy. K rozvoji této vlastnosti mohou přispět genetické predispozice nebo způsob výchovy v dětství – ješitní lidé bývali zpravidla jako děti až přehnaně chváleni svým okolím, nebo jim nebyly stanoveny dostatečné hranice.
Gaslighting: Psychická manipulace a citové zneužívání. Aneb když z vás partner dělá blázna
Liší se nějak ješitnost u mužů a žen?
Projevy ješitnosti bývají u mužů a žen zpravidla identické, najít v nich však můžeme nepatrné rozdíly.
Jaké bývají ješitné ženy
U dam nemusí být ješitnost na první pohled patrná. Její projevy jsou ale stejně škodlivé jako u mužů. Pro ješitnou ženu je tedy typická:
- emocionální manipulace
- potřeba neustále kontroly – především ve vztazích s ostatními
- závislost na uznání a chvále
- přecitlivělost na kritiku
- neschopnost se omluvit
- potřeba se porovnávat s ostatními dámami
Zajímavé také je, že některé ženy svou ješitnost často skrývají za falešnou slabost nebo zranitelnost, což jim pomůže získat kontrolu nad situacemi a lidmi bez negativní pozornosti.
Ješitné ženy se cítí jako "královny" a nedokážou si přiznat chybu. Naopak ji vidí u ostatních.
Jací bývají ješitní muži
O ješitnosti u mužů se hovoří ve společnosti mnohem častěji – někteří pánové chtějí zkrátka působit jako „alfa samci“. Zpozorovat tedy u ješitných pánů můžeme:
- přehnané sebevědomí a dominantní chování
- manipulativní techniky vůči okolí
- potřebu obdivu a respektu
- neschopnost se omluvit
- přecitlivělost na kritiku
Lze se ješitnosti zbavit?
Ješitnost lze řešit, pokud se dotyčný sám chce změnit. Důležité tedy jsou následující kroky:
- Upřímná sebereflexe: ta souvisí především s přiznáním si vlastních chyb, položit si můžete třeba otázky typu „Musím mít vždy pravdu?“, „Proč mě jisté situace vždy rozhodí?“ nebo „Bojuji za spravedlnost nebo za svoje ego?“
- Trénink přijímání konstruktivní kritiky: aby ješitnost negativně neovlivňovala váš život, je důležité umět přijímat i negativnější názory zvenčí – když vás tedy někdo zkritizuje, neberte to hned jako útok a spíš se zamyslete nad tím, co byste mohli na sobě zlepšit.
- Oceňování druhých: ješitnost ve vás přestane bobtnat, když dokážete ocenit své okolí – nezdráhejte se tedy někoho za něco dobrého pochválit.
S rozvojem osobnosti a odbouráním nadměrné ješitnosti pak mohou pomoci i psychologicky laděné knihy, přednášky, videa či specializované kurzy. Pokud však ješitnost souvisí i s hlubšími psychickými obtížemi, je vhodné zvážit konzultaci s psychologem, terapeutem nebo koučem.
Fakta o ješitnosti na závěr
- Ješitnost u lidí v poslední době podporují zejména sociální sítě. Na těchto veřejných platformách tak mohou ješitové hledat obdiv, uznání a sebeprezentaci. Také se pak porovnávají s ostatními, zda nejsou bohatší, hezčí nebo úspěšnější.
- Ješitnost se také stala oblíbeným tématem v literatuře. Některá díla tedy nesou morální ponaučení, které varuje čtenáře před nebezpečím nadměrné pýchy a sebestřednosti.
- Na ješitnosti nejvíce vydělává kosmetický a módní průmysl, který investuje miliardy do marketingu produktů slibujících zlepšení vzhledu.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku