Lenka Špaček

Rozhovor: „Na jaře je vhodné jíst kyselá jídla, abychom podpořili játra a nastartovali detoxikaci,” říká vegan bloggerka a autorka úspěšné knihy s vegan recepty Lenka Špaček.

Lenka Špaček je sice amatérskou, avšak vášnivou kuchařkou a pekařkou. Více než devět let se zaměřuje na zdravý životní styl. Vydala úspěšnou knihu o vegan vaření. Mimo vaření a psaní se věnuje i práci výživové poradkyně.

Je jaro a tak se opět více zaměřujeme na své zdraví. Prim teď hrají nejrůznější očisty a detoxikace. Jaké jídlo je v tomto období pro naše tělo nejlepší?

„Jaro přímo svádí k odlehčení jídelníčku. Po zimě, kdy volíme spíše těžší, déle vařená jídla, abychom se zahřáli, na jaře je vhodné jídelníček obměnit. Kdo jí zdravě a plnohodnotně, očisty a detoxikace nepotřebuje. Kdo se stravuje nezdravě, u toho může být očista správným prvním krokem k zdravějšímu životnímu stylu. A ten, kdo netouží po zdravějším životním stylu, bych spíše než jednorázový detox doporučila pár změn v jídelníčku, které by byl schopen dodržovat už napořád – jako například pít pouze vodu a neslazené čaje, kávu nahradit obilnou alternativou, místo kupovaných sladkostí se naučit připravovat domácí s méně cukru, bílou pšeničnou mouku nahradit celozrnnými variantami a tak dále. 

Co se týče ideálních jarních jídel, dobré je zařazovat kyselejší chutě, pro podporu funkce jater. Výbornou variantou je krátkodobě kvašená zelenina pickles, lžička jablečného octa do ranní sklenice vody či saláty ochucené umeoctem. Kromě toho volit krátkodobější způsoby přípravy, nezařazovat již tolik pečená a smažená jídla, jako v zimě. A jaro si přímo volá po tom vyrazit do přírody a sáhnout po planých bylinkách – špenát z bršlice, nádivka z kopřiv, pesto z medvědího česneku, mladé listy pampelišek, jitrocelu či ptačince žabince... Možností je spousta.“

Čtěte také:

Veganská kůže? Šetrná, ekologická a především mírumilovná. Pořiďte si originální kabelku, boty nebo kabát

Rozhovor: Veganská strava tělu prospívá. Když chceme jíst zdravě, musíme vařit doma z poctivých surovin, říká expertka na vegan stravu, Michaela Levíčková

Rozhovor: „Dar zdravého a jedinečného života máme v sobě”, říká Life Design kouč Tereza Kovačovič

Mohou očisty a detoxikace provádět společně s námi i naše děti? Případně od jakého věku?

„Odlehčení jídelníčku dětem neuškodí, naopak. Ale nějakou detoxikaci ve stylu „pít tři týdny jen ovocné šťávy a zelené potraviny“ bych dětem nedoporučovala. Děti, které jsou zvyklé na pravidelnou konzumaci přirozených potravin, nepotřebují žádné změny, naopak u dětí, pravidelně si dopřávající rafinovaný cukr a podobné věci, zařazování zdravějších svačinek prospěje. Jen pozor na dnes tolik populární smoothie, kam mnohdy maminky, v rámci toho, že je to přeci zdravé schovají spousty ovoce, ořechů, semínek, zeleniny. Držte se pravidla a dávejte dětem do smoothie jen tolik ovoce, oříšků, které by snědly i v celém stavu. Nadbytek fruktózy může nadělat paseku v zažívání.“

Rodiče dětí, kteří teď zůstaly doma, řeší i to, že jejich ratolesti přibývají na váze. O problému už mluví i dětští lékaři. Mohou vůbec děti držet nějakou dietu?

„V současné situaci je to horší, děti tráví mnohem více času u počítačů, jsou mnohdy odříznutí od svých vrstevníků, a i když si to mnohdy sami nedokážou připustit, často nevědomky psychický stres zajídají jídlem. Toto období je těžké pro dospělého, natož pro dítě. Doporučuji děti motivovat a zapojovat do vaření, naučit se jako rodina společně připravovat zdravé a plnohodnotné jídlo, nekupovat domů rafinované potraviny a místo toho si raději udělat domácí. Inspirací na zdravé svačinky je na internetu spousta. Vzít to jako výzvu, povídat si o jídle, bavit se o tom, co v těle provádí nadměrná konzumace cukru, bílé mouky…. 

Ale nemělo by zůstat jen u jídla. Co nejvíce to jde, buďte s dětmi venku. Teď už bude krásně, o to snazší to bude. Podle věku můžete dětem vymyslet různé bojovky v lese, vyrazit na výlet se zdravým piknikem v cíli, naučit se společně nový sport, udělat si rodinnou olympiádu atd. Pohyb na čerstvém vzduchu je základ zdraví. Pokud bude dítě trávit denně více času venku, pomůže mu to jak psychicky, tak fyzicky. A v rámci psychického zdraví je dobré se domluvit třeba s jednou další rodinou a s tou se pravidelně stýkat. Pořád lepší se jít společně projít do lesa, než se natajno scházet v domácnostech.“

Vy se snažíte jíst zdravě. Ale jak to zvládají děti? Nelákají je třeba babičky nebo návštěvy na nezdravé sladkosti?

„Ano, snažíme se jíst zdravě. Přiznám se, že jsou okamžiky, kdy ze zdravé vlny trochu polevím a pak dětem dopřeji i běžnou sladkost, ale základem je pro mě to, jak jí většinu času. U starší dcerky obavy nemám, ta sní všeho hodně, takže občasný bonbon se v tom množství ztratí. A taky se na chvíli nezastaví, leze po stromech, miluje les. U mladšího syna s jídlem trochu bojujeme, ale vzhledem k tomu, že je stále kojený, zas tak to nehrotím. Babičky už se nám podařilo vychovat a místo sladkostí vozí ovoce, oříšky a teď už i vegan sýry, které dcerka miluje a my je moc nekupujeme.“

Vím, že jste veganská rodina. Jí takhle i vaše děti? Co je třeba dodržet, aby dítě stravující se vegansky mělo všechny potřebné cenné látky?

„Ano, stravujeme se čistě rostlinně. Děti jsou od mala vychováváni jako etičtí vegani a co se týče masa, nikdy nebyl problém. Jsou vychováváni, že maso není jídlo a tak to tak berou. U těch vege variant – mléka a vajec je občas problém, protože je to v potravinách skryto a musíme vysvětlovat. U starší už je to bez problémů, sama se ptá, a když chce něco moc ochutnat, hledáme rostlinnou variantu, i když to třeba zrovna není zdravé, ale dáme ji tu možnost. 

Základem dětské veganské stravy je dle mého kojení alespoň do dvou let věku, pestrá a celistvá strava, která je složená ze zdravých, lokálních a sezónních potravin. Samozřejmostí je doplňování vitamínu B12. Dále v zimních měsících dáváme vitamín D a celoročně omega 3. Ale tyto dva produkty jsou doporučovány všem dětem.“

Dospělí vegani často suplementují vitamín B12. Je tedy možné dávat ho bez obav i dětem? Na jaké další doplňky stravy by se měli vegani zaměřit?

„Děti by měli dostávat B12 od chvíle, kdy začnou přijímat pevnou stravu. U svých dětí jsem začala okolo 7. měsíce. Prodávají se přímo varianty pro děti, které bych doporučila už jen kvůli správnému dávkování. Jinak u těch živin na které by se měli vegani zaměřit je dobré zmínit vitamín D, omega 3, železo, vápník, zinek a jód. Pestrá strava dokáže pokrýt spotřebu. Záleží spíše, jaké je dítě jedlík. Pokud jí hodně a rádo, dala bych si pozor akorát na ten vitamín D přes zimu. Pokud nejí dostatečně, hlídala bych si to více. Ale to platí pro jakékoliv dítě, které jí málo.“

Napsala jsi úžasnou kuchařku, která se stala hitem. Jsi profesí kuchařka? Jak jsi se k vaření dostala?

„Děkuji moc za pochvalu kuchařky. To, že se líbí, je největší odměnou. Ne, nejsem profesí kuchařka. V 19 letech jsem se odstěhovala od rodičů a začala jsem se zajímat o zdravou stravu a postupně jsem překopala celý jídelníček. A zkoušela jsem vařit stylem pokus x omyl a ty povedené recepty jsem si dávala na svůj blog. A v hlavě mi zrála myšlenka, že bych jednou chtěla sepsat kuchařku. No a pak se stal zázrak, nakladatelství bylo z mé knihy nadšené a kniha do tří měsíců byla venku. A teď už pracuji na další knize a e-booku.“

Jaké suroviny v kuchyni, teď na jaře, nejraději používáš?

„Jáhly, které milujeme na sladko i slano. Červenou a žlutou čočku, které jsou nenáročné na přípravu. A taky jsem si oblíbila kamut. Jinak ze zeleniny jedem celoročně co nejvíce sezónně, takže se už moc těším na saláty, ředkvičky, hrášek a taky chřest. Ten zbožňuji.“

Lenka Špaček vaří zdravě a vegansky

 Jsou potraviny, které nás dokáží doslova postavit na nohy po zimě? Chodíš třeba i sbírat jarní bylinky? Které potraviny fungují proti jarní únavě?

„Určitě pomůžou jarní bylinky, pickles, klíčky a já ještě doporučuji dát si tří-týdenní kúru s lotosovým kořenem. Bylinky dodají tělu živiny i energii. I kdyby to měl být jen čaj z kopřiv, stojí to za to. Říkám, že kopřivy a medvědí česnek zvládne každý. Pickles uleví játrům a svěží kyselá chuť krásně doplní talíře, navíc přináší i tolik potřebný vitamín K2, který zvyšuje imunitu a je potřebný pro ukládání vápníku do kostí. Klíčky dodají tělu potřebné bílkoviny v dobře stravitelné podobě, zvyšují imunitu, zlepšují trávení a pomáhají v boji s onemocněním. Lotosový kořen zmiňuji proto, že úžasně odhleňuje. Tudíž je úžasným pomocníkem při všech onemocněních dýchací soustavy. Výhodou je, že jej můžete používat preventivně a předejít tak onemocnění anebo snížit jeho intenzitu.“

Přidala bys nám nějaký svěží, jarní recept, který nám “nabije baterky?

„Přemýšlela jsem, jaký recept s vámi sdílet a nakonec jsem se rozhodla pro pickles.

Na 1 l sklenici pickles si připravte:

  • 500 g špičatého zelí
  • 400 g zeleniny (ředkvičky, mrkev, cibule)
  • 2 lžičky soli
  • Plus: 1 l sklenici, těžítko na zatěžkání (vyvařený kámen, pružinka, malý talířek, aj.)

Postup:

  • Zeleninu si očistěte. Zelí nakrouhejte a zeleninu nastrouhejte na tenké plátky
  • Ve velké míse promíchejte se solí a napěchujte do sklenice. Sklenice musí být vyvařená  a 100% čistá. 
  • Zeleninu co nejvíce natlačte, pustí hodně vody. Všechna zelenina musí být pod hladinou. Nahoru doporučuji dát list zelí a zatížit. Přikryjte vrškem, ale neutahujte, musí být prostor pro odchod vzduchu a případně i tekutin. 
  • Nechejte stát na lince na talířku zhruba 3 dny. 
  • Po třech dnech můžete konzumovat a dále skladujte v lednici

Dobrou chuť!“

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…
BigBar: Tyčinky pro výkon, zdraví i chuť
Společnost BigBar, potravinářská v…

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!