Probiotika mohou zlepšit váš sexuální život. Po kterých sáhnout a jak je užívat?
Probiotika skutečně mohou, podle expertů, zlepšit sexuální život každého jedince. Ač, na první pohled, spolu tyto dvě věci zdánlivě nesouvisí, opak je pravdou. Jak moc nás probiotika ovlivňují a kolik jich užívat, aby byl váš sexuální život perfektní?
Jak známo, zdraví střev ovliňuje veškeré pochody v našem těle. Mikrobiální rovnováha je proto velice důležitá. A mimo jiné, přispívá i našemu zájmu o sex a napomáhá k celkové lepší sexuální spokojenosti.
Probiotika a sexuální život
Jestliže hovoříme o zdraví střev, mluvíme obvykle o mikrobiomu. Tedy zjednodušeně řečeno jde o “svět” miliard bakterií uvnitř našeho střeva. A právě tito naši společníci ovlivňují mimo jiné i náš imunitní systém, naši náladu a dokonce i náš sexuální život. Dobrou zprávou pro nás je to, že pokud nejsme s nějakou z těchto oblastí spokojení, můžeme to sami změnit.
Bylinky pro ženy i muže - které pomohou s podporou hormonální rovnováhy či sexuálním apetitem?
Kegelovy cviky pomohou vyřešit některé sexuální i zdravotní problémy
Sex podle znamení: Zjistěte, s kým si v posteli nejvíc porozumíte
Probiotika, nálada, energie a sex
Říká se, že mikrobiom je náš druhý mozek. A rozhodně se to neříká náhodou. Zhruba 95 procent seronotinu, tedy hormonu štěstí, nevzniká v mozku, ale právě ve střevech. Jenže aby se vytvořilo optimální množství serotoninu, jsou k tomu třeba ideální podmínky ve střevech. Pokud tomu tak není, může hladina serotoninu klesat. A podle odborníků je právě nízká hladina serotoninu spojována i s nižší sexuální touhou.
Stejně tak tyto bakterie ve střevech pomáhají tvořit vitamíny skupiny B, které jsou nezbytné pro energii. Čím nižší hladinu vítamínů skupiny B máme, tím máme i méně energie. Navíc některé bakterie ze světa mikrobiomu komunikují i s buňkami, které jsou odpovědné za regulaci krevního cukru. Pokud komunikují špatně, hladina cukru v krvi může kolísat nebo dokonce klesat. Zároveň s tím pak pochopitelně klesá i naše energie. A jak to ovlivňuje sex a sexuální život? Pokud nemáme energii, jsme pak jednoduše na sex příliš unavení. Často už i jen při představě, že bychom se snad do hrátek měli pustit.
Sexuální život, touha a vzrušení
Některé výzkumy dokonce naznačují, že pokud klesne hladina serotoninu v krvi, sníží se i naše fyzická reakce na sexuální podněty. Poklesne touha, nedostaví se žádné vzrušení a na sex prostě nebudeme mít chuť. I toto tedy ve značné míře ovlivňují bakterie v našich střevech.
Mikrobiom, libido a sexuální život
Stejně komplikovaný jako je pro vědce celý mikrobiom, je komplikované i naše samotné libido. Ovlivňuje jej totiž až příliš mnoho věcí. Krom těch správných střevních bakterií jsou to také hormony, životní styl a pochopitelně i naše spokojenost nebo nespokojenost ve vztahu. Libido může být ale ovlivňováno i spoustou dalších faktorů. Pokud není libido v pořádku, pak řešíme nějakým způsobem i náš sexuální život.
Probiotika ovlivňují sexuální život
Některé zdravotní obtíže jsou jednoznačně spojovány s takzvanou dysibiózou. Což je stav, kdy jsou v našich střevech bakterie v nerovnováze. V takovém případě je rozhodně důležité hladinu bakterií i užitečných kvasinek doplnit. Lze to pochopitelně stravou a také řadou potravních doplňků. Co se stravy týče, zde je žádoucí zařadit především fermentované potraviny. Pokud je nejíme, pak můžeme užívat vitamín K2 (ideálně ve formě MK-7). Co se protiotických bakterií týče, se vhodné sáhnout po skutečně vhodných doplňcích stravy. Čím víc kmenů v daném přípravku bude, tím lépe. A pokud jde o sexuální život, jsou podle expertů kmeny Lactobacillus lepší než jiné kmeny. Ostatně právě i vyšší hladiny Laktobacilů pomáhají podporovat optimální pH ve vagině a to drží na uzdě i další případné “breberky”, které by chtěly třeba způsobit nějaký zánět.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku