Placebo a nocebo! Co vám může pomoci, a co uškodit?
Opravdu placebo efekt funguje? Věříte tomu, že se člověk může uzdravit i bez výraznějších lékařských zásahů? Bez léků obsahujících účinné chemické látky, které značně ovlivňují fungování našeho organismu? Ano, skutečně je to možné! Každé tělo má samouzdravovací schopnost a leckdy stačí k vyléčení málo. Především je to naše víra v uzdravení, v jakou věřili už naši předkové. Na jakém principu vlastně funguje placebo a nocebo, a co za ně můžeme považovat?
Placebo efekt a jak na nás působí
Za placebo je považovaný takový lék, který neobsahuje žádnou účinnou látku, přesto je nabízen na různé příznaky a k léčbě konkrétních onemocnění s informacemi, že se jedná o vynikající lék. Nese si tedy pouze informaci o svých léčebných účincích, ačkoliv jsou jednoznačně neprokazatelné. Ve většině případů se placebo nabízí v podobě obyčejného cukru zpracovaného do tabletek. Název placebo je odvozen z latinského slova placere znamenající líbit se. Jeho účinek je tedy pozitivní. Stačí trocha sugesce nebo autosugesce a šance k uzdravení či vymizení nepříjemných příznaků je tu hned.
Placebo efekt působí na všechny, avšak na každého jinak. Účinky placeba bývají individuální. Na základě provedených pokusů se spousta pacientů, kterým bylo placebo podáváno, uzdravila, protože uvěřila v léčivou moc podaného placeba. Na tomto principu fungují všechna zázračná uzdravení, víra v nadpřirozené účinky různých amuletů a talismanů, zkrátka víra v magickou medicínu. Sugesce a víra, které moc daného prostředku posilují, dokáží skutečné zázraky.
Na koho působí placebo, a na koho ne?
Při nabízení placebo prostředků různým skupinám pacientů po určitou dobu se objevily prokazatelné pozitivní výsledky. Placebo ale nefunguje stoprocentně vždy, a ne dlouhodobě. Největší úspěchy byly zaznamenány u nemocí psychosomatického původu, anebo u psychicky podmíněných příznaků. U vážných poškození fyzického těla a onemocnění fyzického rázu už to bylo s placebem trochu složitější.
To znamená, že placebo vám může vyléčit spíše bolest hlavy, depresi nebo chronickou únavu, ale už je menší pravděpodobnost, že vás zbaví rakoviny v pokročilém stádiu nebo otevřené rány na noze v cuku letu. U rakoviny se uvádí, že placebo zmírňuje některé nepříjemné doprovodné příznaky.
Placebo a homeopatie: jsou si podobné?
Za placebo jsou například považována homeopatika, ale zastánci homeopatické léčby s tímto názorem nesouhlasí. Podle principu homeopatické léčby obsahují homeopatické léky vždy základní matrici daného léku. Nesou tedy potenci malého množství účinné látky, která tak nezpůsobuje příznaky v plném množství, ale naopak léčí na principu podobnosti taková onemocnění, u kterých po podání koncentrované látky dochází k vyvolání stejných příznaků.
Co je to nocebo a jak působí?
Opakem placeba je nocebo, jehož název je odvozen z latinského slova nocere čili škodit. Nocebo je založeno na stejném principu jako placebo, ale kromě několika pokusů a zkoumání není žádný důvod k tomu, aby se tohoto principu zneužívalo. Opět jde o sugesci - pokud vám někdo podává chemoterapii a uvede vám všechny nežádoucí účinky, které můžete očekávat, skutečně u vás ve většině případů také k těmto projevům dojde.
Stane se tak proto, že těmto účinkům uvěříte a obáváte se jich. Když nakonec zjistíte, že vám místo škodlivé chemie po celou dobu podávali cukr nebo vitamíny, nestačíte se divit, proč vám bylo špatně a dokonce vám třeba i vypadaly vlasy.
Placebo: Účinky léků a jejich barva
Účinek léků také zesiluje jejich barva nebo krabička či kvalita a oblíbenost dané firmy, jež léky nabízí. To všechno působí na psychiku člověka. Oranžový nebo žlutý lék je líbivý a připomíná slunce. Tato barva se tedy používá k povzbuzení a léčbě depresí, o modré nebo zelené se zase říká, že uklidňuje. Takže rozhodující je i výběr studených nebo teplých barev. Jako černé tablety tolerujeme leda tak rostlinné uhlí, o kterém víme, že má přímou souvislost se zažívacím traktem a s našimi střevy.
Léky, které by nám vizuálně připomínaly červy nebo třeba výkaly by nikdo dobrovolně nepozřel, a ani by nevěřil tomu, že se po nich uzdraví. A tím je vlastně řečeno vše. Takto funguje placebo efekt. Pokud nám někdo nabídne zázračný amulet, který máme nosit na krku ve starodávné lahvičce a dozvíme se, že pomohl už mnoha našim předkům, je tu opravdu vysoká pravděpodobnost, že pomůže i nám.
Diskuse k článku