Těhotenství a veganská strava: Jde to vůbec dohromady?
Veganská strava je značně skloňována ve všech pádech. V souvislosti s těhotenství někteří mluví o nezodpovědnosti, jiní zase o skvělé volbě. Co na to říkají odborníci? A jak by se žena v těhotenství měla stravovat, aby jako veganka nestrádala a narodilo se jí zdravé miminko?
Vysloví-li žena slova jako těhotenství a veganská strava v jedné větě, nenajde u většiny lidí pochopení. Stále totiž existuje mnoho předsudků a rovněž i málo zkušeností. I mezi odborníky kolují diametrálně odlišné názory.
Těhotenství a veganská strava v očích odborné veřejnosti
Ve světě již mnoho zdravotnických organizací vydalo prohlášení o prospěšnosti veganské stravy i během těhotenství. Například Britská dietetická asociace potvrzuje, že se správně sestaveným veganským jídelníčkem může být zdraví prospěšný v každém věku. A rovněž Americká Akademie výživy a dietetiky zastává názor, že správně rozvržená veganská strava je zdravá a vhodná pro všechna životní období, včetně těhotenství, kojení, dětství, dospívání a stáří. Podobný názor vydala i Světová zdravotnická organizace.
Jako dobrý krok ke klidnému těhotenství je však vhodné mít předem s partnerem ujasněné, jak se budete vy a následně i vaše miminko stravovat. Kromě podpory ze strany partnera je pak vhodné najít respektujícího gynekologa a následně i pediatra.
Těhotenství a veganská strava: Zdravé a pestré jídlo jako základ
Zdravá veganská strava by měla být založena na konzumaci celozrnných obilovin, luštěnin, čerstvé, tepelně upravené i kvašené zeleniny, čerstvého, sušeného ovoce, ořechů, semínek a zdravých dochucovadel (mořské řasy, mořská sůl, umeocet, vhodné bylinky, miso, zázvor, česnek, lahůdkové droždí a jiné). Nejdůležitějším pravidlem je pestrost a vyváženost. V těhotenství především. Střídejte co největší paletu potravin, objevujte nové chutě. Dále je vhodné volit jídla sezónní, lokální a vždy ze dvou alternativ volit tu zdravější. Pokud veganská strava není vaším společníkem v životě dlouho, nebojte se poprosit o pomoc někoho zkušenějšího. Nic tím neztratíte, naopak.
Těhotenství a veganská strava: Nutný je dostatek vitamínů i minerálů
Každá těhotná žena by měla dbát na pestrý, vyvážený a zdravý jídelníček. Mezi nejproblematičtější složky jídelníčku v těhotenství patří nedostatek železa, vápníku, zinku, jódu a omega 3 mastných kyselin, vitamínu D, kyseliny listové a vitamínu B12.
- Vitamín B12 – není prokázáno, že by se z rostlinné stravy dalo přijmout dostatečné množství vstřebatelné verze B12. Nedostatek B12 může vést k těžkým vývojovým vadám plodu.
- Železo – v těhotenství je potřeba železa větší. Dostatek železa je důležitý zejména kvůli porodu, kdy může dojít k větším krevním ztrátám. Vždy jej kombinujte i s vitamínem C, který zlepšuje vstřebatelnost železa z rostlinných zdrojů.
- Kyselina listová – nedostatečný příjem může vést k nedostatečnému růstu a vývoji plodu a následnému potratu.
- Jód – nedostatek jódu může vést k neplodnosti anebo nemožnosti dítě donosit.
- Omega-3 mastné kyseliny – ssou důležité zejména pro správný vývoj mozku a očí.
Veganská strava v těhotenství a nejrůznější chutě
Chuť na živočišné produkty – chybí vám především tuky a bílkoviny. Zařaďte proto v jídelníčku větší množství luštěnin, tempehu, ořechů a semínek.
Chuť na sladké – zařazujte sladké druhy zeleniny, sladké luštěninové krémy nebo ovoce a ovocné rozvary.
Chuť na slané – spíše než solí, dochucujte bylinkami, miso pastou nebo kvalitní sójovou omáčkou.
Chuť na kyselé – ideální je domácí kvašená zelenina, případně zeleninové a luštěninové saláty s umeoctem či citrónovou šťávou.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku