Poznáte emoční nezralost? Tyto projevy ji snadno odhalí!
Emoční nezralost lze sledovat u mnoha lidí ve společnosti. Jen málokdo si ji však dokáže opravdu přiznat a něco udělat pro změnu. Přitom jedině citově zralý člověk může tvořit zdravé vazby s ostatními. Poznejte společně s námi znaky emoční nezralosti – můžete se tak posunout sami v osobním rozvoji, anebo nasměrovat někoho ve vašem okolí na lepší cestu.
S emoční nezralostí se často setkáte u dětí nebo dospívajících. V tomto ohledu je vše v pořádku, neboť tito lidé se stále učí, tvarují, rostou. Když ale toto citové rozpoložení přetrvá do dospělosti, mohou nastat vztahové komplikace. Ať už si tedy dokážete sami přiznat jistou vnitřní nerovnováhu, anebo vidíte na svém příteli či partnerovi jisté známky nevyrovnanosti, můžete s tím něco udělat už teď. Důležité je vědět, na jaké faktory se zaměřit.
Emoční nezralost se projevuje mentální rigiditou
Pojďme na to hezky česky – mentální rigiditu lze vlastně nazvat neflexibilním či chcete-li neohebným myšlením. Někdo by mohl možná říci, že emočně nezralí lidé vnímají svět pouze černobíle. Mají tedy nízkou toleranci k nejednoznačným věcem, riskování či chybování a nejsou schopni vidět za hranice špatného či dobrého. Kvůli nepružnému myšlení mají také tendence k nerespektování individuality a jsou slabí v respektování hranic. Shrnuto a podtrženo – emočně nezralého člověka snadno poznáte podle sobeckého a také sebestředného chování. Nedá vám šanci cokoliv vysvětlit, nebude vás chtít chápat a setrvá v prosazování svých názorů.
Pro emoční nezralost je typické zhoršené ovládání emocí
Máte ve svém okolí impulzivního člověka, který vyskočí jako „čert z krabičky“ při sebemenším problému? Potom je možné, že se potýká s emoční nezralostí. Citově nevyrovnaní a nevyzrálí lidé mají zhoršenou schopnost zachovat klid a udržet si nadhled. Mohou se také potýkat s depresemi, úzkostmi nebo zadržovaným vztekem. To vše má neblahý vliv zejména na ty osoby, které jsou v jejich nejbližším okolí. Dělají zkrátka jen to, co je prospěšné jen pro ně a nehledí na potřeby druhých.
Emoční nezralost je spojená i s egocentrismem
Být středem pozornosti je pro mnoho lidí nepříjemné – hlavně pak pro introverty. Naopak ti, co se potýkají s emoční nezralostí, pozornost s libostí vyhledávají. Jsou totiž pohlceni sami sebou, svým životem, svými problémy a nevnímají nikoho kolem sebe. Pokud se tedy potkáváte s člověkem, který mluví jen o sobě a nikdy se nezeptá na to, jak se máte vy, zřejmě je emočně nezralý. Má zkrátka pocit, že je středobodem vesmíru. To je opět velmi složité v mezilidské komunikaci – málokdo totiž vydrží dlouhodobou přítomnost takového člověka.
Jaké další projevy mohou značit emoční nezralost?
Všímat si můžete i dalších faktorů, které jsou odrazem emoční nezralosti. Je jich více než dost. Sledujte následující:
- dětinské chování,
- nedostatek odpovědnosti,
- sníženou empatii,
- strach z intimity,
- pasivně agresivní komunikaci,
- neschopnost se omluvit,
- záměrné ubližování druhým (zejména prostřednictvím slov),
- a extrémní žárlivost.
Dovětek: Možná se nyní ptáte, jak poukázat na emoční nezralost, aniž byste druhému člověku ublížili. Jde to i velmi ohleduplnou cestou. Pokud se jedná o vašeho partnera nebo přítele, otevřeně si s ním o tom promluvte v klidném a neutrálním prostředí. Podporujte dobrou morálku a citovou vyrovnanost, jděte příkladem a naslouchejte, mějte k protějšku úctu, zachovejte nadhled, zbytečně nežárlete, dodržujte sliby, buďte dochvilní, dávejte prostor dotazům i jiným názorům a záměrně neubližujte. Vše je jen o tom, chtít na sobě pracovat – ať se jedná o vás nebo někoho jiného. Je to dlouhý proces sebezdokonalování, na jehož konci budete odměněni spokojenějším a šťastnějším životem.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku