Co jsou to emoce? A jak se můžeme naučit dokonale je ovládat?
Možná jste už slyšeli pojem “emoční horská dráha”. Tento termín přesně vypovídá o tom, co je možné během poměrně krátké chvíle zažít. Denně se v nás střídají nejrůznější emoce a na nás je, abychom se s nimi vypořádali. Ale nelekejte se. Střídání emocí je u zdravého člověka naprosto normální stav.
Emoce řešíme vlastně neustále. Hledáme způsoby, jak žít šťastný život, ideálně bez problémů a všechno negativní z něj eliminovat. Jenže ono to tak bohužel úplně nefunguje. Podíváme-li se zpátky do minulosti, pak zjišťujeme, že i zdánlivě negativní emoce pomohly lidem přežít nebezpečné situace, do kterých se dostaly. Neurotransmitery v mozku se přizpůsobují okolnostem a reagují tak, jak je to pro nás v danou dobu nejoptimálnější. Není tedy možné žít “bezemoční” šťastný život. Vždy budou nějaké okolnosti, které na nás budou určitým způsobem působit.
Emoce nás chrání
Emoce jsou jakési instinktivní stavy mysli nebo pocity, které jsou přímo závislé na tom, jaké okolnosti na nás aktuálně působí. Podle odborníků v nás byly základní emoce pevně zabudovány už v dobách dávno minulých. A postupně se pak vyvíjely v reakci na každodenní výzvy. Dá se tedy říci, že emoce jsou jakými základním prostředkem k přežití. Spouštějí se automaticky, nevědomě a rychle. Emoce se dají rozdělit na primární a složité. Ty primární jsou pochopitelně ty základní a slouží jako stavební kameny složitějších emocí.
Základní a složitější emoce
Mezi primární neboli základní emoce patří strach, smutek, radost, hněv, znechucení, překvapení a důvěra. Jde o emoce, které lze u člověka spatřit nezávisle na kultuře jedince a jsou snadno rozpoznatelné podle výrazu ve tváři. Mezi další emoce, které mnoho vědců řadí stále mezi základní, patří i stud a rozpaky.
Emoce ovlivňují náš život
Emoce úzce souvisí s hladinami neurotransmiterů v mozku. Například dopamin a serotonin se uvolňují, když mozek obdrží dobrou zprávu. Celkově na nás v danou chvíli působí lehký a hřejivý pocit, který s touto základní emocí přichází. Naopak pokles těchto hormonů způsobuje smutek. Je naprosto normální, že hladiny těchto neurotransmiterů během dne kolísají. Reagují nejen na podněty zvenčí, ale i na naše vlastní aktuální myšlenky. Z evolučního hlediska lze říci, že emoce nám ve skutečnosti pomáhají držet se mimo nebezpečí.
Neurotransmitery působící na emoce
Kromě nejznámějších dvou “hormonů štěstí”, tedy dopaminu a serotoninu, naše rozpoložení, náladu i emoce ovlivňuje například kyselina gama-aminomáselná (GABA), noradrenalin, oxytocin či acetylcholin. I když jsou výkyvy těchto neurotransmiterů normální, mohou mít chronické negativní emoce značný dopad na naše zdraví. Dlouhodobé negativní emoční stavy totiž způsobují stres v těle, což může časem vést ke vzniku zánětu v těle, vyššímu riziku vzniku duševních problémů a dokonce i k oslabení imunitního systému.
Naučte se emoce ovládat
Ne vždy je to možné, ale pokud to jen trochu jde, je dobré, abychom měli emoce pod kontrolou. Jak na to?
- Identifikujte emoce: tím, že pochopíte, co se s vámi aktuálně děje, máte možnost emoce ovládat nebo se s nimi nějak vypořádat. Věnujte pozor fyzickým projevům emocí, jako je pocení dlaní či bušení srdce.
- Poznejte emocionální spouštěče: negativní emoce někdy mohou plynout z hlubších problémů nebo nejistot. Co vám způsobuje aktuální negativní rozpoložení? Zjistěte to a snažte se této situaci vyhýbat. Někdy může jít i o únavu, nedostatek sociálního kontaktu nebo třeba dokonce hlad.
- Všímavost a uvědomění: zaměřte se sami na sebe a na to, co se s vámi v přítomném okamžiku děje. Snažte se situaci pochopit a přicházející pocity přijmout. Toto uvědomování si aktuální situace vám může pomoci lépe pochopit emoce.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku