
11x alternativní mouka na pečení: Druhy, které byste měli rozhodně vyzkoušet
Chcete oživit své pečení a objevit nové chutě? Alternativní mouky nabízejí nejen zajímavé aroma, ale i řadu zdravotních benefitů. Ať už hledáte bezlepkovou variantu nebo jen chcete experimentovat, existuje mnoho druhů, které stojí za vyzkoušení – mandlová, kokosová, pohanková, cizrnová a další. Každá mouka má jedinečné vlastnosti, díky kterým může pečení získat zcela nový rozměr.
Pokud jste zvyklí používat pouze pšeničnou mouku, je čas vyzkoušet i jiné varianty. Nadměrná konzumace pšenice totiž zatěžuje trávení, přispívá k výkyvům krevního cukru a u některých lidí dokonce může vyvolávat intoleranci. Oproti tomu alternativní mouky obohatí chuť jídel, ale také nabízejí cenné živiny a mohou být k našemu organismu šetrnější. Mandlová mouka dodá jemnou oříškovou chuť, kokosová lehkou sladkost, pohanková zase výraznější aroma. Každá má jiné vlastnosti, proto je důležité vědět, jak je správně používat.
Alternativní mouka: Mandlová
Mandlová mouka je skvělou bezlepkovou alternativou s jemnou oříškovou chutí a bohatým obsahem zdravých tuků, bílkovin a vitaminu E. Díky nízkému obsahu sacharidů je oblíbená i při nízkosacharidové dietě. Skvěle se hodí na pečení sušenek, dortů nebo muffinů, kterým dodá vláčnost. Lze ji použít i do palačinek nebo jako zahušťovadlo do omáček. Při pečení ji často stačí smíchat s jinou moukou, protože neobsahuje lepek a těsto tak hůř drží pohromadě.
Pšenice špalda a špaldová mouka kdysi vymizely i kvůli Adolfu Hitlerovi
Bezlepková mouka a bezlepkové pečivo – kdy je dobré dát jim přednost?
Alternativní mouka: Kokosová
Kokosová mouka je bohatá na vlákninu, zdravé tuky a bílkoviny, zároveň má nízký obsah sacharidů, což z ní dělá skvělou volbu pro bezlepkové i low-carb pečení. Má mírně sladkou chuť, takže se hodí do dezertů, palačinek nebo smoothie. Saje hodně tekutin, proto ji v receptech nelze jednoduše nahradit jinou moukou – obvykle stačí menší množství a více tekutin. Skvěle funguje i jako zahušťovadlo do polévek či omáček nebo jako součást domácího müsli.
Alternativní mouka: Ovesná
Ovesná mouka je výživná, bohatá na vlákninu, bílkoviny a betaglukany, které podporují zdraví srdce a stabilizují hladinu cukru v krvi. Má jemnou, lehce oříškovou chuť a skvěle se hodí na pečení lívanců, sušenek, muffinů nebo chleba. Lze ji snadno vyrobit doma rozmixováním ovesných vloček. Díky vyššímu obsahu lepku pomáhá těstu držet pohromadě, ale pro nadýchanější strukturu je dobré ji kombinovat s jinými moukami, například pšeničnou nebo mandlovou.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Netradiční obiloviny ve výživě
Alternativní mouka: Rýžová
Rýžová mouka je lehce stravitelná, přirozeně bezlepková a vhodná i pro lidi s citlivým trávením. Má neutrální chuť a jemnou texturu, což z ní dělá skvělou volbu pro pečení dezertů, zahušťování omáček nebo přípravu asijských pokrmů, jako jsou rýžové nudle. Lze ji použít i na výrobu domácího těsta na knedlíky či palačinky. Při pečení ji často kombinujte s jinými moukami, aby těsto nebylo příliš drobivé, nebo přidejte pojivo, jako jsou vejce či škrob.
Alternativní mouka: Jáhlová
Jáhlová mouka je výživná, přirozeně bezlepková a bohatá na hořčík, železo a vitaminy skupiny B. Má jemně oříškovou, lehce nasládlou chuť, díky které se hodí na pečení sušenek, muffinů, koláčů i chleba. Perfektně funguje i jako zahušťovadlo do polévek či omáček. Při pečení je nejlepší ji kombinovat s jinými moukami, protože sama o sobě může způsobi, že se těsto hodně drobí. Pro lepší soudržnost receptu pomáhá přidat vejce, škrob nebo psyllium.
Alternativní mouka: Cizrnová
Cizrnová mouka je výživná, bohatá na bílkoviny, vlákninu a železo, což z ní dělá skvělou alternativu pro zdravé vaření i pečení. Má lehce oříškovou chuť a dobře váže tekutiny, takže se hodí na přípravu palačinek, placek, těsta na falafel nebo veganských omelet. Skvěle zahušťuje polévky a omáčky a lze ji použít i jako pojivo místo vajec. Při pečení ji kombinujte s jinými moukami, aby těsto nebylo příliš hutné. Ovšem pozor na její specifickou chuť, nemusí pasovat každému.
Alternativní mouka: Bramborová
Bramborová mouka je přirozeně bezlepková, lehce stravitelná a bohatá na škrob, díky čemuž skvěle zahušťuje omáčky, polévky nebo těsta. Dodává pečivu vláčnost a dokáže jej udržet déle čerstvé. Hodí se do bezlepkového pečení, kde zlepšuje strukturu těsta, ale je dobré ji kombinovat s jinými moukami. Výborná je také na výrobu noků, knedlíků či bramborového chleba. Při použití v pečení stačí malé množství, aby těsto nebylo příliš lepivé.
Alternativní mouka: Tapioková
Tapioková mouka je lehce stravitelná, přirozeně bezlepková a bohatá na škrob, díky čemuž skvěle váže vodu v těstech a dodává jim pružnost. Často se používá v bezlepkovém pečení, kde zlepšuje strukturu a vláčnost chleba, koláčů či sušenek. Skvělá je také na zahušťování omáček, polévek nebo pudinků. V asijské kuchyni se využívá k výrobě tapiokových perel do dezertů a nápojů. Při pečení ji kombinujte s jinými moukami, aby těsto nebylo příliš gumovité nebo mazlavé.
Alternativní mouka: Manioková
Manioková mouka je přirozeně bezlepková, lehce stravitelná a bohatá na komplexní sacharidy, které dodávají energii. Má neutrální chuť a jemnou texturu, takže se skvěle hodí do bezlepkového pečení. Na rozdíl od tapiokové mouky, která je čistým škrobem, obsahuje více vlákniny a živin. Lze ji použít jako náhradu pšeničné mouky v poměru 1:1, což usnadňuje její použití v receptech na chleba, palačinky nebo sušenky. Také dobře zahušťuje omáčky a polévky.
Alternativní mouka: Amarantová
Amarantová mouka je výživná, přirozeně bezlepková a bohatá na bílkoviny, vlákninu a minerály, jako je železo a vápník. Má jemně oříškovou, lehce zemitou chuť, která se hodí do chleba, sušenek nebo lívanců. Skvěle zahušťuje polévky a omáčky a lze ji použít i na výrobu těsta na placky. Při pečení je vhodné kombinovat ji s jinými moukami, protože sama o sobě může být až příliš hutná. Díky vysokému obsahu živin je skvělou volbou pro zdravější varianty pečiva.
Alternativní mouka: Quinoová
Quinoová mouka je výživná, přirozeně bezlepková a bohatá na bílkoviny, vlákninu a esenciální aminokyseliny, což z ní dělá skvělou volbu pro zdravé pečení. Má jemně oříškovou, lehce nahořklou chuť, proto se často kombinuje s jinými moukami. Hodí se do chleba, sušenek, muffinů nebo palačinek, ale také na zahušťování polévek a omáček. Pro lepší chuť je dobré ji před použitím lehce opražit. Díky vysokému obsahu živin obohatí jídla o cenné látky.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku