Infantilita v dospělosti může v mezilidských vztazích napáchat mnoho škod. Jak jednat s člověkem, který má dětinské chování?

img
05. 11. 2024

Infantilita v dospělém věku je jev, který je skutečně vyzrálými osobnostmi jen těžko chápán. Přesto se může v mezilidských vztazích objevovat velice často a způsobovat nejedny problémy, konfrontace a komplikace. Člověk s dětinským chováním totiž neustále od druhých něco vyžaduje, avšak sám se nesnaží vůbec. Jeho rysy poznáte ve společnosti velice snadno, což může být klíčové pro pochopení a řešení jakékoliv složité vztahové situace. Zjistěte s námi, jak „dítě“ v dospělém těle odhalit.

Na první pohled se sice jeví jako dospělí lidé – z fyziologického hlediska, ale jejich chování spíše odpovídá adolescentnímu věku. Možná jste se i vy již v životě setkali s někým, kdo neustále prosazoval jen své zájmy, nebyl schopen dospělé konverzace a utíkal před řešením problémů. Poradíme vám, jak se s tím vším vypořádat a případně člověku s dětinským chováním pomoci.

Co je to infantilita a jaké jsou její příčiny?

Infantilita je pojem, který označuje přetrvávající projevy nezralého nebo dětinského chování a myšlení v dospělosti. Infantilita se projevuje v situacích, kdy dospělý člověk reaguje podobně jako dítě, čímž se vyhýbá odpovědnosti nebo konfliktům a hledá neustálou pozornost či ochranu od druhých. Tento stav může mít vliv na schopnost dospělého jednat autonomně (sám za sebe), řešit problémy a zvládat náročné životní situace.

Čtěte také:

Poznáte emoční nezralost? Tyto projevy ji snadno odhalí!

Možné příčiny infantility v dospělosti

  • nedostatečná emoční podpora v dětství
  • přehnaná ochrana nebo péče ze strany rodičů
  • traumatické prožitky v dětství

Jak se infantilita v dospělosti projevuje?

Odhalit infantilitu v dospělosti není zas tak těžké. U konkrétního člověka stačí vysledovat tyto typické rysy chování:

  • Neustále se vyhýbá osobní odpovědnosti: dospělý člověk, jemuž je vlastní infantilita, má tendenci vyhýbat se jakékoliv odpovědnosti, tj. například – odkládá rozhodnutí, přesouvá vinu na ostatní a není ochotný přiznat si chybu. Také velmi často očekává, že se o něj někdo postará, nebo že jeho problémy „zmizí samy od sebe“. Často používá větu typu „to není moje chyba“ nebo „ty jsi mě k tomu donutil(a)“.
  • Je emočně nestabilní a mívá přehnané reakce na vnější podněty: člověk s dětinským chováním bývá nezřídka kdy náladový, výbušný, plačtivý nebo přehnaně zachmuřený/smutný. Tyto reakce se často objeví ve chvíli, kdy je konfrontován s něčím, co se mu nelíbí, nebo je pro něj náročné na zpracování. Namísto řešení konfliktu se následně uchyluje k dramatizaci a doufá, že ho okolí bude litovat nebo mu pomůže.
  • Má potřebu trvalé pozornosti a obdivu: stejně jako leckteré dítě, i infantilní dospělý často vyžaduje nepřetržitou pozornost a obdiv od okolí. Očekává pochvalu za běžné věci, chce být středem pozornosti a neunese, pokud ho někdo ignoruje, nebo nebere vážně. Často vyžaduje potvrzení od ostatních, že je „dost dobrý“, nebo že se správně rozhodl.
  • Snaží se vyhýbat konfrontacím a konfliktům: člověk, jemuž je vlastní infantilita, mívá také potíže s přímou a otevřenou komunikací a cíleně se vyhýbá konfliktům. Namísto toho používá pasivně-agresivní chování, manipulaci nebo se uzavírá do sebe. Má typicky tendenci utíkat od problémů a doufá, že je někdo jiný vyřeší za něj. Místo otevřené diskuse o problémech se často stáhne a čeká, až situace přejde.
  • Je závislý na druhých: standardně se dospělý člověk staví na své vlastní nohy, avšak ten s dětinským chováním se často spoléhá na druhé. To se může projevit v každodenním žití, tj. například v emocionální nebo finanční oblasti. Infantilní člověk může mít také problém žít sám, přijímat samostatná rozhodnutí nebo řešit problémy bez pomoci ostatních lidí.
  • Není schopen přijmout kritiku: pokud člověk s infantilním chováním zaznamená jakékoliv náznaky nespokojenosti s jeho chováním nebo rozhodnutím, bere to jako útok na svou osobu. Často reaguje defenzivně, útočně nebo uraženě. Mívá také tendenci obhajovat se za každou cenu a neustále hledat výmluvy, proč právě on není na vině.
  • Má sklon k impulzivnímu chování: člověk, jemuž je vlastní infantilita, jen těžko odolává okamžitým touhám nebo impulzům, což se může projevit například přehnaným utrácením, impulzivním jednáním ve vztazích, nebo neschopností dokončit zadané úkoly, protože ho baví vždy jen to, co je nové a vzrušující. Často jedná, aniž by si uvědomil důsledky svého chování.
  • Je sebestředný: infantilní člověk mívá tendenci zaměřovat se převážně na své potřeby a přání, aniž by bral ohled na druhé. Vztahy pak vnímá jako prostředek k uspokojení svých vlastních potřeb. Je pro něj těžké vnímat perspektivu druhých a projevovat empatii. Tento egocentrický pohled na svět mu brání ve vytváření zdravých a rovnocenných vztahů.
  • Idealizuje si vše kolem sebe a sní o nerealistických věcech: člověk s dětinským chováním mívá vždy nějaký životní cíl, avšak nedělá nic k jeho dosažení. Neustále žije ve světě představ a očekává, že se jeho sny naplní bez většího úsilí.

Infantilní člověk bývá sebestředný.

Jak infantilita v dospělosti ovlivňuje mezilidské vztahy?

Infantilita v dospělosti mívá nezřídka kdy negativní dopad na partnerské, rodinné, přátelské nebo profesní vztahy. Nezralost a neschopnost přijmout odpovědnost může například v druhém "zralém" člověku vyvolat frustraci nebo pocit, že se stává pro protějšek s dětinským chováním spíše pečovatelem než rovnocenným partnerem. V pracovním prostředí pak může infantilní chování vést ke konfliktům s kolegy, neochotě se učit nové dovednosti nebo neschopnosti přijmout zodpovědnost za chyby. Člověk s dětinským chováním tedy může permanentně očekávat, že ho budou ostatní jen chválit, že se o něj postarají, anebo se vyhnou jakékoliv kritice jeho chování. Tyto projevy mohou působit jako manipulativní, což dlouhodobě podrývá důvěru v mezilidských vztazích.

Jak se chovat k člověku, jemuž je vlastní infantilita v dospělosti

Potýkáte se momentálně s člověkem, jemuž je vlastní infantilita v dospělosti? Pak to může být pro vás, jakožto vyzrálou osobnost, velice složité. O to náročnější pak bývá situace, když se jedná o někoho v rodině nebo dokonce o partnera. Pakliže o druhého stojíte a chcete pokračovat v interakci, můžete praktikovat následující chování:

  • Nastavte si jasné hranice.
  • Podporujte infantilního člověka v samostatnosti.
  • Buďte trpěliví ale také důslední.
  • Ideálně se vyhněte nadměrnému chránění nebo litování infantilního člověka.
  • Zaměřte se na otevřenou a jasnou komunikaci – přitom se ale snažte být empatičtí.
  • Buďte nápomocni v rozvíjení emoční inteligence člověka s dětinským chováním.
  • Zaměřte se na pozitivní změny a oceňte je – všímejte si pokroků, tj. zralejších reakcí.
  • Zkuste doporučit odbornou psychologickou podporu.

Překonání infantility v dospělosti

Pokud je kolem vás někdo, komu je vlastní infantilita v dospělosti, můžete mu samozřejmě pomoci v nějakém osobnostním posunu. Avšak pokud on sám nebude chtít a nedojde k sebeuvědomění (tedy si neuvědomí, že se chová nedospěle), nic s ním nenaděláte. Bez sebeuvědomění totiž infantilní člověk nedokáže znovu přijmout odpovědnost za své chování, nebude se snažit lépe pracovat se svými emocemi, nebo ani nenavštíví psychologa/kouče, jenž mu poradí a vyslechne ho.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Gestalt terapie pomůže vytříbit životní cíle. Objevte psychoterapeutickou metodu, která používá koncept „tady a teď“

Gestalt terapie jakožto forma psychoterapie není mezi lidmi až tak moc známá. Přitom mívá skvělé výsledky zejména s ohledem na seb...

Moc podvědomí: Příběhy, které vás mohou inspirovat k životní změně

Moc podvědomí je vskutku závratná. Jenže málo lidí si tento fakt uvědomuje. Lapeni jsou do svých dávných strachů a marně se jich snaží zbavit. Proč je tak složité přeprogramovat naši nevědomou mysl? A kam až vá...

Deprese i špatnou náladu mohou zahnat netradiční terapie. A budou vás bavit!

Ve chvíli, kdy nám není zrovna do smíchu, hledáme různé cesty a terapie, které nám pomohou nepoddat se špatným náladám. Dramaterapie, muzikoterapie, arteterapie – to vše nám může být velmi k užitku. Zažeňte dep...

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Emoční upír na vás může číhat kdekoliv. Poznejte ho včas a udělejte s ním krátký proces

Pojem „emoční upír“ se zažil do paměti mnohých lidí a označuje člověka, který v podstatě bere energii druhým. Vězte tedy, že vedle...

Toxické vztahy v rodině dokážou "otrávit" život. Rozpoznejte je a řešte včas

Toxické vztahy v rodině nejsou rozhodně žádnou výjimkou. Dá se říct, že jsou spíše pravidlem a tíží kdejakého člověka toužícího po rodinné pohodě i rovnováze. Takový toxický člen rodiny bývá zpravidla lehce odh...

Jednostranný vztah se nemusí vždy týkat jen partnerství muže a ženy. Jak poznat, že dáváte více než druhá strana?

Jednostranný vztah je velmi vysilující záležitost, ať už se třeba jedná o partnerství s mužem či ženou, rodinného příslušníka nebo...

Chcete vybudovat pevné vztahy na pracovišti? Inspirujte se osvědčenými tipy

Dobré vztahy na pracovišti jsou nesmírně důležité pro osobní pohodu ale i produktivitu práce. Krom toho strávíme v zaměstnání většinu svého života, proč si ho tedy nezpříjemnit? Ať už jste vrcholovým manažerem,...

Trénink paměti je v seniorském věku žádoucí. Objevovat můžete nespočet efektivních metod, které udrží mozek v kondici

Aktivní trénink paměti řeší v mladém věku málokdo. V produktivní části života totiž člověk získává neustále nějaké podněty v zaměs...

5 tipů, jak udržet svou pozornost

Chtělo by se říct, že káva, káva, káva, káva, a ještě jednou káva, avšak i ta má své limity. Navíc, při nadměrném užívání i tento lahodný mok se stává více jedem než „lékem“, jak by řekl Paracelsus. Pozornost l...

Zlobí vás paměť? Vyzkoušejte byliny na zlepšení paměti

Paměť zlobí snad každého. A znáte to – čím jsme starší, tím horší to je. Není na tom však nic neobvyklého. Paměť trápí už většinu lidí středního věku. Pokud je to v normě, nemusíme se ničeho obávat, přesto ale ...

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Psychologická ruminace neboli destruktivní „přežvykování“ myšlenek: Jste ohroženi i vy?

Ruminace má v podstatě dva různé významy, z nichž jeden vychází z psychologie a ten druhý z biologie. Tímto výrazem lze tedy defin...

Diogenův syndrom se nevyznačuje pouze chorobným sběratelstvím: Jak ho poznat a utnout včas?

Diogenův syndrom je porucha chování, která nejčastěji postihuje starší dospělé nezávisle na pohlaví. Její hlavní charakteristikou ...

Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?

Závislost na nakupování neboli oniománie je, dá se říct, jednou z nejpřijatelnějších závislostí ve společnosti. Navenek nemusí působit jako problém, závislému ale může nadělat mnoho nesnází v životě. Pokud chce...

Nová práce vás nemusí stresovat. Inspirujte se tipy, jak překonat nervozitu a úzkost

Nová práce bývá často nadějí na lepší zítřky. Může ovšem představovat i určitý stres, který je naprosto normální u každého, kdo mě...

Duševní zdraví může ovlivnit do značné míry i jídlo. Jaké potraviny preferovat?

Duševní zdraví souvisí velmi úzce se skladbou jídelníčku, ačkoliv se o této skutečnosti příliš nehovoří. Jedno je však jisté, skla...

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Relaxační techniky, které spolehlivě eliminují stres: Pusťte se do nich a zklidněte mysl i tělo!

Relaxační techniky vám mohou pomoci eliminovat nakumulovaný stres. Taktéž vám zlepší kvalitu života, pakliže se léčíte s nějakou n...

Ticho léčí a regeneruje neurony. Kde ho v uspěchané civilizaci hledat?

Ticho léčí, o tom nelze pochybovat. Kde ho ale v hektické době plné neustálých stimulů hledat? Leckdy jej nemůžeme dohnat ani ve volné přírodě, kde se pohybuje čím dál více dalších lidí. Naskýtá se tu však jedn...

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Ranní meditace zklidní mysl a dodá energii na celý den

Ranní meditace vás dokáže na počátku dne pozitivně naladit. Díky ní můžete zvládnout daleko více činností než obvykle. Vaše mysl se zharmonizuje a posílí. Jen tak něco vás tedy nerozhází. Pravidelné meditování ...

5 způsobů, jak si vybudovat lepší pracovní morálku a stát se nejlepším zaměstnancem

Pracovní morálka je atribut, kterého si zaměstnavatelé cení v každém odvětví. Společně s loajalitou a dobrou pracovní etikou může ...

Podpořte své emoční zdraví. Držte se osvědčených kroků, které vás dovedou ke štěstí

Ze všech stran neustále slýcháme, jak je důležité pečovat o svoji tělesnou schránku a tedy i fyzické zdraví. Avšak zdraví duševní ...

Emoční upír na vás může číhat kdekoliv. Poznejte ho včas a udělejte s ním krátký proces

Pojem „emoční upír“ se zažil do paměti mnohých lidí a označuje člověka, který v podstatě bere energii druhým. Vězte tedy, že vedle...

Trénink paměti je v seniorském věku žádoucí. Objevovat můžete nespočet efektivních metod, které udrží mozek v kondici

Aktivní trénink paměti řeší v mladém věku málokdo. V produktivní části života totiž člověk získává neustále nějaké podněty v zaměs...