Jak na zdravá střeva? Zažívací potíže vás mohou potrápit nejen v létě.
Nejen v létě je potřeba dbát na správné stravovací návyky. Ale obzvláště v průběhu letních prázdnin a dovolených máme tendence svou stravu poněkud zanedbávat. Není pak divu, že trpíme na zažívací potíže, nadýmání, zácpu, nebo průjmy. Letní průjmy bývají také velmi časté díky nevhodné stravě, která se snadno zkazí či obsahuje bakterie způsobující infekce, například Salmonellu. Co nejvíce zatěžuje trávení v létě a jak si můžeme pomoci?
Špatné zažívání v létě. Čím je způsobeno?
V čase letních dovolených má člověk zcela jiný režim, který s pravidelností nemá nic společného. Tím méně se to týká stravy. Pokud si večer vyhodíme z kopýtka a máme druhý den volno, obvykle dlouho spíme, v letním vedru nemáme chuť k jídlu a naopak se do sytosti najíme až večer. Nezřídka jsou to právě dobroty z různých grilovaček, což našemu zdraví rozhodně zrovna moc neprospívá. Během léta také trávíme spoustu času venku v terénu, v přírodě, u moře nebo někde na výletě, a to moc prostoru k tomu se v klidu najíst nebývá, proto vznikají i dlouhé pauzy mezi jednotlivými jídly. Vhodný není ani alkohol, hojně konzumovaný na letních zahrádkách restaurací nebo na letních party.
Zažívací potíže může způsobovat také strava, která se v horku rychle kazí, nedostatečně tepelně upravené maso, shnilé ovoce, majonéza a další potraviny, v nichž mohou sídlit bakterie. Existují mnohé potraviny, kterým je opravdu lepší se v létě vyhnout! Následkem nezdravé konzumace nevhodných jídel a nesprávných stravovacích návyků pak vznikají nejrůznější trávicí obtíže, nejčastěji nadýmání, střevní potíže, infekce trávicího traktu, průjem nebo zácpa. Nadýmání může způsobovat i přezrálé kvasící letní ovoce, přemíra konzumace ovoce a také sycené nápoje – lepší je pít čistou vodu bez bublinek!
Jak na zažívací potíže?
Zažívacím potížím v létě se spolehlivě vyhnete tehdy, pokud se budete snažit o následující doporučení:
- Jezte spíše častěji a menší množství jídla.
- Dávejte přednost jednoduchým jídlům - zelenině, ovoci, chladnější stravě (např. saláty).
- Vyhněte se příliš častému grilování, smaženému jídlu, těžkým masitým a tučným pokrmům.
- Vyhněte se ostrému koření, horkým nápojů a hlavně alkoholu.
- Nepijte sycené a sladké limonády, raději slabé bylinné odvary, ovocné a zeleninové šťávy a čistou vodu.
- Připravujte si vždy čerstvé jídlo, nekonzumujte jídlo z neznámých zdrojů a jídlo starší než 2 dny.
- Dopřejte si dostatek vlákniny - ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny….
- Zajděte si na borůvky, jsou na střeva vynikající.
Zdravá střeva a detoxikace
Určitě bychom také neměli zapomínat na fermentované potraviny s obsahem probiotických kultur. Pokud budeme mít zdravá střeva, naše trávení i celkově imunita, budou dobře konat svou práci a my se budeme cítit skvěle. Vyzkoušet můžete čas od času kvašenou zeleninu, dále kvalitní bílé jogurty, které si můžete přidávat do letních studených salátů, anebo třeba k večeři nové brambory ve slupce s pažitkou ze zahrádky s kefírem.
Probiotika ale vyžadují prebiotika, která tvoří vláknina, jež se v našich střevech stává pro probiotické bakterie potravou. Bez prebiotické vlákniny se probiotika neobejdou. Proto máme pro vás skvělý tip! Je jím preparát od firmy Marion – důmyslně nazvaný Klidné břicho. Obsahuje velké množství vlákniny, která je důležitá pro bezproblémové stravování. Jde o rozpustnou vlákninu obohacenou o koncentrovaný sirup z černého rybízu, který jí dodává jak skvělou chuť, tak i další důležité a potřebné látky. Přípravek obsahuje vitamín C a je doslazen stévií, je tedy vhodný i pro diabetiky, nepředstavuje žádné kalorie navíc a především dodává výživu prospěšným symbiotickým bakteriím.
Zvláště v dnešní době, kdy převládá západní styl stravování, trpíme nedostatkem rozpustné vlákniny a střevo je tak podvyživené - chybí mu pozitivní bakterie, které nemají šanci se namnožit a jsou tak utlačovány nežádoucími bakteriemi. Následkem jsou pak nejen různé zažívací potíže, ale především se také mění naše chutě a ty nás vedou k tomu, abychom se dále stravovali obdobným nezdravým způsobem.
Preparát Klidné břicho napravuje špatné zažívání už do tří dnů od počátku doporučeného užívání. Zejména je vhodný pro starší osoby, které mají pomalejší střeva, méně pohybu a více trpí zácpou. Pokud tedy během léta trpíte na nějaké nepravidelnosti a správná funkce vašich střev je poněkud narušená, Klidné břicho je pro vás tou nejlepší volbou. Nezapomínejte však na pitný režim, při užívání je vhodné pít čistou vodu bez bublinek.
Diskuse k článku
Frederika
Stella
Alena