Jak zlepšit pamět' a kognitivní schopnosti přírodní cestou?

Jak zlepšit pamět' a kognitivní schopnosti přírodní cestou?

Lidský mozek je složitou sítí obsahující přibližně 100 miliard neuronů. Neurony jsou nervové buňky, které mají schopnost přijímat a zpracovat speciální signály. Neuron se podílí na výměně informací prostřednictvím elektrických signálů. Komunikace neuronů probíhá pomocí vysoce specializovaných struktur zvaných synapse. Synapse je spojení dvou neuronů (nebo smyslové buňky a neuronu), sloužící k předávání vzruchů. V dnešní době je synapse považována za "jednotku" aktivity mozku namísto neuronu. Každý neuron se přes synapse spojí s druhým neuronem a zajišťuje přenos elektrického signálu chemickou cestou (chemickými posly). Nové nervové buňky hrají důležitou roli v učení dospělých.

Jestliže přijde po nervovém vlákně určitého neuronu k nervovému zakončení signál v podobě akčního potenciálu, který můžeme označit jako signál elektrický, nepřejde ve stejné podobě na další neuron, ale přenese se na další neuron v podobě signálu chemického: z nervového zakončení se vyloučí chemická látka – neurotransmiter, která způsobí vznik synaptického potenciálu na dalším neuronu.

Dnes však vědci obecně zastávají názor, že mozek prostřednictvím procesu neurogeneze (tj. vznik nových mozkových buněk) i nadále vytváří nové nervové buňky (neurony) a to dokonce i ve starším věku. Výzkumy ukázaly, že k tvorbě nových neuronů dochází nejvíce ve dvou částech mozku – v subventrikulární oblasti a v části hipokampus. Hipokampus je zodpovědný za schopnost učení a paměti. Když nefunguje správně, vznikají nebo se více projevují onemocnění jako například deprese, úzkost či Parkinsonova choroba.

Jaké jsou příčiny zhoršení paměti?

S postupujícím věkem se podle klinických výzkumů, může snižovat i tzv. pracovní paměť a to o 5 - 10 % každých deset let. Začátek tohoto procesu lze pozorovat někdy i u 20letého jedince s postupnou progresí, u starších jedinců nad 65 let. V každodenním životě je nevyvážená strava zahrnující nadměrné množství tuků, cukrů, glutenu, lepku a kaseinu (bílkovina mléčných výrobků) závažným rizikovým faktorem pro urychlení procesu zhoršení paměti.

S postupujícím věkem je nejvíce postižena dlouhodobá a krátkodobá paměť. Kolem 20 % studentů užívá různé návykové látky, které zvyšují výkon paměti mozku během zkouškového období a takový příjem může být doprovázen i vedlejšími účinky (závislostí). Proto je důležité najít přírodní řešení podpory paměti. U seniorů nad 65 let je významnou zdravotní prioritou zachovat „kognitivní ostrost“ paměti.

memobiotic-900x900

Memobiotic Forte s obsahem Memophenolu přispívá na podporu paměti a kognitivních funkcí

Memobiotic forte obsahuje patentovanou ingredienci Memophenol pocházející z vinné oblasti Champagne (Francie), vyvinutou společnosti Activ Inside (Francie). Jedná se o inovativní ingredienci na podporu a posílení paměti a kognitivních funkcí mozku. Memophenol kombinuje synergické vlastnosti extraktu z francouzských hroznů (Vitis vinifera L.) a extraktu z divoké borůvky (Vaccinium angustifolium A). Oba extrakty jsou bohaté na esenciální polyfenoly, které podle klinických studií mohou přispívat k podpoře kognitivních funkcí. Studie z roku 2018 dokonce potvrzuje užitečnou roli polyfenolů na zlepšování paměti.

Francouzská hroznová odrůda Vitis vinifera L, pocházející převážně z oblasti Champagne, byla vybrána pro svůj bohatý obsah polyfenolů. Podle studie hroznové víno poskytuje vyšší množství monomerů, oligomerů a flavanolů ve srovnání s jinými odrůdami hroznů. Takový polyfenolový profil uděluje hroznům z oblasti Champagne vyšší antioxidační aktivitu (pro svojí absopční kapacitu kyslíku). Francouzská odrůda Pinot Noir má nejvyšší koncentraci flavonoidů - látek známých pro své antioxidační působení a obsahující i vysoký podíl resveratrolu - přírodního antioxidantu.

Divoká borůvka (Vaccinium angustifolium A) je bohatým zdrojem polyfenolů, jako jsou fenolové kyseliny, flavonoly (kvercetin) a antokyany, které jsou známé svou podporou kognitivních funkcí. V několika klinických studiích bylo prokázáno, že spotřeba divokých borůvek napomáhá k zlepšování zhoršené paměti, spojené s vyšším věkem.

Látka Memophenol, jejíž vývoj trval 5 let, byla zkoumána v několika klinických studiích. Extrakt z francouzských hroznů (Vitis vinifera) a divokých borůvek podporuje krátkodobou a dlouhodobou paměť u studentů a seniorů. Má vliv na neurogenezi (proces vytváření nových neuronů) a synaptickou plasticitu (regulaci toků informací).

Podle klinické studie provedené společností Activ Inside (Francie), při podávání 300mg Memophenolu má 75 % studentů lepší schopnost koncentrace a 3 z 5 studentů potvrdili zlepšení paměti a schopnosti učit se.

U seniorů byla provedena jiná klinická studie, které se zúčastnilo 200 osob po dobu 6 měsíců (tzv. double blind placebo controlled study). Senioři používající Memophenol v dávce 300mg (2x denně) si pamatovali 2,5 krát více slov, než senioři, kteří látku neužívali, což je zlepšení o 60 % díky látce Memophenol™. Po 6 měsících užívání 300mg (2x denně) doplňků stravy s aktivní látkou Memophenol získané výsledky ze studie ukazují zlepšení kognitivního věku oproti referenčnímu vzorku používajícímu placebo.

Polyfenoly obsažené v látce Memophenol podle provedených publikovaných studii mohou ovlivňovat signalizaci buněk k buňkám, citlivost na receptory a mít i jiné antioxidační aktivity v organizmu, především v oblasti kognitivní ostrosti a podpory paměti.
Látka Memophenol obsažena v přípravku Memobiotic forte je vítězem kategorie ingredience roku na Nutraingredients Awards 2017 a Memophenol získal i cenu za nejlepší farmaceutický produkt roku 2016 na soutěži French Innovation Corner.

www.memobiotic.cz



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?