Velikonoční tradice netradičně: Barvení vajíček i pletení pomlázky trošku jinak

Velikonoční tradice jsou neodmyslitelnou součástí jarního období, ale proč se nevydat trochu jinou cestou? Barvení vajíček nebo pletení pomlázky může získat nový rozměr, když se rozhodneme pro originální postupy a neotřelé materiály. Vyzkoušejte letos něco nového a ponořte se do světa barev a kreativních technik.
Velikonoce jsou příležitostí ke znovuobjevení starých zvyků. Máte pocit, že barvení vajíček či pletení pomlázky je už nuda? Zkuste letos něco nového. Svěží vítr do velikonočního tvoření mohou vnést zajímavé kombinace přírodních barev, alternativní techniky zdobení i netradiční materiály.
Velikonoční tradice: Barvení vajíček a pletení pomlázky
Právě barvení vajíček a pletení pomlázky patří k nejznámějším velikonočním tradicím. A kde se vzaly? Kořeny sahají až do pohanských rituálů spojených s oslavami jara a plodnosti. Vajíčko, symbol nového života, bylo považováno za posvátný předmět. V některých oblastech se věřilo, že červeně obarvená vajíčka chrání před zlými silami. Pomlázka, pletená z vrbového proutí, zase symbolizuje sílu, zdraví a plodnost. Zvyk šlehání pomlázkou měl zajistit dívkám krásu a zdraví. Navíc se uvádí, že tento akt symbolizuje bohatství a úrodnost.
Nejlepší velikonoční přání: Napište přání k Velikonocům, které se bude opravdu líbit
Velikonoční beránek na tři způsoby, kterým neodoláte
Recepty z vajec: 10 nápadů, jak zužitkovat vejce nejen z Velikonoc
Netradiční velikonoční tradice: Barvení vajíček jinak
Pokud chcete mít letos tak trochu jiná vajíčka, můžete se inspirovat třeba přírodními barvami, které krásně vypadají a jsou i šetrné k životnímu prostředí. K obarvení vajec můžete použít například cibulové slupky pro červenohnědou barvu, červenou řepu na růžové odstíny, špenát na zelenou nebo kurkumu na žlutou barvu. Vejce stačí povařit s těmito přírodními materiály a získáte krásnou velikonoční dekoraci.
VYZKOUŠEJTE: Barvení vajíček přírodními barvami
Netradičně můžete místo klasických vajec použít třeba i dřevěné oválky. Ty můžete pomalovat akrylovými barvami nebo jim můžete uháčkovat či udrhat krásný obal. Další zajímavou technikou je malování na vejce pomocí vosku, kdy rozehřátý vosk nanesete na vejce a následně můžete ještě obarvit. Po zaschnutí vosku vzniknou nádherné vzory. A vyzkoušet můžete i techniku otiskování listů nebo květů, kdy na vejce přiložíte přírodní materiály, přetáhnete je látkou a obarvíte. Velikonoční vajíčka pak budou mít krásné a jemné vzory.
Netradiční velikonoční tradice: Pletení pomlázky
Pletení pomlázky sice není příliš složité, ale pokud nemáte po ruce vrbové proutí, pak jej třeba ve městě těžko najdete. Můžete jej sice i koupit, ale zkuste to letos jinak. Jsou i další možnosti, jak tento tradiční zvyk zachovat. Místo vrbových proutků můžete použít třeba košíkářské proutí, které je dostupné v obchodech s potřebami pro řemeslníky nebo se zaměřte na alternativní přírodní materiály jako je sláma, suchá tráva či silnější provazy. Pokud chcete opravdu netradiční pomlázku, zkuste využít třeba barevné stuhy nebo plátno, které můžete splétat či drhat. Zajímavou variantou je také pletení pomlázky z přírodních materiálů, jako jsou třeba staré větve z rostlin nebo proutků. Kreativní variantou pak může být i použití plastových nebo kovových drátů, které lze obalit látkou a barevnými nitěmi.
Barvení vajíček, pletení pomlázky a další dekorace
Kromě barvení vajíček nebo pletení pomlázky, byť netradičními technikami, můžete vyrobit i zajímavé květinové věnce z přírodních materiálů (použijte například větvičky, suchou trávu, suché květiny…) nebo si můžete snadno vytvořit originální nástěnné dekorace z usušených květin a listů. A tvořit mohou i děti. Mezi snadné velikonoční dekorace patří třeba ručně vyrábění jarní ptáčci z papíru či z vlny.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Velikonoční tradice netradičně: Barvení vajíček i pletení pomlázky trošku jinak