
9 osvědčených tipů, jak překonat stydlivost a získat sebevědomí
Nevíte, jak překonat stydlivost, která vás svazuje při společenských setkáních a veřejných událostech? Inspirovat se můžete našimi snadnými tipy, díky nimž si dodáte opět zdravé sebevědomí. Nenechte se připravit o vtipné momenty při konverzacích či nezapomenutelné zážitky a vystupte ze svého stínu!
Pokud i vás celoživotně pronásleduje zvýšená stydlivost, nemusíte hned klesat na mysli. Rozhodně se nejedná o nějakou „vadu“, ale naopak pozitivní aspekt vaší povahy – zřejmě jste jen více vnímavější vůči svému okolí, z čehož můžete ve výsledku těžit. Zjistěte, co stojí za plachostí člověka a jak se s ní vypořádat v každodenním životě.
Co je to stydlivost a jak se projevuje
Definici stydlivosti netřeba dlouze představovat. Všichni se s ní jistě v životě setkali, ať už u sebe nebo druhých. Projevuje se zejména ve společenských situacích, kdy je dotyčný vystaven neznámému prostředí a zpravidla i přítomnosti neznámých lidí. Vyskytnou se ovšem může také při proslovech na rodinných oslavách, ve škole před spolužáky nebo při srazu s přáteli. Přichází zkrátka znenadání a limituje v konverzaci či veřejném vystupování.
Příznaky stydlivosti
Stydlivého člověka lze snadno rozpoznat podle těchto charakteristik:
- Přehnané sebeuvědomění: stydlín se zkrátka více sleduje, aby náhodou neudělal nějakou ostudu a má u toho nepříjemné skličující pocity
- Sociální úzkost: stydlivý člověk se necítí ve společnosti vůbec dobře – obzvlášť pokud jde o větší počet neznámých lidí
- Sociální izolace: aby se stydlín vyhnul nepříjemným emocím, může se s časem před lidmi zcela izolovat, nevychází tedy příliš ven a nechodí na společenské akce
- Fyzické nepohodlí: stud se také projeví zrudnutím v obličeji, nadměrným pocením, třesem nebo zvýšenou srdeční frekvencí
Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku stydlivosti
Na rozvoji nepřiměřeného studu se podílí celá řada faktorů. Mezi nejběžnější patří genetické dispozice. Pokud tedy máte v úzkém okruhu rodiny někoho, kdo je stydlivý, je poměrně velká pravděpodobnost, že takoví budete také. Stydlivost však nemusí vždy přetrvat do dospělosti. Druhou častou příčinou je pak styl výchovy a prostředí v němž vyrůstáte. Stydlivější tedy bývají lidé, kteří byli pod vlivem přísných rodičů a také ti, co prožili nějaké trauma nebo citlivou událost.
9 jednoduchých způsobů, jak překonat stydlivost
A nyní si pojďme říct, jak konkrétně překonat stydlivost. Podniknout v tomto ohledu můžete vícero kroků, které vás nakonec dovedou k větší sebejistotě.
- Začněte malými krůčky. Nechtějte po sobě na začátku žádné velké zázraky. Lepší je postupovat pomalu a jistě. Nevrhejte se tedy hned po hlavě do velkých společenských událostí a spíše dejte přednost menším setkáním se známými lidmi. S nimi si zkuste otevřeně povídat.
- Identifikujte své silné stránky. Abyste si dodali více sebejistoty pro překonávání stydlivosti, vypište si na papír své silné stránky. Díky jejich uvědomění byste o sobě měli přestat pochybovat.
- Přestaňte si myslet, že na vás všichni upírají zrak. Stydlivost překonáte jedině tehdy, když ze své mysli tyto domněnky vystrnadíte. Uvědomte si, že lidé zpravidla nevěnují pozornost detailům ani každému vašemu pohybu.
- Přestaňte se sabotovat a choďte mezi lidi. Častokrát to bývá tak, že jsme sami sobě největšími nepřáteli. Proto se neustále nepřesvědčujte o své neomalenosti, utněte samomluvu a raději si jděte pohovořit s jinými lidmi – sociální izolace vás totiž může uvrhnout do deprese.
- Nenechte se zastrašit neúspěchy. Každá interakce se nemusí podařit, proto to hned po prvním neúspěchu nevzdávejte. Bojujte za své místo ve společnosti, jste v ní potřební jako každý jiný člověk.
- Sledujte a uvědomujte si, co s vámi stydlivost dělá. Mění se snad vaše gesta či mimika? Nebo se červenáte a vyhýbáte očnímu kontaktu? Všechny tyto projevy se pro vás mohou stát novou výzvou, kterou stojí za to překonat. Pomoci může v takových situacích myslet na něco jiného a pro vás příjemného. Někdo dokonce kdysi řekl, že si představí všechny kolem sebe nahé a je náhle po trémě a studu.
- Pochopte, proč bojujete se svou stydlivostí. Zapátrat v minulosti se rozhodně vyplácí. Když objevíte podstatu svého problému, dokážete mu čelit mnohem efektivněji.
- Obklopte se podporujícími lidmi. Na vaší cestě za vyšším sebevědomím pomůže i opora nejbližších. Hovořte tedy o svých pocitech se svým partnerem, přáteli nebo rodinnými příslušníky. Ventilace emocí dělá divy.
- Neostýchejte se vyhledat odbornou pomoc. Pokud i přes všechny výše zmíněné rady nevíte, jak překonat stydlivost, je možná na čase obrátit se na kouče, psychologa nebo psychoterapeuta. Díky němu získáte nový pohled na věc.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku