Ranní meditace zklidní mysl a dodá energii na celý den
Ranní meditace vás dokáže na počátku dne pozitivně naladit. Díky ní můžete zvládnout daleko více činností než obvykle. Vaše mysl se zharmonizuje a posílí. Jen tak něco vás tedy nerozhází. Pravidelné meditování se postupem času stane jakýmsi rituálem, bez kterého si počátek dne nebudete umět představit.
Proces samotné ranní meditace není nijak náročný. Celá řada meditujících lidí tvrdí, že vám postačí klidně i pět až deset minut čistého času. Je to jakési uvědomění si sama sebe a chvilkové zastavení se v hektickém světě.
Ranní meditace udrží mozek déle v kondici
Řada výzkumů potvrdila, že účinky pravidelné ranní meditace mohou pozitivně ovlivňovat plasticitu mozku. Z fyziologického hlediska je meditování velice prospěšné, jelikož může vést k posílení mozkové kůry. K jejímu úbytku dochází zejména v pokročilém věku, což může způsobit jakékoliv neurodegenerativní onemocnění. Obecně se dá tedy říct, že meditací můžete cíleně přecházet stařecké demenci, nebo třeba Alzheimerově chorobě. A jaké jsou další pozitivní účinky meditování?
- Ranní meditace zlepší vaši koncentraci a kognitivní (poznávací) funkce.
- Ranní meditace zvýší produkci melatoninu v těle. Tím se posílí imunita.
- Ranní meditace dokáže znormalizovat tlak krve. Je tedy ideální pro jedince, kteří mívají vysoký krevní tlak a jsou neustále ve stresu.
- Ranní meditace může zpomalit fyziologický proces stárnutí.
- Ranní meditace vlije do žil optimismus a zlepší duševní kondici obecně.
Ranní meditace pomůže „vypnout“
Každý zná jistě ten pocit, kdy musí neustále nad něčím přemýšlet. Každodenní život totiž přináší mnoho informací, které musí náš mozek neustále zpracovávat. Pro tento „očistný“ proces je neméně důležitý kvalitní a dostatečně dlouhý spánek, avšak vědomě může neurony „zklidnit“ právě ranní meditace. Vědečtí pracovníci tvrdí, že po čtvrt hodině meditování se mozková aktivita výrazně zpomalí a plynutí informací v neuronových drahách je výrazně omezeno. Tak si můžete velmi snadno navodit pocit blaženosti a klidu. Po meditaci totiž primárně dochází k rozšíření šedé mozkové kůry v čelním laloku. Co to pro vás tedy ve výsledku znamená? Budete se ze života více radovat a celkově dosáhnete duševní harmonie. „Vypnout“ mozek má tedy svůj velký smysl.
Ranní meditace v praxi
Možná se ptáte, jak vlastně začít ranní meditaci? Každý tento zklidňující proces může pojmout dle svých vlastních představ. Vyzkoušet však můžete i tuto metodu: před meditováním místnost dobře vyvětrejte, ať máte dostatek čerstvého vzduchu. Poté se pohodlně usaďte buď na koberec, postel, cvičící podložku, nebo židli. Je důležité, abyste seděli s rovnými zády. Nohy můžete mít volně od sebe (někdo je dokonce i kříží do tureckého sedu). Oblečení byste měli mít ideálně volné a příjemné. Dále zavřete oči a zaměřte se na vědomé dýchání do břicha. To znamená v praxi to, že hrudník se téměř nehýbe a břicho se při výdechu nafukuje. Dýchat můžete nosem, či ústy. Zvolte variantu, která je vám nejvíce příjemná. Ve vašem okolí by neměly být žádné rušivé elementy. Pokud máte problém například s hlučnými sousedy, můžete si během meditování pustit do sluchátek relaxační hudbu, která zklidnění vaší mysli podpoří. Na vědomé břišní dýchání se plně soustřeďte alespoň patnáct minut. Snažte se zcela oprostit od jakýchkoliv myšlenek. Tím bude váš „očistný“ proces efektivně zakončen.
Ranní meditace jako rutina tibetských mnichů
Na závěr si pojďme říct pár zajímavostí o tibetských mniších, kteří provozují nejen ranní meditaci. Hluboké meditování totiž provází celé jejich životy. Mniši z Tibetu jsou údajně schopní během vědomé relaxace zvýšit teplotu svého těla i o několik stupňů Celsia (1 až 6,8 °C). Hybnou silou toho všeho je pouze mysl. Kromě používání břišního dýchání si totiž představují, že jejich mícha je protkána ohnivými plameny, které ji zahřívají. Tím tito neuvěřitelní lidé dokazují, že každý může vědomě ovládat i fyziologické procesy v těle. Mozek má fascinující schopnosti, které by bylo škoda nevyužít. Zkuste tedy meditovat a udržte si své zdraví po celý život.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Ranní meditace zklidní mysl a dodá energii na celý den