
Rozhovor: „Hydrocolon terapie je klíčem k detoxikaci, lepšímu trávení i psychické pohodě,” říká MUDr. Marie Štefanová
Hydrocolon terapie je jemná a účinná metoda hloubkového čištění tlustého střeva, která podporuje detoxikaci organismu, zlepšuje trávení a celkovou vitalitu. Pomáhá při chronické zácpě, nadýmání i únavě. Tato technika využívá kontrolované proplachování střev vodou a přispívá k obnově střevní mikroflóry. Právě lékařka Marie Štefanová je specialistkou na hydrocolon terapii. Tuto metodu však zároveň propojuje s celostním přístupem k regeneraci a zdraví.
MUDr. Marie Štefanová se věnuje celostnímu přístupu k léčbě a regeneraci. Vystudovala všeobecné lékařství se specializací na internu, ale už desítky let se zaměřuje na přírodní metody. Ve své praxi kombinuje medicínské znalosti, gestalt terapii a další postupy, které pomáhají zmírnit chronické potíže. Klienta vnímá jako aktivního spoluúčastníka léčby, nikoli jen pasivního příjemce péče. Ve své praxi využívá celoživotní studium i zkušenosti od svých učitelů a klientů. Jejím cílem je stimulovat organismus a podpořit změnu přirozenými procesy, nikoli jen fixovat diagnózu.
Co je to vlastně ta hydrocolon terapie?
„Hydrocolonterapie je moderní, efektivní a příjemná metoda čištění tlustého střeva prostřednictvím uzavřeného výplachového systému, která významně přispívá k celkové očistě, regeneraci, a i léčbě organismu.”
Přírodní probiotika a prebiotika podporují imunitu a pomáhají s celou řadou zdravotních obtíží
Jak mít zdravá střeva? Pomůže vám vláknina - začleňte ji do vašeho jídelníčku
Jaký je hlavní rozdíl mezi hydrocolon terapií a běžným klystýrem?
„Při hydrocolon terapii střídáme dvě fáze, promývání a naplňování tlustého střeva vodou, za pomocí masáže břišních orgánů a za kontroly zdravotnickým přístrojem. Navíc při fázi naplňování dochází při relaxaci stěny střeva k dokonalému rozpouštění a uvolňování nalepeného obsahu tuhých hmot, které zpomalují peristaltiku. Během hydrocolon terapie je možné použít i hlubší očistu pomocí aplikace medicinálního kyslíku, kávového nebo probiotického nálevu. Klystýrem (klyzma, enema) se obvykle dostanete jenom do vzdálenosti kolem 30 - 40 cm od konečníku. Rozpuštění a uvolnění tuhých nalepených hmot na stěně je tedy jenom v dolní části trávicího ústrojí. Přesto i klystýr má své důležité místo (příprava před některými chirurgickými zákroky, porodem, laická úlevová procedura při zácpě apod.).”
Proč bychom se vůbec o očistu tlustého střeva měli zajímat, k čemu je to dobré?
„Velké množství důkazů dlouhodobě podporuje souvislosti, že zdravé osy mozek-střevo a střevo-mozek jsou klíčové pro emoční stabilitu (psychický stav ovlivněný střevní mikroflórou-mikrobiotou a naopak), adekvátní reakci na stres a imunitní fungování střev. Když střevo není zdravé a nefunguje správně, existují toxické látky a bakterie, které ulpívají na střevní stěně. Toto podporuje hnilobné a kvasné procesy, které se podílejí na chronickém zánětu, překyselení organismu, poškozují mikrobiotu, omezují buněčné dýchání a působí celkové přetížení organismu. Tuto léčbu by měl podstoupit každý z důvodu prevence i ten, kdo má pocit minimálně nedobrého trávení. Hlavní problém je v tom, že tyto dlouhodobé nánosy postupně vedou k chronickým onemocněním. Již existují studie, které prokazují také zřejmý vztah mezi rakovinou tlustého střeva a touto úrovní intoxikace způsobenou těmito látkami integrovanými do těla.”
Jaké zdravotní benefity může hydrocolon terapie přinést?
„Tato procedura příznivě ovlivňuje nejen funkci tlustého střeva, ale potažmo celého trávení, a následně i funkci jater a ostatních orgánů. Značným benefitem je zlepšení zvláště oběhu krve a lymfy v oblasti tlustého střeva, zlepšuje okysličování tkání a odplavování škodlivých látek z těla. Zlepšuje se vitalita a celková kvalita života, zásadně pak celková hydratace, dlouhodobá únava, překyselení organismu, vyprazdňování a energie. Dále se postupně stabilizuje hladina cukru v krvi ("vlčí hlad", chutě na sladké/slané nebo naopak člověk dostane větší apetit v případě nechutenství). Často klienti udávají zlepšení spontánní žízně v případě malého pocitu žízně. Chronická dehydratace, kterou si člověk málokdy uvědomuje, je velmi častá. V rámci regenerace se zdokonaluje vstřebávání jednotlivých nutričně hodnotných složek z potravy. Organismus má zlepšenou vlastní tvorbu některých vitaminů (skupiny B a K) a neurotransmiterů (serotonin vztahující se k dobré náladě a jiné). Pomáhá připravit střevo na endoskopické, radiologické vyšetření (koloskopie, rektoskopie, sonografie břicha a podobné) a před menšími operačními zákroky.”
Pomůže hydrocolon terapie třeba i s nadýmáním nebo úpornou zácpou?
„Tendence k nadýmání a k zácpě velmi často spolu souvisí. Pokud jde pouze o dysfunkci trávení s nadýmáním bez zácpy, poměrně rychle po procedurách dojde k nápravě. Pokud jde o dlouhodobé potíže a o kombinaci nadýmání, tendenci k zácpě nebo k průjmu, je situace docela jiná. Po odstranění dlouhodobých nánosů se tendence k nadýmání zlepší nebo zmizí. Ale může se snadno vrátit, jelikož povolená střevní stěna potřebuje se adaptovat na nové podmínky a stáhnout se. Svalovina je povolená do šíře i délky (tzv. dlouhé střevo, dolichocolon), takže peristaltika je oslabená. Tato regenerace může trvat měsíce, roky i při řízené vysokoproteinové stravě, aby se zpevnila střevní svalovina. Změna životního stylu včetně edukace ohledně trávení, vyprazdňování a stravy je esenciální.”
Slyšela jsem, že u hydrocolon terapie existují i estetické výhody, například zlepšení pleti nebo redukce váhy. Je to tak?
„Ano, díky zlepšení hydratace a celkové imunity se velmi často zlepší nebo i v některých případech uzdraví kožní potíže jako akné, lupénka, ekzémy. Po kompletní očistě se může odstranit 1- 5 kg dlouhodobých nánosů včetně některých parazitů. Většinou v podobných dlouhodobých případech potřebujeme nakombinovat více přírodních postupů, případně i laboratorní vyšetření. Nejde o pravé snížení hmotnosti, ale odstranění dlouhodobých nánosů. K redukci hmotnosti přispěje i stabilizace hladiny cukru v rámci insulinové rezistence, a tím zlepšení metabolismu cukrů, tuků a bílkovin. Někdy navazujeme na sérii těchto procedur nutričním programem Metabolic balance při léčbě metabolického syndromu (obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka 2. typu, vysoká hladina rizikových tuků v těle s počínajícím ztukovatěním jater, dna, vše spojeno stresovou osou). V průběhu procedur se klienti naučí, jak si ještě více zlepšit svůj zdravý životní styl včetně protiplísňového režimu.”
Je třeba se na hydrocolon terapii nějak připravovat? Je před ní nutná nějaká speciální dieta?
„Jeden den předem doporučuji vypít kolem 2,5 litru tekutin (přibližně 3,5 dcl/ 10 kg hmotnosti), nesycené nealkoholické nápoje, ovocné šťávy bez dužiny, rostlinná mléka, zelený nebo fenyklovo-kmínový čaj. Všeobecně doporučuji (zdravé bio potraviny) jako lehce kořeněná jídla, případně káva-espresso (ne instantní) bez jakéhokoliv přísad (cukr, umělé sladidlo, mléko), zeleninový vývar nebo polévku, přiměřené množství přírodní mrkvové-jablečné šťávy, jogurt, cottage, žervé, spíše kašovitou stravu (ovesnou, pohankovou, rýžovou nebo bramborovou kaši), rýži nebo kuskus. Velmi pomůže dlouhodobě rozkousávání a rozmělňování každého sousta v ústech na jemnou kašičku 20 až 30krát (i semínka a ořechy), pak teprve polknout. Nedoporučuji velké množství "barevné "zeleniny nebo šťávy (malé nevadí) jako červená řepa, zelená zeleniny, rajčata, červené papriky, též živočišné uhlí a alkohol. Dále nedoporučuji velké množství ovoce (malé nevadí - červený meloun, borůvky), tučná, smažená, nadýmavá nebo pikantní jídla, včetně čerstvého chleba a pečiva. Toto všechno může zpomalovat dobré uvolňování dlouhodobých nánosů, omezovat zhodnocení toxické zátěže a zvyšovat plynatost v průběhu procedury. Dvě hodiny před procedurou doporučuji pouze pít kvalitní vodu po doušcích.”
Co přesně se během hydrocolon terapie děje? Je to bolestivé nebo nepříjemné?
„Během procedury osoba leží přikrytá na zádech na lehátku. V konečníku je 3-4 cm zasunutá trubička, která je propojena s přístrojem. Využívá se filtrovaná voda o teplotě, která je v břiše, a která postupně omývá a rozpouští usazeniny (zatvrdlá stolice, toxiny, odumřelé buňky, nestrávené a nerozkousané části stravy, plísně). Během tohoto čištění se na speciálním přístroji sleduje teplota, tlak a objem vody, takže je bezpečnější než podávání klystýru. Na displeji přístroje můžeme sledovat vyloučený střevní obsah. Toto ošetření je doprovázeno lehkou masáží břišní stěny. Osoba vnímá jemné naplňování tlustého střeva tekutinou a občas „jemné poskakování“ odloučených částí nánosů, které odcházejí trubičkou skrz přístroj. Ty jsou viditelné průhledovým okénkem přístroje, a pak pokračují do systému odpadu. Pocit v břiše je zvláštní, ale není bolestivý. Celou dobu procedury je přítomna terapeutka, která komunikuje s osobou a jemně monitoruje celý proces.”
Jak se člověk bezprostředně po hydrocolon terapii cítí? Jsou nějaké okamžité účinky? Prý je hned vidět krásně ploché břicho...
„Naprostá většina lidí se cítí už po první proceduře příjemně, lehce a s více plochým břichem. V případě dlouhodobějších potíží může dojít k pozitivním změnám až po několikáté proceduře. Vše je individuální, jak organismus zareaguje, není zde přesné pravidlo.”
Jak dlouho jedna procedura hydrocolon terapie trvá a jak často je vhodné ji opakovat?
„Pracuji ve zdravotnickém zařízení, takže každého nového klienta si poprvé zvu na 1,5 hodiny, což se sestává z lékařského pohovoru, lékařského vyšetření včetně vyšetření břicha a konečníku (protože procedura má i několik kontraindikací, t.j. případů, kdy se nesmí provádět). Pokud je vše v pořádku, tak se navazuje hned první procedurou (což je obvykle z 99,9 % případů). První procedura trvá 30 minut, každá další 40 minut čistého času. Nejvíce klienti profitují, když se 3 úvodní procedury uskuteční v průběhu 3 dní nebo maximálně 10 dní. Pak je teprve možné zhodnotit toxickou zátěž organismu a doporučit eventuálně další procedury a další postup. Proto je lépe si počkat a naplánovat termíny dostatečně dopředu než dělat dlouhé pauzy mezi nimi. Po první proceduře nastává hned velmi důležitý proces doplnění střevní mikrobioty probiotiky (speciální komplex probiotických kmenů pro tlusté střevo). Zdravá osoba bez jakýchkoli potíží obvykle potřebuje 3 až 4 procedury.
NENECHTE SI UJÍT REPORTÁŽ: Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?
Zdravá osoba s funkčním zatížením, která má potíže, ale konvenční medicínou se na nic vážného nepřišlo jako je například dlouhodobé stresové přetížení, únava, lehčí potíže s trávením, lehčí kožní potíže, obvykle potřebuje 4 až 6 procedur. Pak terapeutka sdělí zhodnocení "toxicity tlustého střeva-toxic colon" a doporučí ukončení nebo pokračování hydrocolon terapií a následného režimu. Je pak na klientovi, jak se rozhodne dál v procesu regenerace pokračovat. Osoba s chronickými potížemi jako například dlouhodobá tendence k zácpě nebo průjmu, trávicí obtíže, únava, opakované záněty, alergie, chronické bolesti, kožní problémy apod. obvykle potřebuje počet od 5 do 8 procedur. Záleží samozřejmě na dalších zdravotních okolnostech. Naprostá většina našich klientů přichází dle potřeby nebo periodicky po jednom roce.”
Jak dlouho vydrží účinky jedné procedury? Lze je něčím podpořit, například stravou, životním stylem atd.?
„Je to různé, záleží na tom, zdali klient to myslí se svým zdravím vážně nebo ne. Všechna doporučení ohledně změny životního stylu po proceduře jsou upravena s individuálním přístupem. Mnoho klientů přichází s opravdovou motivací zlepšit nebo udržet si dobré zdraví a již dlouhodobě se vzdělává ve zdravém životním stylu. A já pak pouze dolaďuji drobnosti. Někteří klienti mohou pokračovat po celé sérii hydrocolon terapií v komplexním řízeném detoxu střevním (hydrocolonterapie vyčistí pouze tlusté střevo), následně ledvinném, jaterním a lymfatickém dle konceptu dr. Huldy Clarkové a dr. Baldy. Respektujeme samozřejmě přání klienta pokračovat v jakékoli následné regeneraci.”
Když jde o výplach tlustého střeva, co mikrobiom? Hydrocolon terapie tak přece zlikviduje veškeré "přátelské" bakterie…
„Ne. Je pravda, že část té vlastní přátelské mikroflóry – mikrobioty vyplavíme. Je to ale za „velmi dobrou cenu“, a to za zbavení se dlouhodobých nánosů. Po rozpouštění a odlupování těchto návalků nám na sliznici střeva vzniknou obnažená místa sliznice, tj. bez normální mikrobioty. Takže potřebujeme postupně regenerovat střevní mikrobiotu hned od první procedury na nově vyčištěných místech. Pomáhá nám v tom i dodávání mixu bakterií z tenkého střeva peristaltikou. Dlužno říci, že sliznice střeva nemůže plnit svoji funkci, když tam tato místo obsazují dlouhodobé nánosy. Prebiotika a probiotika většinou doporučuji na 6 týdnů. Střevo si obvykle s vlastní regenerací mikrobioty později už pomáhá samo.”
A je pak nutné užívat tedy i probiotika?
„Ano, jednoznačně, hned po první proceduře doporučuji speciální mix probiotických kmenů zaměřených na regeneraci tlustého střeva. Dále je také důležité, zda klient přichází i se zdravotními potížemi typu potravinové intolerance (zvláště lepku, laktózy), histaminové intolerance, SIBO (syndrom přerůstání střevní mikroflóry) či jiné. Pak potřebujeme ve směsi specifické probiotické kmeny. Užívání probiotik ukončujeme obvykle až po 1,5 měsíci, kdy si naše střevo už pomáhá samo.”
Může být hydrocolonterapie i nebezpečná? Existují nějaká zdravotní rizika nebo vedlejší účinky?
„Nevím o tom, že by tato procedura byla nebezpečná nebo měla nějaká zdravotní rizika, ba naopak. Pracujeme v oblasti břicha a v „privátní intimní oblasti“, tak si myslím, že by procedura měla být prováděna pouze osobou se zkušenostmi ze zdravotnictví. Z hlediska hygieny používáme všechny pomůcky originální od výrobce. Každý klient, který k nám přijde, podstoupí lékařský pohovor a prohlídku včetně vyšetření konečníku. Pak rozhodnu, zda-li je procedura vhodná. Z hlediska nepříjemných vedlejších účinků se v některých případech u klientů s dlouhodobými zátěžemi mohou objevit po proceduře na několik hodin tendence k nadýmání nebo lehká únava.”
Pro koho není hydrocolon terapie vhodná? Jsou nějaké kontraindikace?
„Procedura není vhodná pro osoby, které prožívají velmi stresové období s úzkostmi, léčí se pro psychózu, prodělali vážné srdeční nebo ledvinné onemocnění, mají bolavé nebo krvácející hemoroidy nebo mají momentálně bolestivé křeče v břiše. Opatrnosti je třeba pro osoby žijící s handikepem, které mají potíž ležet na zádech 40 minut.”
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku