Jáhly jsou skvělou variantou pro chladné měsíce

Jáhly v naší kuchyni: Snadné recepty na hubnutí i detoxikaci

Jáhly jsou přirozeně bezlepková potravina, která má podle tradiční čínské medicíny zahřívací vlastnosti. Hodí se tedy do jídelníčku na chladnější a sychravější dny. Podle tohoto přístupu jáhly pomáhají i těm, kteří trpí zahleněním dýchacích cest, případně pociťují fyzické či psychické vyčerpání. Jak můžete zařadit jáhly do svého života a co mohou jáhly udělat pro naše zdraví?

Jáhly a zdraví: Proč je zařadit do jídelníčku

  • Jáhly obsahují velké množství zdraví prospěšných látek, například vitamin B1 a B2.
  • Jsou vyváženým zdrojem vlákniny, komplexních sacharidů, ale také bílkovin a tuků.
  • Obsahují řadu minerálních látek (zinek, draslík, železo, hořčík aj).
  • Jsou snadno stravitelné.
  • Jsou přirozeně bezlepkové.
  • Mají vysokou výživovou hodnotu a příjemně chutnají.
  • Mají nízký glykemický index.

Jáhly a zdraví

Mezi základní účinky, které se jáhlám připisují patří:

  • Regenerace svalů
  • Přispívá k hojení ran
  • Posiluje imunitní reakce organismu
  • Pomáhá s únavou a pozitivně působí na naši náladu, zejména snížením dopadů stresu.
  • Lehce stravitelné
  • Přispívají k udržení optimální tělesné váhy

Podle tradičního bylinkářství našich končin se používal odvar z neloupaného prosa k celkové detoxikaci organismu, zejména podporou pocení. O dalších účincích se můžete dočíst v článku léčivé potraviny.

Čtěte také:

Pickles: Kvašená zelenina dokáže upravit rozhozené zažívání i náladu

Jáhly recept: Na co si dát pozor

Důležité je kupovat jáhly čerstvé a ideálně z osvědčených zdrojů. Nesvědčí jim ani dlouhé skladování v teplých prostorách moderních bytů. Důvodem je, že jáhly obsahují velké množství nenasycených mastných kyselin, které mají tendenci žluknout (jsou náchylné k oxidaci). Výsledný pokrm má pak nahořklou pachuť. Při přípravě jáhel nepodceňte jejich spaření vroucí vodou před dalším zpracováním. Tento proces můžete klidně dvakrát zopakovat. Vyhnete se nepříjemné pachuti a jáhly nebudou mít tendenci se ani rozvářet a zároveň být ve středu tuhé.

Jáhly patří mezi detoxikační potraviny

Jáhly recept: Sladká snídaňová kaše

Zejména v podzimních a zimních měsících bychom své tělo neměli oslabovat jogurty, které jsou dle tradiční čínské medicíny ochlazující a zvlhčující. Měli bychom je vyměnit například za obilné kaše. A jednou ze skvělých variant je kaše jáhlová. Na 1 porci potřebuje 3 polévkové lžíce jáhel, které spaříte (přelijete) vroucí vodou. Poté nechte vařit v mléce (poměr cca 1:3) nebo nějaké rostlinné variantě mléka spolu s pokrájenými ořechy či mandlemi (1 hrst). Vařte do změknutí, přibližně 15 minut (záleží na výrobci), občas zamíchejte. Pozor, tekutina se hodně vsákne. Těsně před dokončením můžete vsypat sušené ovoce (hodí se fíky, datle, rozinky či brusinky), případně přisypejte 2 lžíce mletého kokosu. Nakonec vmíchejte lžičku másla, případně doslaďte medem či javorovým sirupem. Jáhly zahřejí a díky obsaženým látkám dodají energii minimálně na celé dopoledne.

Jáhly recept: Sladké vánoční kuličky

Tradičním receptem jsou kromě jáhelníku také jáhlové kuličky, které jsou zdravou sladkou variantou například na oslavy nebo nedělní zobání.

Potřebujete: 200 g jáhel, 20 g sušených meruněk, 20 g brusinek/rozinek, 25 g nasekaných mandlí, vanilkový extrakt (nebo vanilkový lusk), sekaný kokos a případně med na doslazení.

Tip: Pokud chcete skutečnou lahůdku, namočte přes noc mandle do vody (tu poté slijte). Budou křehčí. Pár celých si můžete nechat do středu kuliček.

Postup: Spařené jáhly vaříme v poměru 1:2 s vodou. Mezitím si nakrájejte na drobnější kousky sušené ovoce a mandle (doporučujeme krájet a ne sekat). Po změknutí jáhly dejte do misky a smíchejte s ostatními ingrediencemi (mimo kokos). Lze si pomoci lžící, případně šťouchadlem na brambory. Poté formujte menší kuličky (dovnitř dejte celou mandli/není nutné) a pak obalte v kokosu.

Jáhly recept naslano

Jáhly však nemusíte jíst pouze nasladko, jsou skvělou variantou i pro oživení běžného jídelníčku u slaných jídel. Hodí se všude tam, kde byste servírovali rýži. Jáhly můžete smíchat například i s vařenou zeleninou a připravit si chutné „jáhloto“, tedy rizoto jinak. Skvěle chutná například se zeleninou připravenou s trochou česneku na másle (strouhaná mrkev, celer, petržel), na závěr zasypanou čerstvou sekanou petrželkou či koriandrem. Přidat můžete i cherry rajčátka. Samozřejmě, lze udělat i masovou verzi, kdy k vařené zelenině zamícháte také na kostičky nakrájená kuřecí prsa (stačí osolit a opepřit).

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.