Jednostranný vztah se nemusí vždy týkat jen partnerství muže a ženy. Jak poznat, že dáváte více než druhá strana?
Jednostranný vztah je velmi vysilující záležitost, ať už se třeba jedná o partnerství s mužem či ženou, rodinného příslušníka nebo přítele. Do takového vztahu „nevztahu“ totiž investuje jedna strana daleko více energie a úsilí než ta druhá. A čím déle takový vztahový nesoulad trvá, tím více se může ten snaživější propadat do pocitů ukřivděnosti, zhrzenosti, zoufalství i osamělosti. Pokud se vás tato situace také týká, změňte to ještě dnes!
Zdravé vztahy jsou vyvážené po všech stránkách a budete se v nich cítit vždy jako plnohodnotní partneři. Nepostrádají totiž pevné základy, které lze spatřovat v naprosté oboustranné důvěře, empatii, opoře, poctivosti a zodpovědnosti. Dva lidé ve zdravém vztahu si tak dokážou vždy oplatit svou laskavost a vzájemně se o sebe zajímají. Když je to jinak, jde o jednostranný vztah.
Příčiny jednostranného vztahu
Jak již bylo uvedeno výše, jednostranný vztah lze definovat jako nevyvážený mezilidský vztah, ve kterém se jeden člověk může snadno cítit zneužíván. Jádrem problému však leckdy bývá i nesoulad v komunikaci nebo nekompatibilita dvou lidí. Zkrátka, ne vždy si musíte s někým sednout – i přesto, že to třeba v rodině, partnerství nebo mezi přáteli očekáváte. Lidé se totiž při seznamování často nechávají unést prvním dobrým dojmem, laskavými slůvky a podobně. Jakmile ale druhého s časem opravdu dobře poznají (pravý charakter se projeví zejména v časech zlých) a on se k nim obrátí zády, nebo nepředá to, co je očekáváno ve stejné míře, jako dali oni – zklamou se a záhy se ocitají v jednostranném vztahu. Ostatně, očekávání jsou v tomto ohledu velmi zrádná, obzvlášť když jsou přehnaná.
Jednostranný vztah začíná nezřídka kdy i tehdy, když natrefíte na manipulativního a toxického člověka.
Znaky jednostranného vztahu
Jednostranné vztahy mohou mít mnoho různých podob, to již víte. Idenfitikovat je ale můžete ve všech případech podle identických znaků:
- Větší iniciativa: pro jednostranný vztah je vcelku typická větší snaživost jedné strany s ohledem na komunikaci a pořádání aktivit. Druhý se pak jen veze, anebo to vše prostě ignoruje. V tomto případě nelze očekávat pozitivní zpětnou vazbu – tedy druhá strana zřídka kdy nebo nikdy nezahájí kontakt.
- Omlouvání se: to přichází po nedorozumění nebo konfliktu vždy od toho, kdo se ve vztahu více snaží – neboť chce zklidnit situaci a vše v pohodě překonat. Od druhé strany však nelze nikdy očekávat, že by přiznala svou vinu – pokud je skutečně vinna.
- Oběti: snaživější ze vztahu se rád obětuje pro štěstí toho druhého a častokrát zapomíná sám na sebe. Ovšem naopak to vůbec nefunguje. Jisté oběti (nebo také kompromisy) patří k harmonickému vztahu a když je nedělají čas od času obě strany, je zaděláno na problém.
- Problematická komunikace: v jednostranném vztahu můžete mít pocit, že druhá strana vás vůbec nevnímá, nebo jí vlastně nezajímáte. V takové „falešné“ debatě se budete cítit nespokojení a nenaplnění.
- Nevyvážené finance: toto se týká spíše partnerských vztahů a těch v rodině, kdy jeden stále jen bere a nic nedává (nebo dává méně, než je potřebné). To se může týkat třeba výdajů na domácnost, společný život či volnočasové aktivity a podobně. Najít zdravý kompromis je v tomto ohledu důležité, jinak se může ten snaživější snadno dostat do finančních potíží.
- Omlouvání chyb: přistihli jste se někdy, že vlastně protějšek, kamaráda nebo rodinného příslušníka neustále omlouváte za jeho neurvalé, sobecké či jinak nevhodné chování vůči vám? Pak jste se ocitli v jednostranném vztahu, v němž představujete vy tu "oběť".
Varovným signálem jednostranného vztahu je i fakt, že máte časté starosti o vaši blízkost a máte také pocit, že nedokážete být sami sebou bez toho druhého – chtěli byste, aby se vše srovnalo a dostávali jste stejnou měrou pozornosti, citů a dalších vztahových aspektů, avšak musíte přijmout to, co druhá strana dává (nebo spíš nedává).
Dopady jednostranného vztahu
Žijete-li v jednostranném vztahu příliš dlouho, může se to negativně podepsat na vašem fyzickém a psychickém zdraví. Zaznamenat tedy můžete úzkostlivé či depresivní nálady, potíže se spánkem, zvýšenou nemocnost v důsledku oslabené imunity, snížené sebevědomí a pocity osamělosti. Vidíte sami, že takový vztah je tedy velice destruktivní a je nutné ho co nejdříve a adekvátně řešit. V tomto případě se tedy dobře zamyslete nad tím, zda vám stojí za to, bojovat o něj, nebo ho máte radši nechat jít.
Jak jednostranný vztah vyřešit jednou pro vždy?
Řešení jednostranného vztahu je odvislé vždy od toho, zda jste se rozhodli bojovat nebo odejít. V případě, že tomu ještě dáváte šanci, promluvte si s druhou stranou a otevřeně komunikujte své potřeby a pochybnosti. Řekněte, jak se cítíte kvůli nedostatečné zpětné vazbě a sledujte, co se bude dít. Ten, kdo o vás skutečně bude stát, se hluboce zamyslí a udělá kroky ke změně. V opačném případě se setkáte s ignorací a nepochopením (druhá strana ve vás dokonce vyvolá pocit, že to zbytečně hrotíte, nebo jste vy tím problémem). A právě na tu druhou reakci navazuje zamyšlení se nad definitivním ostřihnutím. Má opravdu cenu udržovat vztah s někým, kdo vámi pohrdá a nestojí o to, se změnit? Odpověď jistě znáte… Mějte se rádi a dopřejte si lásku od těch, kteří za to opravdu stojí!
Dovětek: Jednostranný vztah se můžete pokusit zachránit také tím, že změníte své chování ale i očekávání, anebo podstoupíte oboustranně chtěnou párovou terapii (v případě partnerství). Nikdy se ale nestavte do role oběti a nenechte sebou manipulovat. Každá dobrá vůle může být sice přijata, ale na druhou stranu také potrestána tak, že se ve výsledku budete cítit ještě hůř.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku
RE : Jednostranný vztah se nemusí vždy týkat jen partnerství muže a ženy. Jak poznat, že dáváte více než druhá strana?