Pokud má pejsek pouze lokální postižení kvasinkami, stačí jej 1x týdně vykoupat šamponem s chlorhexidinem.
29. 02. 2024 Přečteno: 2319x

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby nebo okolí řitního otvoru a oblast u kořene ocasu. Zjistěte společně s námi, jak tuto nemoc poznat a co nejlépe řešit.

Na kůži zdravého psa žije několik druhů mikroorganismů, kteří se nazývají komenzálové – jedním z nich je i kvasinka rodu Malassezia. Pokud má zvíře dobrou imunitu nebo nenarušenou bariérovou funkci kůže, nečiní tato kvasinka žádné obtíže. Problém však nastává, když je organismus oslaben a kůže porušena – právě tehdy se může rozvinout kvasinková infekce u psa, při níž se kvasinky přemnoží.

Nejčastější příčiny kvasinkové infekce u psa

Prvně je třeba si říct, že některá psí plemena jsou ke kvasinkové infekci náchylnější než ta ostatní. Ohroženi mohou být více například pudlové, jezevčíci, baseti, teriéři, čivavy, shih-tzu, šeltie, lhasa-apso nebo španělé. Obecné a nejčastější příčiny kvasinkové dermatitidy pak jsou:

Čtěte také:

Paraziti u psů a psí nemoci – kdy může pes nakazit i člověka?

  • Alergie: mohou být zapříčené blechami, potravinami, pamlsky, doplňky stravy, krmivem samotným nebo třeba povrchy textilií, které jsou vyprané v nešetrném pracím prostředku či aviváži.
  • Léky obsahující steroidy: pokud je váš pejsek obecně alergik anebo se léčí s autoimunitním onemocněním a užívá léky se steroidy (na předpis od veterináře), může se u něj snadno objevit kvasinková infekce.
  • Léčba antibiotiky: předepsal-li vám veterinář pro pejska antibiotika kvůli nějaké bakteriální infekci, můžete se též potýkat s jeho oslabenou imunitou a úbytkem dobrých bakterií ve střevě – to má nezřídka kdy za následek přemnožení kvasinek.
  • Další přidružená onemocnění: přemnožené kvasinky můžete zpozorovat i u psů, kteří mají cukrovku nebo nadměrnou produkci kožního mazu (seborrhea oleosa).

Jaké jsou příznaky kvasinkové infekce u psa

Poznat kvasinkovou infekci u psa není žádná věda, pokud víte, na co se zaměřit. Pozorujte následující:

  • Pes si určitou oblast těla stále oblizuje a kouše, protože jej kvůli kvasinkové infekci svědí.
  • Pes stále potřásá hlavou, jako by měl něco v uších.
  • Pes tzv. „sáňkuje“ zadkem o podlahu (může to být také známka toho, že má plné anální žlázky).
  • Pes vyzařuje silný, nepříjemný až „zatuchlý“ odér.
  • Pes má evidentní změny na kůži – některé oblasti těla mohou být zarudlé, zažloutlé anebo ztmavlé a vylysalé.

Pokud kvasinková infekce zasáhne psí uši, je často nutná aplikace léčivých kapek.

Jak kvasinkovou infekci u psa léčit?

Máte podezření na kvasinkovou infekci u psa? Pak zamiřte nejlépe k veterináři. Ten mazlíčka pečlivě prohlédne a v některých případech může také provést stěr z kůže k mikrobiologickému vyšetření. Dále veterinární lékař navrhne léčebný postup dle rozsahu obtíží. Pakliže jsou kožní problémy menšího charakteru a omezené jen na jedno či dvě místa na těle psa, obvykle doporučí jen častější koupání antimikrobiálním šamponem (zpravidla s chlorhexidinem) nebo nějaké mazání léčivou mastí. Má-li pejsek komplexní projevy, přistupuje se k léčbě perorální (psovi jsou podávány tablety s antimykotickým účinkem).

Prevence kvasinkové infekce u psa

Abyste se vyvarovali recidivám kvasinkové infekce u psa, je vhodné působit preventivně. Pro lepší zdraví pejska můžete jako chovatel udělat následující:

  1. Pokud je venku extrémní teplo a vysoká vlhkost, omezte procházky na na nezbytně nutnou dobu - platí zejména v létě, kdy panují tropické teploty a časté deště. 
  2. Když už se pejsek někde v létě smočí (např. v rybníku či jiné vodní ploše), vždy jej doma důkladně vykoupejte (použijte kvalitní šampon proti parazitům) a velmi pečlivě osušte – hlavně kožní záhyby.
  3. Neměňte psovi stravovací návyky, pokud mu typ krmiva a pamlsku vyhovuje. Pakliže provedete jakoukoliv změnu a zaregistrujte projevy kvasinkové infekce, ihned krmivo nebo pamlsek vysaďte – velmi častým alergenem způsobujícím přemnožení kvasinek je kuřecí maso. Přemíra bílkovin ve stravě pak také může způsobit problémy.
  4. Dbejte na pravidelné veterinární prohlídky, odčervování i přeočkování.

Autor článku: Iveta Reinisch

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Pes na zahradě nebo „gaučák“? Každý mazlíček potřebuje něco jiného. Poznejte známky toho, že se mu venku nelíbí a zakročte včas

Pro hodně lidí žijících na vesnici je pes na zahradě jakousi samozřejmostí, neboť jej neberou pouze jako člena rodiny a mazlíčka, ale také jako statného hlídače. Musí mít však dobré zázemí v nepřízni počasí a také možnost přejít do domu, když to extrémní teploty vyžadují. Stále více však převažuje…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Elektromontáže, s.r.o.: elektromontážní práce a projekční činnosti, Lety u Dobřichovic

Společnost Elektromontáže, s.r.o. se sí…

Vladimír Hanzelín - Solární panely Brno: realizace solárních systémů

Métis – základní škola, s.r.o.: soukromá ZŠ se školkou, Praha

Métis je soukromá devítilet…

Mateřská škola Dobřichovice: Děti učíme dobrému vztahu k přírodě

Bezpečí, jistota, vzájemné…