Toxické vztahy v rodině dokážou "otrávit" život. Rozpoznejte je a řešte včas
Toxické vztahy v rodině nejsou rozhodně žádnou výjimkou. Dá se říct, že jsou spíše pravidlem a tíží kdejakého člověka toužícího po rodinné pohodě i rovnováze. Takový toxický člen rodiny bývá zpravidla lehce odhalitelný, neboť vytváří zas a znova nepříjemnou atmosféru či konflikty. Víte, jaké další prvky chování jej prozradí a jak se s tím vším co nejlépe vypořádat?
Ve společnosti obecně lze nalézt mnoho lidí, kteří vykazují prvky toxicity a možná si to ani sami neuvědomují. Obvykle u nich převažuje negativismus ve všech mezilidských interakcích, proto jestli máte kolem sebe někoho, kdo si neustále stěžuje, hovoří jen o sobě a vás se nikdy nezeptá, jak se máte, zbystřete. Jakmile se pak toxické vztahy vyskytnou v rodině, může být situace o to problematičtější.
Toxické vztahy v rodině poznáte snadno. Všímejte si, jak se konkrétní členové rodiny chovají
Žádná rodina není dokonalá, i když se to tak na první pohled může zdát. V každé se totiž vyskytuje jeden nebo vícero členů, kteří svým chováním vytváří nepřehlednou ba dokonce nepříjemnou atmosféru. Mohou také vytahovat věci z minulosti, pouštět se do zbytečných sporů kvůli banalitě a projevovat sebestřednost. Svět se zkrátka musí točit jen kolem nich a pokud to tak není, je oheň na střeše. Tyto projevy chování bezpečně odhalí toxické vztahy v rodině:
- Toxický člen rodiny může druhého obviňovat z věcí, které se nezakládají na pravdě.
- Toxický člen rodiny v tom druhém vyvolává pocit viny.
- Toxický člen rodiny nehledá chybu u sebe ale u druhých.
- Toxický člen rodiny manipuluje s ostatními, aby dosáhl svého cíle, nebo aby se druzí cítili provinile.
- Toxický člen rodiny druhé ponižuje nebo sráží jejich osobní hodnotu.
- Toxický člen rodiny používá lži k tomu, aby druhé dostal do úzkých (vyvolává v nich pocit viny).
- Toxický člen rodiny je bezdůvodně pasivně agresivní, zlý či pohrdavý.
- Toxický člen rodiny se často zapojuje do tzv. gaslightingu, což je citové zneužívání za účelem zpochybnění myšlení a chování druhých lidí.
Stručně řečeno, toxické vztahy v rodině „sžírají“ to dobré a znehodnocují mezilidské vztahy, proto je vhodné s nimi co nejdříve „zatočit“. Ne vždy musíte situaci řešit radikálním odříznutím se od dotyčného. Někdy totiž existují i jiné cesty.
Důsledky toxických vztahů v rodině
Jakmile se naplno projeví toxické vztahy v rodině, můžete jisto jistě pociťovat emoční horskou dráhu spojenou se zklamáním, smutkem, psychickým vyčerpáním nebo zoufalstvím. Toxický člen rodiny zkrátka definitivně otráví rodinnou atmosféru a dokáže zkazit i radost ze života. V jeho přítomnosti se také budete nejspíš cítit jako „neviditelní“, neboť vnímá jen sám sebe – vaše pocity ho nezajímají a v nejzazších případech se s ním dostanete do nepříjemné konfrontace, která vyústí hádkou a výčitkami. A v případě, že nepřistoupíte na jeho toxickou „hru“, doslova mrknutím oka vás také od sebe odstřihne (rodina nerodina) – přestane mít z vás totiž energetický užitek.
Jak vyřešit toxické vztahy v rodině
Čelíte-li toxickým vztahům v rodině, připravte se na dlouhý boj o klid, jenž může mít nejistý výsledek. Primárně ale můžete udělat následující:
- Obklopte se podporujícími i milujícími lidmi a hýčkejte sami sebe. Jedině tak se stanete silnějšími v boji proti toxickým vztahům v rodině.
- Popřemýšlejte o tom, zda vůbec chcete zůstat v kontaktu s toxickým členem rodiny a pokud ano, jak tento kontakt bude do budoucna podle vás probíhat.
- Rozhodli jste se kontakt s toxickým členem rodiny neukončit? Pak mu jasně definujte své hranice – sdělte například, o jakých tématech se nehodláte bavit.
- Snažte se také vyhýbat konfrontacím s toxickým členem rodiny – jednoduše říkejte „ne“, odmítněte hrubé nebo vyčítavé chování a nic víc nevysvětlujte.
- Jestli vám nedělá přítomnost toxického člena rodiny dobře na duši, tak se tomuto člověku vyhněte – nebo omezte kontakt na minimum a realizujte ho na neutrálních místech s jinými členy rodiny.
- Jednoduše ukončete osobní či telefonickou konverzaci, pokud se toxický člen rodiny bude snažit opět něco nemístně řešit.
Toxické vztahy v rodině se zřídka kdy promění v něco harmonického. Úspěch v této věci závisí především na sebereflexi, sebeuvědomění a vůli toxického člena rodiny ke změně chování. Když toto nenastane, pak je lepší veškeré vztahy raději ukončit a nechat cestu k sebeuvědomění tohoto člověka otevřenou. Někdy to může trvat celý život, než se toxický člověk změní na zdravě přistupujícího a občas to nenastane nikdy.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku
RE : Toxické vztahy v rodině dokážou "otrávit" život. Rozpoznejte je a řešte včas