Gestalt terapie pomůže vytříbit životní cíle. Objevte psychoterapeutickou metodu, která používá koncept „tady a teď“
Gestalt terapie jakožto forma psychoterapie není mezi lidmi až tak moc známá. Přitom mívá skvělé výsledky zejména s ohledem na sebeuvědomění a sebeřízení. Její hlavní myšlenkou je zaměření se na přítomný okamžik. Díky této metodě můžete dokonce najít svou cestu, pokud se ocitnete na životní křižovatce, nebo si ujasnit to, co v životě opravdu chcete – jen a pouze vy!
Pakliže jste němčinář, jistě vám přijde na mysl, jaký je význam onačení „gestalt“ terapie. Toto slovo se z němčiny překládá jako „tvar“, „celek“ nebo „forma“ a samotná psychoterapeutická metoda pracuje s tím, že člověk je individualita se svými emocemi, duší, fyzickou stránkou, jedinečnými zážitky a realitou. V praxi psychologové aplikují tento koncept na lidi, kteří se až příliš oddálili přítomnému okamžiku a stále žijí v minulosti, nebo se obávají budoucnosti.
Jaké potíže pomáhá gestalt terapie řešit?
Vznik gestalt terapie se datuje do čtyřicátých až padesátých let minulého století. Právě od této doby se metoda používá k účinné léčbě různých stavů podlomeného duševního zdraví. Psychoterapeuti ji tedy aplikují při:
- Depresích: protože gestalt terapie podporuje sebeuvědomění, může zmapovat stresové situace spouštěcí depresivní stavy u člověka.
- Úzkostech: díky soustředění se na přítomný okamžik si člověk může uvědomit, jaké myšlenky, pocity nebo chování mohou vyvolat úzkostné stavy.
- Závislostech: gestalt terapie může též podpořit nový pohled na život a přimět člověka k pozitivním změnám životního stylu – pomáhá tedy nezřídka kdy u kompulzivního hráčství (gamblerství) či zneužívání návykových látek.
- Vztahových potížích: gestalt terapie může pomoci partnerům rozpoznat základní destruktivní chování, které negativně ovlivňuje jejich vztah.
- Problémech se sebevědomím: a v neposlední řadě může gestalt terapie pomoci definovat faktory, které způsobují nízké sebevědomí.
Jaké techniky používá gestalt terapie?
Gestalt terapie zahrnuje celou řadu cvičení a experimentů, které se praktikují buďto na jedinci či skupině. Tyto metody napomáhají zvyšovat povědomí o životě a porozumění významu „tady a teď“. Konkrétními technikami tedy jsou:
- Technika prázdné židle: tato technika pomáhá jednotlivcům otevřít se - jedná se v podstatě o hovor s prázdnou židlí. Jejím cílem je představit si, jak se otevíráte konkrétní osobě, se kterou byste potřebovali mluvit. Když se skutečně otevřete, jako by na židli onen člověk skutečně seděl a poslouchal, připraví to půdu k léčení komplikovaného vztahu.
- „Tady a teď“: tato technika gestalt terapie umožňuje jednotlivcům ocenit zkušenosti z jejich minulosti a to, jak ovlivňují jejich současné myšlenky a chování. Vnitřním uvědoměním tak mohou lidé snáz opustit minulost a soustředit se na „tady a teď“. Cílem je intenzivnější prožívání přítomných okamžiků a pozitivní ovlivňování budoucnosti.
- Paradoxní změna: tato technika se zaměřuje na potřebu sebepřijetí, respektive pomáhá rozvíjet lepší pocit sebeuvědomění. Člověk si díky této metodě dokáže uvědomit, kým je a proč, a to mu pomáhá žít v přítomnosti – výsledkem je pak lepší nálada a pozitivnější pocity.
- Technika nadsázky: technika, která vede k uvědomění si problémů souvisejících s aktuálním/podlomeným duševním stavem. Psychoterapeut leckdy klienta požádá, aby zveličil své chování, což má za následek identifikaci a zjištění kořene problému.
Gestalt terapie a její pozitivní působení na život
Ať už vás trápí jakýkoliv duševní problém, může vám gestalt terapie v mnohém otevřít oči. Zvýší vaše sebeuvědomění, sebevědomí i odolnost vůči stresu. Také vám pomůže hodit minulost za hlavu a jít s radostí v životě dál. A co je hlavní, rozvine vaši sebereflexi – díky tomu si budete lépe uvědomovat své chyby, aniž byste se obviňovali. Stane se z vás tedy zodpovědnější, vyrovnanější i veselejší člověk.
Poznámka: Gestalt terapie ovšem neřeší psychologické pochody související s dědičností.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku
RE : Gestalt terapie pomůže vytříbit životní cíle. Objevte psychoterapeutickou metodu, která používá koncept „tady a teď“