Psí puberta bývá pro pána očistcem. Jak ji zdárně ukočírovat?
Psí puberta bývá někdy komplikovaným obdobím. Majitel při ní zakouší svou míru trpělivosti. Když však své nervové pochody udrží na uzdě a nepoleví v důslednosti, psí kamarád bude v dospělosti poslušný a spokojený. Co můžete tedy udělat pro to, aby váš domácí mazlíček úplně „nezvlčel“, když se mu hormony bouří?
Zná to v podstatě každý „páníček“, pokud vlastní psa od štěněte. V určitém úseku jeho života se začne projevovat tvrdohlavost, neposlušnost – zvíře má takříkajíc „svou hlavu“. To se o slovo hlásí psí puberta, která je naprosto přirozenou součástí vývoje pejska.
Psí puberta: V jakém období vývoje ji čekat?
Zajímá vás, kdy se psí puberta začne projevovat? Bývá to zpravidla mezi obdobím pohlavní a sociální zralosti, tj. od cca sedmi měsíců do téměř dvou let věku zvířete. U větších plemen trvá vývoj v dospěláka delší dobu. Mnoho odborníků, kteří se zabývají výcvikem pejsků tvrdí, že podstatu již ustálené povahy rozpoznáte zhruba po osmi měsících života mazlíčka. Pakliže máte doma psího puberťáka, buďte k němu shovívaví a hlavně trpěliví. Je to složitá doba, stejně jako pro mladého člověka, který se nachází v citlivém věku teenagera.
Jak se psí puberta projevuje?
Projevy psí puberty jsou více méně dobře registrovatelné. Pejsek vás bude nejspíš mnohem častěji ignorovat a může se dokonce jevit jako nevychovaný bouřlivák, a to i přesto, že se mu ve výcviku věnujete velmi pečlivě. Jisté rozdíly jsou pak během puberty jak u fenek, tak u psů. Zde jsou některé z nich:
- Fenky a psí puberta: k pubertálnímu psímu období patří nejen změny v chování. Patrné jsou totiž i ty fyziologické. Jak se hormony bouří, dochází u fen zhruba kolem 6 až 15 měsíců k prvnímu hárání. To trvá zpravidla od tří do čtyř týdnů. Posléze se cyklus opakuje asi dvakrát za rok, tedy přibližně jednou za šest až sedm měsíců. Majitel zvířete by se měl mít během období hárání na pozoru, neboť fenka se stává pro psy přitažlivější a může snadno zabřeznout, pokud je nakrytá.
- Psi a psí puberta: u pejsků se v období puberty též mění hladina hormonů. V hlavní roli je u nich testosteron. Toho koluje v krvi nejvíce, když varlata zcela sestoupí do šourku. To je pak ten moment, kdy pes začne při močení zvedat zadní nohu.
Dospívající pes má mnohem vyšší hladinu testosteronu než zcela dospělý samec, což může vést u některých zvířat k soutěživosti a agresi. Na to by měl pán pamatovat a podle toho se zařídit, pakliže přijde při venčení do kontaktu s jiným psem.
Psí puberta se dá zvládnout s chladnou hlavou. Jak k pejskovi přistupovat?
Objevuje se aktuálně u vašeho mazlíčka psí puberta? Pak vydržte a nepolevujte za každou cenu ve své důsledné výchově. Povely klidně opakujte několikrát, setrvejte ve svém úsilí, seč to není snadné. Pokud pes správně zareaguje, nezapomeňte jej pochválit a odměnit případně pamlskem. Důležitou roli při volání na psa hraje i tón hlasu neboli intonace, řevem nic nespravíte. Nenechte se tedy pohltit náladami svého psího kamaráda, aby vám jednou nepřerostl zcela přes hlavu. Pejsek musí vždy chápat, že v hierarchii jste stále nad ním a tedy musí i poslouchat. Když toto vše dodržíte, stane se z něj bezvadný společník, který vás nikdy nezklame.
Psí puberta aneb Co byste ještě měli vědět?
Na závěr vám předáme ještě několik zajímavých a potřebných informací, které byste měli o svém psím puberťákovi vědět:
- Dospívající pes bude vyžadovat zřejmě více aktivit a méně spánku přes den. Zaměstnejte tedy jeho mozek různými hrami a chraňte jeho ještě nedovyvinutý kosterní aparát a klouby před prudkými odrazy a skoky do zhruba 12 až 18 měsíců – toto vždy závisí na velikosti plemene. Veterinární lékař vám jistě poradí.
- Psí puberťák potřebuje pokračovat v socializaci s ostatními lidmi a zvířaty. Nikdy však svého mazlíčka do ničeho nenuťte a nekárejte jej za to, pokud se v tomto citlivém období rozštěká na cizí psy či lidi. Zklidněte jej svým vlídným hlasem, pohlaďte ho a odejděte z evidentně rušivé situace.
- Vás psí teenager bude naprosto milovat procházky. Psí puberta může někdy způsobit to, že váš mazlík bude tahat na vodítku, protože je tak prostě „nakódován“. Potřebuje prozkoumávat nová zákoutí a oddálit se od svého „hnízda“. Stát se může také to, že váš puberťák neodolá a vzdálí se od vás více než je zdrávo. Pakliže nereaguje na přivolání, používejte ideálně dlouhé stopovací vodítko, aby se psí společník někde zbytečně nezatoulal či dokonce neztratil. Nezapomeňte však stále cvičit přivolání, nejlépe někde, kde na psa uvidíte a nemůže vám jen tak utéct.
A nakonec si také najděte v období psí puberty i něco dobrého! Využijte toho, že je vás mazlík hravější než obvykle, vymýšlejte zajímavé hry, házejte frisbee, klacíky, míčky, radujte se z každé veselé chvilky. Protože jednou váš pejsek dospěje a je docela možné, že už nebude jevit tak velký zájem o hru, jako když byl puberťák. Dopřejte svému psímu kamarádovi to nejkrásnější dospívání!
Autor článku: Iveta Reinisch
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků