Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?
Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dokonce přišli se zjištěním, že odlišné důvody pláče dodávají slzám různorodé složení.
Protože pláč může vyvolat celá řada vnějších podnětů, byly dle odborného hlediska slzy rozdělené do tří kategorií. Rozeznáváme tedy ty emoční (při smutku), reflexní (při podráždění) a bazální (zvlhčující oko při mrkání). Pojďme se tedy říct více o reakci, která se vyskytne čas od času v životě každého z nás.
Pláč a jeho očistná moc: Slzy plné proteinů
Slzné žlázy očí, které produkují slzy, mají nejen lidé, ale i jiní savci (pláčou například i slůňata při odloučení od matky, nebo také telata a psi). A proč vlastně pláče člověk? Primárně proto, aby si ulevil od duševního přetlaku, který je vyvolán extrémními emocemi. Pláč tedy může vyvolat jak velká radost, tak hluboký zármutek. Se slzením se setkáme i tehdy, když například krájíme cibuli, nebo přijdeme do kontaktu s pylem, na který jsme alergičtí. Z fyziologického hlediska slzy obsahují z větší části vodu a dále nejrůznější enzymy, soli a aminokyseliny. Odborníci přišli v tomto ohledu se zajímavým zjištěním. Pokud pláčeme z důvodu smutku, jsou slzy nasycené bílkovinami mnohem více, než když nám stékají po tvářích při loupání štiplavé cibule. Tím pádem se jejich hustota výrazně zvyšuje, a tudíž stékají mnohem pomaleji. Tento fakt je údajně evolučně daný. Má vyvolat u druhých soucit a následnou pomoc.
Pláč a jeho očistná moc: Slzy na veřejnosti nejsou známkou slabosti
Ostatně na pláč společnost nahlíží nejrůznějšími způsoby. Jednotlivé pohledy se liší podle toho, o jakou zemi a kulturu se jedná. Obecně ale panuje názor, že hoši a muži by přeci slzet neměli. V tomto duchu jsou dokonce v některých rodinách i vychovávaní. Přitom dle psychologů je zcela normální, že i pánové si občas popláčou, jsou přeci také bytostmi s emocemi. A jak lidé nahlíží na pláč na veřejnosti? Mnoho jedinců se ho stále obává a stydí se za něj. Raději si tedy popláčou někde v ústraní. Jisté je ale jedno, slzy by člověk rozhodně neměl zadržovat. Pakliže se vám tedy chce plakat, plačte a klidně i na veřejnosti. Je to reakce zcela normální a lidská. Dle psychologů se váš stres zmírní a budete se cítit o něco lépe.
Pláč a jeho očistná moc: Existují dokonce i profesionální plačky
I když je pláč stále považovaný za přirozenou reakci našeho těla, existují dokonce lidé, kteří se jím profesionálně živí. Zejména v Americe je o takovéto profi plačky zájem. „Pronájem“ skupinky truchlících vyjde v přepočtu na 1 400 korun za hodinu. Některým tamějším lidem přijde zcela normální si takové jedince na pohřeb pozvat. Dodá to údajně dojem, že byl zesnulý u ostatních oblíbený. V našich končinách jsou tyto nápady stále brány jako poněkud zcestné.
Pláč a jeho očistná moc: Slzy mohou být rovněž nástrojem manipulace
Pláč může být dokonce součástí manipulativního chování. Vyvolává totiž v druhých, jak již bylo výše zmíněno, soucit. A na to někteří vypočítaví lidé mohou vsázet. Obvykle slzy roní v tomto smyslu osoby labilní, hysterické, které mají jasný cíl. Chtějí dosáhnout svého. Tento projev lze sledovat i u některých malých dětí. Ty si tak vynucují pozornost a „vydupávají“ to, co si zrovna zamanuly, což zná mnoho zkušených rodičů. Řešením je v obou případech nepodporovat takové nezdravé chování a nalézt jiné racionálnější metody vzájemné komunikace.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?