Znáte emoční karty pro děti? Mohou pomoci s vývojem, řečí i komunikací
Takzvané emoční karty neboli karty emocí pomáhají dětem rozpoznávat, komunikovat a vyjadřovat své pocity rozvíjením jejich emočního uvědomění a slovní zásoby. Jsou pomůckou pro rodiče, kteří tak dítěti mohou pomoci cítit se bezpečně a dát mu pocit, že je vyslyšeno.
Každý rodič chce, aby z jeho potomka vyrostl emočně inteligentní a odolný jedinec. Chceme, aby děti byly schopny chápat a vyjadřovat své pocity zdravým způsobem. A také, aby se naučily účinné mechanismy, jak nejrůznější emočně náročné situace v životě zvládat. Právě jedním z nástrojů, který může v tomto procesu výrazně napomoci jakou takzvané emoční karty.
Karty emocí jako hra
Emoční karty neboli také karty emocí jsou vlastně sadou karet navržených tak, aby dětem pomohly identifikovat a pochopit různé emoce. Každá z karet obsahuje určitou emoci, jako je štěstí, smutek, hněv nebo strach, spolu s odpovídajícím obrázkem nebo ilustrací, která tuto emoci představuje. Karty tedy vlastně slouží jako taková vizuální pomůcka, která dětem pomáhá rozpoznat a označit své vlastní pocity i emoce druhých. Karty pomáhají upevnit pečující, empatický a důvěryhodný vztah mezi dospělým a dítětem. Hojně se také používají v psychoterapeutické praxi v rámci terapeutického rozhovoru. Vždy se používají takovým způsobem, který posiluje a buduje sebeúctu. A mohou být použity jakýmkoliv kreativním, nápaditým způsobem. Přičemž vést může jak dospělý, tak i dítě.
Jaké bylinky pro děti pomohou při běžných obtížích nebo hyperaktivitě?
Emoční inteligence aneb Když vysoké IQ nestačí
Víte, jak zvládnout konflikt a nedusit v sobě negativní emoce?
Emoční karty v praxi
Karty emocí mohou být cenným nástrojem, který dítěti může lépe pochopit své pocity i emoce. A zároveň mu může pomoci, jak se s těmito stavy vyrovnat. S čím emoční karty pomáhají?
Emoční uvědomění: karty poskytují vizuální reprezentaci různých emocí, což dětem usnadňuje identifikaci a pochopení pocitů. Pravidelným používáním karet si děti mohou lépe uvědomovat své emoce a být více v souladu s tím, jak se cítí.
Rozvoj slovní zásoby: Emoční karty mohou pomoci rozšířit slovní zásobu dítěte. Spojením konkrétních slov s různými emocemi mohou děti lépe vyjádřit, jak se cítí a sdělit své emoce rodičům.
Empatie a porozumění: Karty rovněž mohou pomoci dětem rozvíjet empatii a porozumění vůči ostatním. Mohou tak lépe pochopit, jak se ostatní v určitých situacích mohou cítit.
Strategie zvládání: Některé druhy emočních karet také obsahují návrhy strategií zvládání nebo způsobů, jak emoce zvládat. To může dětem pomoci naučit se zdravým návykům, jak se svými emocemi naložit.
Hry s emočními kartami
Pořiďte si karty emocí, které vám nejvíce padnou do oka. Je důležité, aby obrázky nebo ilustrace byly pěkné a líbily se vám i vašim potomkům. Klidně nechte své potomky, ať si sami vyberou, které se jim nejvíce líbí. A pak už se pusťte do hraní:
Hra na pocity
Všechny karty rozložte na stůl tak, aby byly obrázky vidět. Požádejte potomka, aby si vybral kartu, která jej přitahuje nebo která nejlépe ilustruje, jak se cítí. Pak začněte mluvit o pocitech. Co se uvnitř něj skrývá. Proč jej přiháhla právě tato karta a jaké v něm vyvolává pocity. Všímejte si, jak se vaše dítě chová, co říká, jaká slova používá. Jinou variantou jsou karty otočené tak, že jsou obrázky skryté. Dítě si vybere jednu karty a následně pak popíše, jaké pocity cítí, když se na ni dívá.
Emoční karty a mimika
Hrát hru s emocemi jde i beze slov. Jednoduše otáčejte jednu kartu po druhé a požádejte dítě, aby udělalo výraz obličeje podle otočené karty. Pak se jej můžete zeptat, jaké pocity v něm karty vyvolávají. Která se jim líbila nevíc nebo naopak, která nejméně.
Vytvořte emoční příběh
Požádejte dítě, aby si vybralo tři nebo čtyři emoci a použilo je k vytvoření příběhu. Během toho můžete dítě povzbuzovat, aby přemýšlelo o prostředí, postavách, zápletce či událostech, které se stanou. A nebude-li si vědět rady, pomozte mu s koncem příběhu.
Kreslení či malování pocitů
Požádejte dítě, aby nakreslilo nebo namalovalo vybranou emoci. Nechte jej tvořit, jak chce samo. Může to být obraz, abstraktní výkres, komiks nebo třeba jen určité znaky. Nebudete-li chápat, požádejte o vysvětlení.
Emoční karty a protiklady
Pomozte potomkovi, aby si vybral opačné pocity. Například radost a smutek. Všímejte si toho, jak mohou být pocity podobné nebo zcela odlišné. Povzbuďte dítě, aby se pokusilo najít dvojice karet opačných emocí.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku