Jak začít s agility a pro jakého psa je vhodné? Vyzkoušejte psí sporty
Pokud vás zaujal výcvik psa zvaný agility, bude třeba zjistit, zda je tento druh psího sportu pro vašeho domácího mazlíčka vůbec vhodný. V jakém věku by pes měl s agility začít a pro která plemena se výcvik agility hodí? Co všechno vlastně agility vyžaduje? Tipy a rady pro začátečníky se vždy hodí.
Co je to agility?
Agility je kynologická disciplína, ve které psi zvládají různé překážky vyžadující jejich obratnost a fyzickou zdatnost. Počítejte s tím, že při agility se hodně běhá a pejsci by se neměli bát výšek. Na trase pejsek najde i vysoký žebřík, různé zídky a ploty, tunel a podobě. Je to vlastně takový psí parkur. Mnohé pejsky to velice baví a na své si přijdou nejen psi, ale i jejich páníčkové. Většinou není rozhodující věk, rasa ani velikost psa, ale některá psí plemena se pro agility zkrátka hodí lépe.
Kde se provozuje agility?
Nejprve si zjistěte, kde se ve vašem nejbližším okolí koná výcvik agility. Zvažte, jaké jsou vaše časové možnosti a domluvte se s trenérem, kdy začnete. Zjistěte si také dostupnost místa a rozhodněte se, zda budete pejska přepravovat autem, hromadnou dopravou nebo dojdete na cvičiště i pěšky.
Co je potřeba s sebou na agility?
Na výcvik agility si s sebou vezměte psí pamlsky, budou se vám hodit při odměňování pejska. Chce to hodně trpělivosti a disciplíny, ale především také citlivého přístupu. Zpočátku pejska nepřetěžujte, postupně můžete se psem cvičit déle. Pro psí sporty je důležité, aby byl před vstupem na agility pejsek vyvenčený a dostatečně vyběhaný! Na druhou stranu určitě není vhodné brát psa na cvičení, když jste s ním ráno zdolali vrchol hory a ušli přes 20 kilometrů.
Co musí pes umět na agility?
Váš pejsek bude v kontaktu s jinými pejsky. Je potřeba, aby zvládal základní povely – přiběhl na zavolání a rozuměl povelům sedni, lehni, zůstaň. Ještě je důležitá otázka, co byste měli umět vy. Zpočátku je dobré, abyste běhali se psem a učili ho povelům na agility, proto je na místě i vaše zdraví a odpovídající fyzická kondice.
Pokud se vám zadaří a váš pes si agility oblíbí, může časem i soutěžit a závodit s jinými pejsky. O to větší bude vaše motivace a pes se může stát vaším šampiónem.
Která plemena se hodí na agility?
V podstatě je to jedno. Přece nebudeme žádného pejska diskriminovat. Obecně se ale ví, že pro agility se svou povahou nejvíce hodí australský ovčák, belgický ovčák, šeltie, border kolie nebo třeba voříšek. Voříšci jsou na agility perfektní. Nezklame ani pudl nebo knírač. Pokud máte doma hyperaktivního psa, který potřebuje pořádně vyběhat, je agility pro něj tou nejlepší volbou! Pes by měl být bystrý, rychlý jako gepard, odvážný a hravý.
Kdy začít s agility – hodí se i pro štěňata?
Důležité je také to, v jakém věku by měl pes začít s agility. Nerozhoduje pouze plemeno psa. Cvičit můžete i se štěňaty, ale je pravděpodobné, že toho budou zvládat zpočátku méně. Vašemu štěněti mohou vyhovovat různé prolézačky nebo obíhačky, rozhodně nic složitého. Vždy je lepší začít s agility tak ve věku kolem jednoho roku vašeho pejska. U menších plemen i daleko dříve – kolem pár měsíců. Pes také musí být zdravý a mít v pořádku klouby. U štěňat je potřeba, aby již měla dostatečně vyvinuté kosti.
Povely a překážky pro agility
Pro každou překážku na agility je potřeba zvolit samostatný povel. Pes potřebuje dostávat jasné a srozumitelné pokyny. S jakými překážkami se můžete na agility setkat?
V prvé řadě je to tunel, kterým má pejsek proběhnout. V tomto případě lze volit povel “tunel”. Někteří psi se možná budou bát, ale třeba pro jezevčíky a další norníky je to naopak žádaná výzva. Při výcviku do tunelu nedávejte pamlsek, aby si pro něj pes vlezl. Musí umět na povel projít tunelem i bez chutné motivace. Pokud vše dobře splní, teprve pak můžete pejska pochválit a odměnit. Další disciplínou bývá žebřík nebo chůze po kladině. Tu zase nemají rádi pejsci, kteří se bojí výšek. Odvážní a hraví psi z toho naopak budou nadšení a skvěle si to užijí. Povel může být třeba “nahoru“.
Pokud má pes skákat do výšky na překážku nebo přes překážku, volte povel “hop” a předem psa upozorněte, že bude následovat skok. Setkat se také můžete se slalomem. Pejsek by měl umět kroužit mezi překážkami a nezkracovat si cestu. Zpočátku ho můžete doprovázet a držet ho přitom za obojek.
Vše se dá časem bez problémů zvládnout a jistě si i celá vaše rodina včetně dětí agility s vaším domácím mazlíčkem oblíbí.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků