Znáte řeč těla? Prozradí vám, co si druhý člověk myslí, zda lže nebo mluví pravdu
Jste šťastní, unavení nebo nechcete říci celou pravdu? Pokud ten, s kým mluvíte, zná řeč těla, dokáže odhalit naprosto cokoliv. Neverbální zprávy včetně pohybů těla, výrazu obličeje, tónu hlasu vám mohou prozradit více než si myslíte. Řeč těla prozradí náladu, motivaci i otevřenost vůči vám. Dá se říci, že je to důležitá nevědomá forma komunikace.
Když jdete na rande naslepo, jste jistě nervózní. Možná v takové chvíli poklepáváte nervózně nohou o zem. Na pracovní schůzce zase můžete nevědomě křížit paže nebo odvracet pohled. Což rozhodně není nic, co byste měli dělat, pokud o danou práci máte zájem. Pokud však budete znát řeč těla, pak jste do určité míry schopni veškeré pohyby ovládat. Prospějete tím nejen sami sobě, ale také se naučíte číst řeč těla ostatních.
Řeč těla začíná u obličeje
Právě obličej je totiž první místo, kam se podíváme. Například zvednuté obočí signalizuje nepohodlí nebo pochyby. Takový člověk se může něčeho obávat nebo je třeba překvapený. Oči zase prozradí, zde jste opravdu šťastní a smějete se úpřimně nebo se snažíte něco zakrýt. Hodně prozradí i vnější koutky očí. Pokud jsou tam jemné vrásky, je všechno v pořádku. Jestliže ale chybí, pak před vámi dotyčný něco skrývá. Pokud člověk vyloženě lže, pak se vyhýbá očnímu kontaktu. Pokud si člověk oči zakrývá, pak tím vyjadřuje emoce jako jsou obavy nebo frustrace.
Správná komunikace vám pomůže rychle zapadnout do pracovního kolektivu i najít nové přátele
Umíte číst kočičí řeč těla? Zjistěte, jaké jsou zvláštnosti v chování koček.
Řeč těla: Sympatie versus nesympatie
Pokud se někdo opakovaně dotýká vaší ruky nebo vám občas položí ruku na rameno, jde o důkaz sympatií. Takový člověk se může zároveň i usmívat a mít u toho mírně pootevřená ústa. Důkazem náklonnosti je i nakloněná hlava. Tím totiž odhalujete krk a ukazujete možnou zranitelnost. Osoba se zakloněnou hlavou je pak vnímána jako více pozorná, vnímavá a starostlivá. Naopak ale přílišné kývání hlavou není dobrým znakem. I když je souhlasné, pak se tato osoba nejspíš domnívá, že o ní pochybujete a nevěříte, že zvládne udělat, o co ji požádáte. Hlazení krku nebo brady zase signalizuje uklidňující chování. Často to dělají lidé, kteří jsou ve stresu.
Rozený lídr a řeč těla
Člověk, který je sebejistý nebo někde šéfuje, toto dává řečí těla nevědomky najevo všem kolem. Většinou má vzpřímný postoj a ramena jsou v rovné pozici. Dělá velká gesta a dlaněmi často míří dolů. Čím rozmáchlější gesta, tím větší sebevědomí a pocit významnosti. Takového člověka jen stěží přehlédnete. Naopak shrbený jedinec, kterému ramena směřují dopředu se snaží “schovat”. Chce být co nejméně nápadný.
Řeč těla a zrcadlení
Běžnou formou řeči těla i takzvané zrcadlení. Přesněji tedy zrcadlení gest, chování, případně i napodobování řečových vzorů či postojů druhé osoby. Toto je však dobrý signál. Zrcadlení postojů je vždy nevědomé a pozitivní. Děláme to jen v případě, kdy k druhému cítíme sympatie či k němu máme nějaké pouto. Zrcadlení může být i účinným způsobem, jak vybudovat vztah. Ostatně někteří prodejci to používají i u potenciálních klientů. Věnují jim pozornost, naslouchají, pozorují a napodobují je. Případný klient si pak velice rád něco koupí.
Řeč těla a gesta rukou
Ruce o člověku hodně prozradí. Pokud se cítíte sebejistě, prostor mezi prsty se zvětšuje. Jestliže si příliš jistí nejste, začnete dávat prsty více k sobě. Mnutí rukou značí stres. Hraní si s vlasy zase značí nejistotu, nervozitu a nepozornost. Tu se však daný člověk snaží ukrýt pod masku sebejistoty. A podávání rukou? Stihněte pevně, ale ne příliš. To by značilo přílišnou dominanci. V každém případě se u toho nezapomeňte druhému dívat do očí.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Znáte řeč těla? Prozradí vám, co si druhý člověk myslí, zda lže nebo mluví pravdu