Emoční přetížení vede k vyhoření i nervovému zhroucení. Jak se z toho dostat?
Emoční přetížení mají na svědomí nahromaděné emoce v našem těle. Projevit se to může různými způsoby: obří únavou, vyčerpáním, vyhořením a dokonce i nervovým zhroucením. K přetížení dochází ve chvíli, kdy jsou pro nás každodenní povinnosti stále více zatěžující.
K emočnímu přetížení může dojít i ve chvíli, kdy si toho na sebe bereme víc než jsme schopni zvládnout. Hrajeme si na supermany, ale naše tělo není schopno dlouhodobě takovou zátěž akceptovat. A nedejte se mýlit, že se emoční přetížení týká jen značně zaměstnaných lidí. Dohnat může třeba i maminku na mateřské, která nemá čas sama na sebe či na pořádný odpočinek a jen se věnuje všem kolem sebe.
Když emoční přetížení přeroste přes hlavu…
Emoční přetížení může mít velice nepříjemné následky. Pokud se všechno nahromadí, může to skončit nervovým zhroucením a totálním psychickým vyčerpáním. Což ve výsledku bude mít dopad na naše další fungování. Nejčastější emoční vyčerpání se týká lidí, kteří jsou až příliš zaměstnaní a také lidí, kteří všechen svůj čas věnují péči o rodinu a na sebe zapomínají. Zkrátka ve chvíli, kdy se něčemu naplno obětujete, může to dopadnout špatně. Vždy je nutné, abyste mysleli i sami na sebe a důsledně dodržovali psychohygienu.
Emoční inteligence aneb Když vysoké IQ nestačí
Jak zvládat emoce? Řešení hledejte v ovládnutí vlastních myšlenek
Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních
Příčiny emočního přetížení
Emoční přetížení se může začít projevovat ve chvíli, kdy je toho na nás opravdu hodně. Cítíme tlak, jsou před námi zkoušky nebo důležitý pracovní úkol nebo zažijeme emocionální šok. Emoční přetížení se ale může dokonce objevit i u lidí, kteří zažijí nějaké neobvyklé štěstí nebo třeba vyhrají nějaké velké peníze. Mezi další spoustěcí faktory patří narození dítěte, změna zaměstnání, touha plnit několik úkolů najednou, nedostatek odpočinku a nadměrná investice do různých profesních či osobních projektů.
Důsledky emočního přetížení
Emoční přetížení může způsobit, že člověk přijímá věci, které mu nevyhovují. Přesto je přesvědčen, že to z nějakého důvodu udělat musí. To však ve výsledku ubírá síly a také snižuje sebevědomí. Zpočátku se emoční přetížení projevuje pocitem přetažení a únavy, díky čemuž se člověk stává neschopným vykonávat jednoduché a běžné činnosti, jako je třeba hraní si s dětmi nebo třeba i párty s kamarády. Zkrátka nemáte na nic energii. Ve výsledku se pak emoční přetížení může projevit úzkostí, únavou, ztrátou chuti k jídlu, poruchami spánku, absencí radosti ze života, podrážděností nebo dokonce depresí. Emoční přetížení tak nakonec může vést k mentálnímu i emočnímu vyhoření. Takový člověk pak většinou už není schopen ničeho sám a potřebuje pomoc.
S emočním přetížením pomůže odborník
V případě emočního přetížení je rozhodně nutné uvědomit si, že už dál nemůžeme. Uvědomi si své slabosti, naučit se naslouchat svým emocím i svému tělu, všímat si varovných signálů a pracovat na sobě, abychom pro příště byli schopni rozeznat varování. Abychom toho byli schopni, je třeba věnovat čas jen sami sobě. Bez telefonu, počítače, televize. Soustředit se pouze sami na sebe. Odpočívat, relaxovat nebo klidně i meditovat. Naučit se správně dýchat a také poslouchat svůj vnitřní hlas.
Rovněž je vhodné na chvíli ukončit veškeré intelektuální aktivity, abyste byli vůbec schopni navázat spojení se svým tělem a myslí. Běžte se projít, věnujte se nějakému sportu, pořiďte si zvířecího mazlíčka… Možností je mnoho. A pomoci vám může také psycholog nebo kouč. S nimi můžete řešit, jak překonat emoční přetížení, naučit se věnovat jen sami sobě a hlavně jak své emoce pochopit, přijmout a regulovat je.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku