Bez mazance nejsou Velikonoce! Dokonalý velikonoční mazanec krok za krokem
Stejně jako pomlázka, kraslice nebo třeba beránek k Velikonocím patří i mazanec. Sladký bochánek ovoněný kořením a ozdobený mandlemi by rozhodně neměl mezi svátečními jídly chybět. Tajemství jeho chuti tkví samozřejmě v ingrediencích, které stojí za to pečlivě vybrat, ale i v celém postupu přípravy. Díky tomu váš velikonoční mazanec bude chutnou ozdobou sváteční tabule.
Mazanec je bochánek ze sladkého kynutého těsta. Peče se na Velikonoce, tradičně na Bílou sobotu. A k velikonočním svátkům patří stejně jako vánočka k Vánocům. Dokonce také chutnají podobně – do těsta na mazanec se oproti tomu vánočkovému přidává více vajec a koření.
Pomazaný bochník s dlouhou tradicí
Velikonoční mazanec také patří k nejstarším druhům českého obřadního pečiva. Jak už bylo řečeno, pekl se v sobotu, aby byl připraven na Velikonoční neděli. Ráno s ním pak hospodyně chodily do kostela pro posvěcení, tedy svaté pomazání. Proto se tomuto pečivu říkalo svěceník, nebo také pomazanec. A od něj už je to kousek k dnešnímu pojmenování mazanec.
Mazancové těsto dříve a dnes
Těsto na velikonoční mazanec tradičně obsahovalo bílou mouku, droždí, vejce a koření – zejména hřebíček. Dnes v něm nechybí cukr, který byl dříve nahrazován sladkou smetanou nebo chyběl úplně. Ne všechny rodiny si ho totiž mohly dovolit, stejně jako další ingredience. Proto také vznikaly různé varianty i pro chudší domácnosti. Naopak v těch bohatších se do těsta přidávaly také rozinky a velikonoční mazanec se zdobil mandlemi.
Dnes se ve výběru surovin omezovat příliš nemusíme a pořídit ty správné ingredience nebývá problém. Při jejich vybírání si ale dejte záležet a snažte se používat nejlepší možné suroviny. Díky tomu bude váš velikonoční mazanec prostě skvělý.
Jak správně zadělat těsto na mazanec?
Základem úspěchu nejen mazance, ale kynutého těsta obecně, je kvásek. Aby se vám povedl, potřebujete čerstvé a kvalitní droždí. Rozdrobte ho do mléka, které si trošku přihřejte. Rozhodně ale nesmí být příliš horké, jinak by vám droždí zničilo, kvásek by se nepovedl a těsto pořádně nenakynulo. Potřeba je také kvalitní výběrová mouka. A pokud do těsta budete přidávat rozinky, nechte je předtím přes noc namočené v rumu. Uvidíte, jak díky tomu bude celý velikonoční mazanec voňavý a lahodný.
Velikonoční mazanec potřebuje čas a teplo
Nejen na kvalitě surovin však záleží. Důležitá je také správná příprava. Například je nezbytné, aby před samotným zaděláváním těsta měly všechny ingredience pokojovou teplotu. Proto si je nachystejte minimálně hodinu předem. Dostatek času věnujte i přípravě samotného těsta. Aby se velikonoční mazanec povedl, musí v klidu a v teple kynout minimálně 45 minut. Někdy se dokonce doporučuje těsto připravit už večer předem – aby mělo dost času nakynout. Pokud mazanci takto dopřejete, odmění vás krásnou vůní a lahodně jemnou a nadýchanou strukturou.
Při kynutí dbejte také na teplotu v kuchyni, která by měla být alespoň 25 °C. A pozor na průvan z otevřených dveří či oken. To všechno by mohlo kynutí zkazit a vaše velikonočního pečení by pak mohlo skončit zklamáním.
Velikonoční mazanec s křížem
Po vykynutí ještě nezapomeňte mazanec ostrým nožem nahoře naříznout do kříže. Kromě symboliky a připomínky oběti Ježíše Krista tím také zajistíte, že z bochánku bude při pečení dobře unikat přebytečná pára a mazanec vám tak nepopraská.
Ještě jedna rada na závěr – velikonoční mazanec nechte po upečení dobře vychladnout. Krájejte ho až když bude studený, jinak se vám srazí.
Tvarohový mazanec - recept
Receptů na velikonoční mazanec a různých variant a obměn existuje nepřeberné množství. Pokud jste ještě nenašli ten svůj ideální recept, vyzkoušejte tento jednoduchý recept na tvarohový mazanec. Je ideální také pro všechny, kteří si netroufají na kynuté těsto anebo chtějí vyzkoušet něco nového. Tvarohový mazanec je jednoduchý na přípravu, po upečení vláčný a lahodný.
Ingredience na tvarohový mazanec:
- 500 g hladké mouky
- 250 g měkkého tvarohu (polotučného)
- 150 g másla
- 200 g cukru
- sáček vanilkového cukru
- sáček kypřícího prášku
- 2 vejce
- 5 lžic mléka
- 2 lžíce rumu
- vejce na potření
- podle chuti hrst oloupaných mandlí a hrst rozinek
Jak na tvarohový mazanec?
V míse utřete tvaroh, změklé máslo, cukr a vejce dohladka, přidejte rum a promíchejte. Do směsi poté nasypte prosátou mouku smíchanou s kypřícím práškem. Do těsta přidejte také část mandlí (nasekaných na kousky) a rozinky. Přilijte mléko a vařečkou vypracujte těsto. Na pomoučeném vále z něj poté vytvarujte bochánek a dejte je na plech vyložený pečicím papírem. Vršek tvarohového mazance potřete rozšlehaným vajíčkem a posypte zbylými mandlemi. Pečte asi 10 minut v troubě vyhřáté a 200 °C, poté dopékejte dozlatova při teplotě 160 °C. Ke konci pečení je dobré mazanec přikrýt alobalem, aby se nespálil, ale přitom dobře propekl uvnitř. Pak už jen vytáhněte z trouby, nechte vychladnout, posypte jej moučkovým cukrem a lahodný tvarohový mazanec se může usadit na sváteční tabuli.
Ať už zvolíte recept jakýkoliv, stejně jako jiné pokrmy připravujte i velikonoční mazanec s láskou. A uvidíte, že se vám zaručeně povede!
Diskuse k článku
RE : Bez mazance nejsou Velikonoce! Dokonalý velikonoční mazanec krok za krokem