Velikonoční beránek na tři způsoby, kterým neodoláte

Velikonoční beránek na tři způsoby, kterým neodoláte

Velikonoční beránek patří k Velikonocím jako cukroví k Vánocům. Dodává svátkům jara tu správnou atmosféru, oživuje tradice a skvěle chutná. Upečme si vlastního velikonočního beránka, není to nic složitého. Poradíme vám, jak na něj a řekneme vám, jak se k nám velikonoční beránek vlastně dostal. Dáme vám tři jednoduché, ale vynikající recepty, se kterými sklidíte úspěch u vašich nejbližších i u velikonočních koledníků. Budete vědět, jak se upeče ten nejlepší šlehačkový beránek, tvarohový beránek a piškotový beránek.

Čtěte také:

Bez mazance nejsou Velikonoce! Dokonalý velikonoční mazanec krok za krokem

Velikonoční beránek je jednou z našich nejdelších tradic. Původně křesťanský symbol se udržel až dodnes a patří k Velikonocím stejně jako kraslice anebo pomlázka.

Z Egypta až k nám

Kořeny má velikonoční beránek už ve starověkém Egyptě. Podle Starého zákona slíbil Bůh Židům vysvobození z egyptského otroctví. Předtím ale Bůh nařídil Židům obětovat beránka. Židé totiž vnímali Boha jako pastýře, který je vede a stará se o ně. Symbol beránka pokračoval i v křesťanství. O Ježíši Kristu se hovoří jako o beránku, který se obětoval a umřel za nás. Byl totiž poslušný, čistý a bez hříchu. Oba nábožensky významné svátky, židovský i křesťanský, vznikly právě o Velikonocích.

Síla tradice

S křesťanstvím se symbol velikonočního beránka dostal i k nám. Ačkoli nám přesné datum nikdo neřekne, s velikonočním beránkem jsme spjatí už dlouho.  Kromě toho, beránek pro nás nebyl neznámým zvířetem. Pastevectví bylo běžné. A tak se tento symbol ujal. Ve středověku byl právě beránek obřadním pokrmem. Ale už se neví, jestli to bylo jehněčí maso anebo pečivo tak, jak beránka známe dnes. Každopádně se předpokládá, že v chudších rodinách, které si jehněčí maso nemohly dovolit, slavily Velikonoce alespoň tím, že si upekly pečivo ve tvaru beránka. Dělal se na sladký i slaný způsob. Velikonoční beránek je tak jednou z našich nejdelších tradic.

Nejlepší velikonoční beránek - tipy, jak na něj

Velikonoční beránek není jen o skvělé chuti. Může zkrášlit naši velikonoční tabuli a provonět domov. Je symbolem české velikonoční kuchyně, což je samo o sobě důvodem, proč bychom si na něm měli dát záležet. Kromě dobrého receptu na těsto záleží také na polevě anebo zdobení.

Poleva

Kromě klasického posypání cukrem může velikonoční beránek dostat polevu. Zdůrazní chuť sladkého pečiva a velikonoční beránek bude díky ní i lépe vypadat. Polít ho můžeme klasickou čokoládovou polevou. Anebo si uděláme polevu cukrovou. Ušleháme 1 bílek se 100 gramy cukru, zamícháme do něj po kapkách citrónovou šťávu a máme hotovo. Velikonoční beránek dostane hustou bílou vlnu. Pokud chceme mít beránka netradičního, můžeme cukrovou polevu dobarvit. Anebo zkusme citrónovou polevu vyrobenou z 5 lžic moučkového cukru, 3 lžic mléka a 2 lžic citrónové šťávy. 

Přidejme něco navíc

Abychom velikonočního beránka trochu oživili, přidejme do jeho těsta ingredience navíc. Můžou to být nadrobno nasekané oříšky, tradiční rozinky anebo jiné sušené ovoce. Přidat do něj také můžeme želatinové kousky.

Zdobení

Velikonoční beránek by měl být na první pohled poznat. Jako očka mu můžeme přidat rozpůlené mandle, jiné oříšky, rozinky anebo koření hřebíček. Nos vytvoříme podobným způsobem. Pokud chceme mít našeho beránka co nejrealističtějšího, cukrovou polevou mu dodejme vlnu na hlavě a na těle, ale tvář a ouška ponechme bez polevy. Náš velikonoční beránek bude jako živý.

Na detailech záleží

Velikonoční beránek může být k jídlu a zároveň i k dekoraci. Položme ho na okrasný ubrousek. Uvažme mu kolem krku stuhu. Můžeme na ní přidat i rolničku. Vedle beránka také můžeme položit malou pomlázku, namalované kraslice anebo čokoládové zajíčky. Jarní atmosféru beránkovi dodáme cukrovými, marcipánovými anebo dokonce živými květinami

Velikonoční beránek 3x jinak (3)

Šlehačkový beránek

Co budeme potřebovat?

  • 400 g polohrubé mouky
  • 200 g moučkového cukru
  • 4 vejce
  • 1 šlehačka
  • 1 vanilkový cukr
  • 1 prášek do pečiva
  • Citrónová kůra

Jaký je postup?

Vezmeme vajíčka a oddělíme žloutky od bílků. Žloutky a cukr utřeme. Mouku promícháme společně s vanilkovým cukrem, citronovou kůrou a práškem do pečiva a přidáme k utřeným žloutkům. Ke směsi dáme šlehačku a vše pečlivě mícháme, dokud nám nevznikne jednolitá směs. Vymažeme si formu na beránka a vysypeme ji moukou. Přelijeme do ní těsto. Pečeme v rozehřáté troubě na 170°C po dobu asi 50 minut. Šlehačkový beránek nám nezabere více jak 45 minut.

Tvarohový beránek

Co budeme potřebovat?

  • 250 g polohrubé mouky
  • 250 g cukru krupice
  • 250 g másla
  • 250 g tvarohu
  • 3 vajíčka
  • ½ prášku do pečiva
  • Citronová kůra

Jaký je postup?

Mouku prosejeme skrz síto a smícháme s kypřícím práškem. Poté pečlivě utřeme vejce, tvaroh, máslo a cukr. Do směsi přidáme mouku a citronovou kůru. Vymažeme formu na beránka a vysypeme. Pečeme ve vyhřáté troubě na 160°C. Upečený by měl být zhruba za 50 minut. Aby se těsto kvůli tvarohu nesrazilo, měly by mít všechny ingredience pokojovou teplotu. Tvarohový beránek nám zabere celkově něco málo přes hodinu.

Piškotový beránek

Co budeme potřebovat?

  • 200 g polohrubé mouky
  • 125 g cukru krupice
  • 4 vejce
  • 1 vanilkový cukr
  • 1 lžička kypřícího prášku
  • 4 lžíce oleje
  • 4 lžíce horké vody

Jaký je postup?

Vezmeme vajíčka a oddělíme bílky od žloutků. Žloutky smícháme s krupicovým a vanilkovým cukrem a horkou vodou. Do směsi postupně přidáváme olej. Bokem si smícháme mouku a kypřící prášek. Přidáme je do směsi. Z bílků vyšleháme tuhý sníh a opatrně jej přimícháme do těsta. Vymažeme formu a poté ji vysypeme. Přidáme do ní těsto a pečeme na 180 °C. Piškotový beránek se peče po dobu zhruba 40 minut.

Velikonoční beránek 3x jinak (1)

Připravte si také velikonočního beránka v bezlepkové variantě.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?