Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?
Trénink paměti by měl provázet během života každého člověka. Obzvlášť v pokročilejším věku, kdy mozek ztrácí přirozenou plasticitu, což je schopnost přizpůsobit se různým situacím, které vychází ze změn vnitřního a vnějšího prostředí. Zjednodušeně řečeno, mozek během stáří "ochabuje". Proto je důležité mu věnovat větší pozornost.
Porovnejme si funkci mozku s funkcemi svalstva. Pokud nebudeme cvičit, ztratíme svalovou sílu. Stejným způsobem funguje i mozek. Trénink paměti je tedy klíčový. Odborníci dokonce tvrdí, že je možné si zajistit dostatečně silná nervová propojení do budoucna a tím předejít vzniku neurodegenerativních nemocí.
Trénink paměti: Vraťme se na začátek aneb jak je to z pohledu fyziologie
Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Díky paměti si uchováváme nejen prosté informace, ale i vzpomínky na zážitky s rodinou a blízkými. To činí každého člověka výjimečným. A jak si paměťové funkce představit? Je to neuvěřitelné množství nervových spojení, které tvoří jakési dráhy. Ty jsou navzájem propojené. Důležitou roli v uchovávání paměti hraje hipokampus. Ten jen tvořen dvěma tělísky, která jsou umístěná v levé a pravé mozkové hemisféře. Levé tělísko je spojené právě s ukládáním vzpomínek, díky kterým si uvědomujeme svou totožnost. Pravé tělísko hipokampu má na starosti prostorovou paměť. Nemůžeme však zapomenout na amygdalu, která je umístěná poblíž hipokampu. Díky ní si pamatujeme ty okamžiky ve svém životě, které byly spojené s emocemi. Na trénink paměti je potřeba se zaměřit proto, aby tato nervová spojení zůstala co nejdéle aktivní a u mozkových buněk nedocházelo k předčasné degeneraci.
Trénink paměti pomocí luštění křížovek podpoří kondici mozku. A co dál?
Obecně se jeví luštění křížovek jako velice prospěšné, pakliže se zaměříme na trénink paměti. Řada odborníků však doporučuje tuto metodu zkombinovat ještě s jinými způsoby, jež mozek efektivně procvičí. I přesto, že jste možná neměli v lásce matematické příklady, jsou to právě ty, které dokážou nejlepším možným způsobem paměť podpořit. Je tedy vhodné zaměřit se na různé rébusy a matematické hádanky. Paměť skvěle nastartuje i obyčejné psaní rukou, které jsme kvůli moderním technologiím pomalu i zapomněli. Naše ruce v podstatě nahradila klávesnice. Proto zaktivujte opět svou ruku i mozek a napište si něco pěkného. Vymyslet můžete jednoduchou báseň, nebo si vést deník.
Trénink paměti: Na jaké další metody je vhodné se zaměřit?
Trénink paměti je důležitý nejen pro udržení duševní bdělosti a zachování kognitivních funkcí. Dokáže také jistým způsobem člověka ochránit před vznikem Alzheimerovy choroby, nebo demence. Tato onemocnění se vyskytují nejčastěji u lidí v pokročilejším věku. Nová vědecká data však poukazují na to, že se s nimi může klidně potýkat i člověk mladý, mezi třicátým až čtyřicátým rokem života. Když tedy opomeneme luštění křížovek, matematické příklady a psaní rukou, zaměřit se můžete i na tyto tréninkové metody:
- Trénink paměti zaměřte na svou představivost. V duchu si můžete například přeříkávat abecedu, nebo počítat do stovky. Možné je soustředit se i na jakékoliv poučky, které jste si zapamatovali ze školy. Klidně si ve své mysli přeříkejte i oblíbenou báseň, nebo třeba text písně.
- Vybavujte si pravidelně uběhlé dny a hodnoťte co se vám na nich líbilo a co nikoliv.
- Na trénink paměti je perfektní i četba knih. Zajděte do knihovny, nebo knihkupectví a pořiďte si nějaký zajímavý výtisk. Pro mozek bude čtení doslova balzámem.
- Zajímá vás francouzština? Pak se do ní s chutí pusťte. Když se budete učit jakýkoliv cizí jazyk, vaše stávající nervové dráhy se podpoří a vzniknou i nové. Hned se budete cítit lépe. Paměť posílíte, a ještě k tomu se s Francouzi konečně domluvíte.
- Hrajte logické hry, které vás donutí improvizovat a přemýšlet. Ideální jsou například šachy. K dispozici jsou však i jiné hry. Například ty slovní, které rozšíří vaši slovní zásobu a zároveň je můžete považovat za dokonalý trénink paměti.
Na trénink paměti se ovšem můžete zaměřit i v běžných denních činnostech. Často si lidé píšou seznam věcí, které potřebují v obchodě nakoupit. Postupně je možné učit se je z paměti. Začněte u kratšího nákupního seznamu a postupně položky přidávejte. Po čase budete nadšení z toho, že už vlastně žádný papír nepotřebujete. A co takhle zapamatovat si telefonní čísla členů rodiny? I to nemusí být nadlidský úkol! Podpořit paměťové funkce může rovněž prosté sledování filmu. Až bude u konce, zkuste si nahlas přeříkat děj shlédnutého snímku, nebo například jména hlavních postav.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?