Znáte amarant? Domácí amarantová mouka vám velmi zachutná!
Amarant patří mezi plodiny, na které se tak trochu zapomíná. A je to škoda. Amarant i amarantová mouka byly běžnou součástí jídelníčku našich předků. Dnes se k němu sice pomalu vracíme, ale stále není tak populární, jak by si zasloužil. Pojďte s námi ochutnat prastarou plodinu, ze které si můžete připravit spoustu netradičních dobrot.
Amarant znaly už velice dobře staré civilizace Mayů, Aztéků i Inků. Pro ně byl základní potravinou. Rovněž byl ale amarant i amarantová mouka považovány za posvátnou a léčivou plodinu.
Amarant chutná dětem i dospělým
Amarant obsahuje spoustu cenných látek. Doporučuje se proto zařazovat jej pravidelně do jídelníčku. Pochutnat si na něm mohou malé děti, těhotné ženy, a dokonce i sportovci, kterým dodá spoustu kvalitních bílkovin. Ze stejného důvodu se hodí i pro vegetariány a vegany. A protože jde o bezlepkovou plodinu, mohou ho jíst i jedinci, kteří jsou citlivý na obsah lepku v potravinách. Amarant a z něj připravovaná amarantová mouka obsahují spoustu vitamínů, minerálních látek i nenasycené mastné kyseliny. A taky aminokyselinu lysin, které podporuje tvorbu mozkových buněk, dětem tedy prospívá skutečně velmi.
Stravování podle ajurvédy - zhubněte přebytečná kila a získejte sebevědomí přírodní cestou
Amarant a amarantová mouka v kuchyni
Amarant se právem řadí mezi takzvané superpotraviny. Velmi zjednodušeně se dá říci, že amarant může fungovat jako plnohodnotná náhražka rýže. Ale amarantová semínka je možné využít i jako cereálie, pražená nebo dokonce jen naklíčená. Možností je spousta. Amarant i z něj připravená amarantová mouka mají lehkou a velmi příjemnou oříškovou chuť. Vynikají velice nízkým glykemickým indexem, tedy jsou vhodné pro hubnoucí jedince i diabetiky. Ostatně při cukrovce, obezitě i celiakii jej vřele doporučuje i lidové léčitelství.
Amarant a amarantová mouka v kuchyni
Amarant se perfektně hodí pro přípravu ranních snídaňových kaší. Z amarantové mouky si můžete snadno upéct bezlepkový amarantový chléb. A určitě jej využijte i jako přílohu. Případně si můžete uvařit například amarantové „rizoto“. Připravuje se stejně jako běžné rizoto, jen se rýže v hlavní roli vystřídá s amarantem. Amarantová mouka je pak skvělá i do palačinek, koláčů nebo nejrůznějších dezertů. A nemusíte si ji ani kupovat. Jednoduše suchý amarant umelte na mlýnku na velmi jemný prášek. Takto připravená amarantová mouka vás vyjde levněji než kupovaná, ale především – budete ji mít čerstvě namletou.
Amarant: Polévka k obědu
Přísady:
- 50 g amarantového zrna
- 1 cibule
- 1 polévková lžíce másla
- 25 ml smetany
- pepř, muškátový oříšek
- 5 g amarantová mouka
- 15 g sýru eidam
- 1 l zeleninového vývaru
Příprava:
Amarant přisypeme do zeleninového vývaru a vaříme asi čtvrt hodiny. Mezitím osmahneme na másle cibuli, přidáme do polévky a vaříme ještě deset minut. Promícháme, dochutíme smetanou, pepřem a muškátovým oříškem. Mátře-li potřebu, může se využít amarantová mouka k zahuštění polévky. Polévku podávejte se strouhaným sýrem a jemně sekanou pažitkou.
Amarant: Sladká tečka
Přísady:
- 60 g amarant
- 200 ml tučného mléka
- 3 polévkové lžíce medu
- 1 lžička kakaa
- 1 lžička chia semínek
- ½ lžičky skořice
- 10 g citrónové šťávy
Příprava:
Amarant nejdříve propláchneme ve vodě, aby se zrna zbavila hořkosti. Pak je vaříme zhruba půl hodiny v mléce na mírném plameni (v případě potřeby přidáme vodu). Mezitím si lžičku chia semínek zalijeme trochou vody a necháme v lednici zgelovatět. Na závěr vaření vsypeme do amarantové kaše kakao a skořici. Po uvaření necháme amarant vychladnout, přisypeme nabobtnalá chia semínka a dochutíme citrónovou šťávou a medem. Důkladně vše promícháme a dáme do lednice přes noc vychladnout.
Autor článku: Monika Poledníková
Napsat komentář: Znáte amarant? Domácí amarantová mouka vám velmi zachutná!
RE: Znáte amarant? Domácí amarantová mouka vám velmi zachutná!