Tibetská houba: VIP probiotika
Tibetská houba zažívá své pravidelné znovuzrození. To poslední se datuje do nedávné doby, neboť se spojuje s možnou prevencí obávaného Covid-19. Pod pojmem tibetská houba však nehledejte „houbu“, jedná se o živý organismus, který se skládá z koktejlu bakterií, kvasinek, bílkovin, tuků a cukrů. Při zalití mlékem zahájí svůj kvasný proces a nám tak poskytne osobitou zdravotní podporu. Co všechno tibetská houba údajně umí?
Tibetská houba: Směs prospěšných bakterií
Tibetská houba po zalití mlékem vytvoří jakýsi nápoj, který nejvíce připomíná řídký jogurt nebo kefír. Během tohoto procesu kefírové bakterie metabolizují mléčný cukr na mléčnou kyselinu (proto je nápoj lehce nakyslý a jemně perlivý). A proč je tak prospěšná? Tibetská houba obsahuje velké množství probiotických organismů, které v běžných produktech jednoduše nenaleznete. Uvádí se, že více než 30 probiotických kmenů. Tibetská houba dále namátkou obsahuje řadu minerálů, vitaminů (a, D, E, skupinu B), fosfor, molybden, vápník, železo, zinek, vlákninu a mnoho dalších látek.
Tibetská houba: Kde může pomoci?
- Prospěšně působí na dobré trávení.
- Zabraňuje zahnívání potravy ve střevech.
- Reguluje krevní tlak
- Je vhodné ji užívat jako podpůrný prostředek při problémech se slinivkou, játry, ale také ledvinami či močovými cestami.
- Přispívá k hojení zánětů.
- Je účinná jako prevence a úleva při žaludečních vředech.
- Celkově pomáhá k návratu přirozené obranyschopnosti organismu.
- Působí na hladinu cholesterolu, čímž podporuje i zdravou funkčnost srdce
- Dodává energii a pomáhá při boji s únavou.
- Připisuje se jí antibiotické působení.
- Považuje se za detoxikační prostředek (vylučuje toxiny z těla).
- Brání rychlému stárnutí organismu (nejen pleti).
- Snižuje chuť k jídlu a reguluje metabolismus.
Tibetská houba: Jak si připravit svůj nápoj zdraví?
Příprava blahodárného nápoje trvá ca 24 hodin, během kterého veškerou práci obstará samotná tibetská houba. Základní recept zní: tři zarovnané čajové lžičky položte do hrnečku a zalijte přibližně 300 ml plnotučného mléka (ideálně čerstvé). Sklenici přikryjte látkovým kapesníkem nebo gázou a nechte pracovat 24 hodin. To, že je váš nápoj hotov poznáte podle „povlaku“ na sklenici či hrnečku. Po uplynutí této doby plastovou lžičkou nápoj zamíchejte a pak sceďte přes plastový cedník. Podobně jako s ostatními bylinami, i zde se vyhněte kontaktu s kovem. Houba, která zůstala v sítku propláchněte vlažnou vodou (ne horkou) a připravte si ji na další den. Hotový nápoj vypijte. Ideální dobou je večer, kdy už po konzumaci nic dalšího nejíte. Prospěšné probiotické bakterie tak mají šanci střevo opravdu pročistit.
Tibetská houba: Dopřejte si 21denní kúru
Víte, proč se používá právě číslo 21 na všemožné výzvy? Pak vězte, že podle psychologů právě 21 dní potřebuje naše psychika k tomu, aby určitou činnost přijalo za svou. U konzumace tibetské houby tomu není jinak. Jako prevence řady obtíží se doporučuje aplikovat 21denní kúru popíjení a následně týdenní pauzu. O houbu se bát nemusíte. Pokud jí bude moc, pak ji můžete v klidu zamrazit nebo usušit. Je dobré vědět, že ca po dvou týdnech se množství houby může až zdvojnásobit. Houbu vždy pečlivě proplachujte. Má totiž tendenci vytvářet jakýsi sliz a po pár dnech zčerná a ztrácí své blahodárné účinky.
Zajímavost na závěr
Může se zdát, že je tibetská houba pouze moderním výmyslem. Je pravda, že v Evropě se objevila až koncem 19. století, avšak důvodem bylo, že ji státy, kde se tradičně konzumovala (zejména Kavkaz a Tibet, kde ji mísili s kozím nebo jačím mlékem) tajily. V evropských podmínkách se však kvašené jídlo používalo také. V Českých zemích mezi nejoblíbenější patřilo kysané zelí. Stačila jedna menší miska na noc.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku