Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit
Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku okolo sedmi let. I když se nám to možná může zdát ještě brzo, děti jsou skutečně schopny alespoň základní věci z této oblasti snadno pochopit.
Finanční gramotnost je vlastně správná znalost a orientace ve financích. Jestliže chceme, aby z našich dětí vyrostli finančně zodpovědní dospělí, měli bychom se jim v tomto směru věnovat. Ve škole se toho o financích moc nedozvědí a navíc praktická ukázka z domácího prostředí jim vždy dá víc než jen nějaké přednášky a teoretické povídání.
Finanční gramotnost u nejmenších
Už děti by se měli naučit správně s penězi zacházet a měli by mít přehled o tom, že rodiče musí nějaké peníze nejprve vydělat a poté je rozdělit na nezbytné a zbytné platby. Přičemž by měli hospodařit tak, aby s vydělanými penězi vyšly. Potomkům tím ukazují správnou cestu a pomáhají předcházet tomu, aby v dospělosti dělali neuvážená finanční rozhodnutí. Čím dříve si děti finanční návyky osvojí a naučí se s penězi rozumně zacházet, tím lépe. Bohužel spousta mladých ještě dnes nemá základní finanční gramotnost a snadno pak padají do pastí neuvážených půjček a zbytečných úvěrů. Což je ve výsledku může dovést až k osobnímu bankrotu.
Finanční horoskop podle znamení zvěrokruhu: Panny umí dobře investovat, Berani dokáží skvěle šetřit
Finanční gramotnost v dospělosti: Na její osvojení není nikdy pozdě!
Finanční horoskop 2025: Rok srovnání účtů, spoření peněz i finanční stabilizace
Finanční gramotnost v rodině
Už i malé děti mohou mít svou bankovní kartu nebo by měli mít alespoň pokladničku, do které si dávají peníze, které dostanou. Školní děti by měly mít možnost nahlédnout také pod pokličku rodinného rozpočtu, aby měli povědomí o tom, co všechno musí rodiče platit a jak správně s penězi hospodaří. Pokud dítě není vedeno k finanční gramotnosti, může později zažít důsledky špatného hospodaření a snadno se vyhne pastem i nástrahám, které jsou všude kolem. Vždy vzít si telefon nebo dovolenou na půjčku není nic hrozného, že? Takový mladý dospělý se pak snadno dostane do debetu na kartě nebo nebude mít na zaplacení nájmu. Mladý dospělý, který vylétá z hnízda by rozhodně měl umět základy finančního plánování a měl by znát hodnotu peněz.
Finanční gramotnost není jen o penězích
V dnešní době jde hotovost mírně do pozadí. Čím dál tím více se hovoří o alternativních měnách (například kryptoměny). I toto je oblast, kterou by měli mít děti možnost poznat a prozkoumat. Stejně tak by váš potomek měl mít povědomí o spoření. Ať už doma “v polštáři” nebo na spořicím účtu. Je však důležité, aby se naučil tvořit si rezervu. To jim pomůže dosáhnout finanční stability. A pokud si mladý člověk chce hned koupit vlastní bydlení na hypotéku, pak by měl vědět, na koho se v této oblasti může obrátit. Zároveň by měl mít jasno v tom, že k hypotéce potřebuje stabilní a dobře placenou práci, aby zvládal vše bez problémů platit. Je tedy důležité vědět, že musí být zodpovědný i po této stránce.
Ukažte dětem jak na finanční gramotnost
Co tedy svému potomkovi předat, aby mu to opravdu něco do života dala? Ukažte to dětem prakticky. Předveďte jim, jak si mohou peníze vydělat. Psychologové říkají, že by děti neměli být placeni za běžné domácí práce, jako je vytírání nebo luxování. Ale můžete jim třeba nějakou korunu přispět za práci na zahradě nebo v dílně. Starší děti pak třeba mohou mladším sourozencům pomáhat s úkoly, doučovat je a podobně. Od 15 let si pak již mohou vydělávat třeba na brigádách. Finanční gramotnost ale děti můžeme učit i na nákupech. Bude-li chtít dítě za každou cenu něco v obchodě, dohodněte se, že si ji koupí ze svých našetřených peněz a vy mu jen něco málo přispějete.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku