Ticho léčí a regeneruje neurony. Kde ho v uspěchané civilizaci hledat?
Ticho léčí, o tom nelze pochybovat. Kde ho ale v hektické době plné neustálých stimulů hledat? Leckdy jej nemůžeme dohnat ani ve volné přírodě, kde se pohybuje čím dál více dalších lidí. Naskýtá se tu však jedna možnost – dopřát si dovolenou mimo civilizaci, nebo jak se říká na samotě u lesa.
I přesto, že prokazatelně ticho léčí, mnoho lidí spíš děsí. Ruku na srdce, kdy jste naposledy ve svém domově seděli jen tak bez toho, aniž byste měli zapnutou televizi, nebo třeba hudbu ve sluchátkách? Lidé se prostě naučili, že neustálé okolní stimuly je udržují bdělé a v duševní kondici. Opak je ale pravdou!
Ticho léčí, proto si ho dopřejte i kdyby jen pár minut denně. Zlepšíte tak mozkovou činnost
Máte pocit, že když si pustíte svůj oblíbený song, vaše produktivita značně stoupne? Možná se vám to zprvu zdá, vědci však tvrdí, že svůj pracovní výkon i schopnost řešit složité úkoly podpoří právě ono léčivé ticho. V mnoha kancelářích je ale náročné zajistit ho. Například takový open space může být přímo zabijákem produktivity, přitom byl původně vymyšlený s přesně opačným záměrem. Máte někdy pocit, že vám hlava doslova exploduje z náporu neustálých informací zvenčí? Tak prostě vypněte. Jděte ven a najděte si místo i kdyby jen v parku na lavičce, kde budete sami. Vnímejte zpěv ptáků a závan větru. Nemyslete a zhluboka dýchejte. Pár minut ticha pomůže i k lepší regeneraci nervových buněk a růstu těch nových!
Ticho léčí a eliminuje stres
Neustálé ruchy z okolního prostředí mohou způsobit zvýšené napětí a nervozitu. Tyto pocity neprospívají jen duši, ale i tělu. Proto můžete být častěji nemocní. Problematický je v podstatě nejen pobyt v rušné firmě či továrně během pracovní doby, ale někdy i samotné bydlení. Takový hlučný a věčně dupající soused vaší míře stresu rozhodně nepřidá. Poznejte, jak ticho léčí a vezměte si na pár dní volno. Zabalte si do batohu jen to nejnutnější a vyrazte na túru, nebo se ubytujte na místech, které vaši duši i tělo opět zocelí.
Ticho léčí a dává odpovědi na otázky
Ocitli jste se na životní křižovatce a nevíte kudy kam? I v tomto ohledu pomůže ticho. Ne nadarmo se lidé v náročných situacích upínají na procházky venku. Kyslík a pobyt v klidnějším prostředí je přiměje k tomu, nahlédnout na věc z jiného úhlu. Pobyt v tichosti je kromě jiného spojen často se samotou. Užijte si obojí a naslouchejte sami sobě. Odpovědi na všechny otázky, které si pokládáte, nosíte neustále v sobě. Ticho napomůže k pochopení.
Ticho léčí, tak mu jděte naproti třeba i s partnerem a přáteli
V uspěchaném a věčně hlučném světě potřebujeme občas i kdyby jen pár minut naprostého klidu. Za ním se můžete vydat třeba i na lekce jógy nebo meditace. Instruktor vás pouze navede na tu správnou vlnu a vy si užijete skvělý a energií nabíjející odpočinek. Chce to ovšem trpělivost a umění „vypnout“ nejen mysl, ale i tělo. Když uvolníte všechny svaly, uleví se vám (což ocení hlavně „ztuhlí a strnulí“ lidé vystavení dlouhodobému stresu). Naprostý klid byste měli najít kromě jiného i v knihovnách, kde ticho léčí a je protkáno hlubokou moudrostí.
Ticho léčí i během spánku. Zajistěte ho tedy důkladně
Bydlíte v bytě, kde je občas složité zajistit klid v ložnici kvůli hluku od sousedstva? Pak si obstarejte kvalitní špunty do uší, které vám spolehlivě poskytnou ticho a tím kvalitní spánek. Snažte se také neusínat u televize a ztlumte si ideálně vyzvánění (samozřejmě kromě ranního budíku). Vhodné je zauvažovat i o tichých domácích spotřebičích, pokud tedy ty staré vydávají hluk permanentně (například lednice).
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Ticho léčí a regeneruje neurony. Kde ho v uspěchané civilizaci hledat?