Psychologie
Zapnout notifikace
Zapněte si odběr notifikací a budete přímo na Vaše zařízení dostávat upozornění na nově přidané články do této rubriky.

Impulzivní jednání může představovat riziko pro běžný život. Jak ho poznat a řešit?

Impulzivní jednání si odžil více méně každý člověk. Pokud se do života promítá pouze občas a vezmete si z něj ponaučení, nemusí být problematické. Riskantní je však impulzivita, která se promítá negativně do každodenních činností a způsobuje nejeden malér vztahového ba dokonce finančního charakteru. Naštěstí se dá s tímto chováním pracovat, když jste tedy ochotni tomu věnovat nějaký ten čas. Jak na to?

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takzvaná kocovinová úzkost. Dobrou zprávou je, že do 24 hodin sama odezní, ale dřívějšímu lepšímu rozpoložení můžete pomoci i vy sami.

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního, jedná se zkrátka jen o hru lidské mysli. Přesvědčí vás jasná psychologická fakta, nebo zůstanete ve světě mezi nebem a zemí?

Rovnováha mezi soukromým a pracovním životem. Jak nalézt optimální balanc?

Hledání rovnováhy mezi pracovním a osobním životem je dnes vcelku moderní téma. Má dokonce i své označení: jde o takzvaný work-life balance. A jsou i experti, kteří vás tuto dovednost umí naučit. O co vlastně jde? Ve výsledku jde o dosažení maximální spokojenosti v každodenním životě. Měli byste nalézt optimální časový denní rozvrh a věnovat správné množství času různým oblastem svého života. Ať už jde o rodinu, koníčky nebo právě profesní život.

6 příznaků jarní deprese, které byste rozhodně neměli ignorovat

Jarní deprese je vcelku přirozený jev a přímo souvisí se změnou počasí i s oslabeným imunitním systémem po dlouhé zimě. Mimo jiné je na vině i hormon štěstí serotonin, který se mozku nedostává v míře, v jaké by jej potřeboval. Změna počasí k lepšímu pak působí ve výsledku spíše kontraproduktivně, jelikož může způsobit únavu, malátnost, špatnou náladu a často i smutek nebo depresi.

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrovnat se ztrátou? Psychologové říkají, že hodně pomáhá udělat si čas na introspekci a reflexi. Ovšem rad, jak těžké období zvládnout je mnoho.

Sledování televize a zajímavá psychologická fakta, o kterých jste možná ani netušili

Sledování televize nebylo vždy samozřejmostí. Například v Česku zhlédli diváci první veřejné zkušební vysílání až v roce 1953! Od té doby však uplynula značná řádka let a moderní technologie v tomto ohledu pokročily. Dnes platí televizor za nedílnou součást mnoha domácností a leckdo si bez něj neumí představit svůj život. Víte, jak působí na naše smysly z psychologického hlediska?

Cheilofagie aneb když se nedokážete přestat kousat do rtů

Nutkání neustále okousávat rty je zlozvyk, kterým trpí poměrně velké množství lidí. Přitom je o problém způsobený psychickým stavem jedince. Lidé, kteří mají neukojitelnou touhu kousat, žvýkat nebo si olizovat rty mohou trpět napětím, úzkostmi či depresemi. Chronický stav je pak označován jako cheilofagie.

Prochází si někdo z vašich blízkých náročným obdobím? Návod, jak mu poskytnout podporu, pomoc a zlepšit duševní zdraví

Když nám na někom opravdu záleží, je těžké dívat se, jak si prochází náročným obdobím. Může jít o rozvod, finanční tíseň, obtížnou diagnózu nebo úmrtí někoho blízkého. Duševní zdraví je podlomené. Jak ale takovému člověku podat pomocnou ruku, aby mu to bylo skutečně pomohlo?

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?