Jáhly v naší kuchyni: Snadné recepty na hubnutí i detoxikaci
Jáhly jsou přirozeně bezlepková potravina, která má podle tradiční čínské medicíny zahřívací vlastnosti. Hodí se tedy do jídelníčku na chladnější a sychravější dny. Podle tohoto přístupu jáhly pomáhají i těm, kteří trpí zahleněním dýchacích cest, případně pociťují fyzické či psychické vyčerpání. Jak můžete zařadit jáhly do svého života a co mohou jáhly udělat pro naše zdraví?
Jáhly a zdraví: Proč je zařadit do jídelníčku
- Jáhly obsahují velké množství zdraví prospěšných látek, například vitamin B1 a B2.
- Jsou vyváženým zdrojem vlákniny, komplexních sacharidů, ale také bílkovin a tuků.
- Obsahují řadu minerálních látek (zinek, draslík, železo, hořčík aj).
- Jsou snadno stravitelné.
- Jsou přirozeně bezlepkové.
- Mají vysokou výživovou hodnotu a příjemně chutnají.
- Mají nízký glykemický index.
Jáhly a zdraví
Mezi základní účinky, které se jáhlám připisují patří:
- Regenerace svalů
- Přispívá k hojení ran
- Posiluje imunitní reakce organismu
- Pomáhá s únavou a pozitivně působí na naši náladu, zejména snížením dopadů stresu.
- Lehce stravitelné
- Přispívají k udržení optimální tělesné váhy
Podle tradičního bylinkářství našich končin se používal odvar z neloupaného prosa k celkové detoxikaci organismu, zejména podporou pocení. O dalších účincích se můžete dočíst v článku léčivé potraviny.
Jáhly recept: Na co si dát pozor
Důležité je kupovat jáhly čerstvé a ideálně z osvědčených zdrojů. Nesvědčí jim ani dlouhé skladování v teplých prostorách moderních bytů. Důvodem je, že jáhly obsahují velké množství nenasycených mastných kyselin, které mají tendenci žluknout (jsou náchylné k oxidaci). Výsledný pokrm má pak nahořklou pachuť. Při přípravě jáhel nepodceňte jejich spaření vroucí vodou před dalším zpracováním. Tento proces můžete klidně dvakrát zopakovat. Vyhnete se nepříjemné pachuti a jáhly nebudou mít tendenci se ani rozvářet a zároveň být ve středu tuhé.
Jáhly recept: Sladká snídaňová kaše
Zejména v podzimních a zimních měsících bychom své tělo neměli oslabovat jogurty, které jsou dle tradiční čínské medicíny ochlazující a zvlhčující. Měli bychom je vyměnit například za obilné kaše. A jednou ze skvělých variant je kaše jáhlová. Na 1 porci potřebuje 3 polévkové lžíce jáhel, které spaříte (přelijete) vroucí vodou. Poté nechte vařit v mléce (poměr cca 1:3) nebo nějaké rostlinné variantě mléka spolu s pokrájenými ořechy či mandlemi (1 hrst). Vařte do změknutí, přibližně 15 minut (záleží na výrobci), občas zamíchejte. Pozor, tekutina se hodně vsákne. Těsně před dokončením můžete vsypat sušené ovoce (hodí se fíky, datle, rozinky či brusinky), případně přisypejte 2 lžíce mletého kokosu. Nakonec vmíchejte lžičku másla, případně doslaďte medem či javorovým sirupem. Jáhly zahřejí a díky obsaženým látkám dodají energii minimálně na celé dopoledne.
Jáhly recept: Sladké vánoční kuličky
Tradičním receptem jsou kromě jáhelníku také jáhlové kuličky, které jsou zdravou sladkou variantou například na oslavy nebo nedělní zobání.
Potřebujete: 200 g jáhel, 20 g sušených meruněk, 20 g brusinek/rozinek, 25 g nasekaných mandlí, vanilkový extrakt (nebo vanilkový lusk), sekaný kokos a případně med na doslazení.
Tip: Pokud chcete skutečnou lahůdku, namočte přes noc mandle do vody (tu poté slijte). Budou křehčí. Pár celých si můžete nechat do středu kuliček.
Postup: Spařené jáhly vaříme v poměru 1:2 s vodou. Mezitím si nakrájejte na drobnější kousky sušené ovoce a mandle (doporučujeme krájet a ne sekat). Po změknutí jáhly dejte do misky a smíchejte s ostatními ingrediencemi (mimo kokos). Lze si pomoci lžící, případně šťouchadlem na brambory. Poté formujte menší kuličky (dovnitř dejte celou mandli/není nutné) a pak obalte v kokosu.
Jáhly recept naslano
Jáhly však nemusíte jíst pouze nasladko, jsou skvělou variantou i pro oživení běžného jídelníčku u slaných jídel. Hodí se všude tam, kde byste servírovali rýži. Jáhly můžete smíchat například i s vařenou zeleninou a připravit si chutné „jáhloto“, tedy rizoto jinak. Skvěle chutná například se zeleninou připravenou s trochou česneku na másle (strouhaná mrkev, celer, petržel), na závěr zasypanou čerstvou sekanou petrželkou či koriandrem. Přidat můžete i cherry rajčátka. Samozřejmě, lze udělat i masovou verzi, kdy k vařené zelenině zamícháte také na kostičky nakrájená kuřecí prsa (stačí osolit a opepřit).
Autor článku: Markéta Palatin
Diskuse k článku