Rozhovor: Akrojóga je zábava i snadné hubnutí, zvládne ji každý. Katka a Honza začali nabízet i on-line lekce pro začátečníky
Akrojóga je založena na fyzickém cvičení ve dvojici – kombinuje různé jógové a akrobatické techniky. Díky ní se můžete krásně protáhnout, zaposilovat si a společně se pobavit, to všechno klidně v jeden moment. Akrojóga se dá cvičit kdekoliv a kdykoliv, strávíte u toho příjemné, zábavné chvilky a ještě u toho spálíte společně pár kalorií.
Katka a Honza se akrojógou setkávají již dlouhodobě – v cirkusových skupinách Chůdadlo a Candentis Scaena, na workshopech, individuálních lekcích, kurzech, vlastních trénincích, a těsně před karanténou i v lekcích pro fitnes centrum Inner Vibe. Co to vlastně ta akrojóga je a k čemu je dobrá? Povídali jsme si právě s Kateřinou Horovou z dua Akrooba.
Co je to vlastně akrojóga a proč se teď o ní najednou tolik mluví?
„Akrojóga je cvičení v páru, které umožňuje nejen protažení a posilování, ale i nacítění se na sebe, práci s (rovno)váhou, společné dosahování cílů, moc příjemnou zábavu a mnohdy i budování důvěry mezi aktéry. Pravděpodobně právě díky spojení všech těchto benefitů v jedné disciplíně začíná být akrojóga tak populární. Navíc jednotlivé pózy vypadají působivě a přitom nejsou tak fyzicky náročné. Mimoto se akrojóga hojně využívá v novém cirkuse, který stoupá na popularitě.”
Jóga - způsob relaxace a pohybu, nebo životní filozofie?
Jóga pro začátečníky, která vás bude bavit. Vyzkoušejte pozdrav slunci
Víme, jak na pevné tělo i šťastné manželství! Akro jóga posiluje důvěru a ubírá přebytečná kila
Jak takové cvičení vypadá a v čem je specifické?
„Asi hlavně tím, že akrojóga je o cvičení ve dvou (nebo i více) lidech, kteří jsou na sobě závislí a jeden bez druhého by akrojógu cvičit nemohl. Je to zkrátka o té důvěře, kompatibilitě, naladění se na sebe navzájem. Při akrojóze většinou ten silnější, větší (tzv. base) je dole a pomáhá létat druhému, většinou menšímu (tzv. flyer). Je to hodně o fyzickém kontaktu, ale rozhodně to není jen pro páry, my jsme toho s Honzou živoucím důkazem. Mohou společně cvičit klidně také dva muži, nebo dvě ženy. Jedna z možností je například cvičení rodičů s dětmi, to může být prima zábava pro oba.”
K čemu je taková akrojóga dobrá?
„Je na ní skvělá ta komplexnost – rozvíjí sílu, flexibilitu, důvěru v partnera (ať už je to partner životní nebo sourozenec, kamarád, kolega z práce...). Uvědomění si vlastního i parťákova těla, naladění se na druhého, práce se svou i parťákovou rovnováhou, zapojení vnitřních svalů těla, překonávání obav, zkoumání možností lidského těla... Akrojóga je skvělá i na vyčištění hlavy, protože je nutné být při cvičení stoprocentně přítomný a bdělý, takže člověk rozhodně nemá čas myslet na cokoliv jiného. Je také super pocit, když společně něco zvládneme. Hodně to motivuje k dalšímu cvičení.”
Od doby, co Tě znám, mám pocit, že sis neuvěřitelně vypracovala postavu. Stojí i za tím právě akrojóga?
„Určitě ano, akrojóga je fyzicky náročné cvičení, člověk buduje všestranně svou sílu. Mimoto působím v taneční skupině ale hlavně je to četností tréninků. Poslední rok trénuji třeba pětkrát týdně a někdy i pět hodin denně. To se pak rychle nastřádá.”
Je to cvičení výhradně pro dva nebo mohu nějak cvičit i sama?
„Akrojóga je primárně určena pro dva, ovšem znám vynalézavé lidi, kteří našli způsob, jak cvičit sami, je to ale spíš rarita. Pravý požitek má člověk právě z toho, když cvičí s někým dalším. Má to pak jakýsi nový rozměr, a je to větší zábava. Lze cvičit i ve více, než ve dvou lidech. Momentálně třeba pracujeme na novém projektu, kde se učíme pózy ve třech – ty jsou pro nás nový level, je to spousta legrace, ale i napětí a nových výzev.”
Mohou cvičit i děti nebo teenageři? Není to pro ně nebezpečné?
„Děti mohou určitě cvičit se svými rodiči, pokud “létají”. Je to skvělá zábava a cvičení pro oba. Pokud se chystají cvičit teenageři, je vhodné ohlídat, aby nezvedali větší váhu, než jsou oni sami. Ale platí tu (stejně jako u dospělých) pravidlo zdravého rozumu. Pokud spolu budou cvičit dva teenageři, kde silnější a větší bude báze a lehčí, menší, bude létat, je to v pořádku.”
Předpokládám, že na to, abych mohla akrojógu začít cvičit, musím mít nějaké základy z jógy nebo jiného cvičení?
„Určitě je snazší, když máš s pohybem (jakýmkoliv – ne nutně s jógou) už zkušenosti. Ale jsme přesvědčeni, že i člověk, který se nikdy nehýbal, základní pozice zvládne, jen mu to může trvat trochu déle. Akrojóga má ale i hodně individuálních faktorů – jak často budeš trénovat, jaké máš fyzické předpoklady – nejdůležitější ale je, jestli to miluješ! Potom to dává smysl, i když člověk zůstává u základů.”
Naučili byste to tedy i mě jako začátečníka, který nemá žádné zkušenosti?
„Pokud bys do toho měla chuť jít, tak určitě! Právě pro takové lidi jsou zamýšleny naše on-line lekce akrojógy. Jdeme v nich krůček po krůčku, začínáme nejzákladnějšími pozicemi a vysvětlujeme všechny detaily. Navíc mohou lidé vyzkoušet naši průpravnou lekci zdarma, kde jsou vysvětleny všechny základy akrojógy a tak zjistit, zda je to pro ně to pravé. A je možné si s námi dát i online trénink, ve kterém zodpovíme případné dotazy. Ale i ti zkušenější u nás časem najdou inspiraci na další cviky, plánujeme i pokročilejší lekce.”
Jak se mám na lekci připravit, potřebuji nějaké pomůcky?
„Nejdůležitější je podložka – jógamatka nebo karimatka (určitě nic příliš měkkého jako matrace, špatně by se držela rovnováha). Také je fajn si kolem sebe udělat dostatek místa a připravit třeba měkké polštáře kolem sebe pro případ pádu. Další vhodnou pomůckou pro začátečníka je třeba polštář, který si může dát base pod pánev, aby vykompenzoval případné neprotažené zadní strany stehen. A to je vlastně všechno. Pak už je důležité jen se důkladně rozcvičit, a může se jít na věc. U našich lekcí jsme si zvolili koncept čtyř nových pozic na lekci – čtvrtá je vždy bonusová, protože je hlavou dolů (a to může být skutečný boj. Hlavně tedy psychický).
Slyšela jsem i pojem partnerská jóga, je to to samé jako akrojóga?
„Tohle je ve skutečnosti docela dobrá otázka – partnerskou jógu chápu spíš jako “jógu ve dvou” – některé cviky, které bych pod tento pojem zařadila, třeba děláme v našich průpravných lekcích, kde se učíme protahovat, nebo posilovat, ve dvou. Podle mě je tam ale hrozně tenká hranice, mezi tím, co je ještě partnerská jóga a co už akrojóga. Podobné “prolínání” jsme objevili třeba i v pojmech akrojóga a párová akrobacie. Představuji si, že když jde skutečně o akrojógu, dbá se víc na správné držení těla a je kladen důraz na zdravý pohyb, a v párové akrobacii by to pak mělo být hlavně o tom výkonu. Ale ty rozdíly se opravdu překrývají, a my sami to třeba nijak moc nerozlišujeme. V některých kolektivech děláme akrojógu, jinde párovou akrobacii (ačkoliv děláme to samé) podle toho, jak tomu naši kamarádi říkají.”
Nabízíte on-line hodiny akrojógy, je vůbec možné cvičit doma bez lektora, který je fyzicky přítomen?
„Myslíme si, že pokud je člověk zodpovědný, dbá na své bezpečí a tipy, které ve videu říkáme, je akrojóga naprosto bezpečná. My vlastně bez spotera cvičíme běžně a v lekcích se tedy snažíme i ukázat, jak může base kontrolovat případný pád flyera. Určitě jsou ale pózy, ze kterých může být pád nebezpečný, by měli lidé dělat se spotingem. Je určitě dobré poslouchat své tělo a nedělat nic, v čem se necítíme dobře. Rozhodně je vhodné mít ke všem pozicím a svým tělům respekt a nepouštět se do pozic bez přípravy a bezhlavě.”
Akrojógu cvičíte společně s kamarádem Honzou. Jak jste se našli a jak vás napadlo začít pořádat společné lekce?
„Poznali jsme se při spolupráci se skupinou Pyroterra, se kterou jsme přes zimu jezdili do Rakouska vystupovat s fire show. Akrojógu už jsme oba znali, a věděli, že je to něco, co bychom rádi dělali s někým pravidelně. Jenom zkrátka ani jeden z nás neměl nikoho, s kým bychom takovou příležitost měli. Naše první společná vzpomínka na akrojógu je právě tam odsud. Zkoušeli jsme si první akrojógové pozice v půlmetrovém sněhu a Honza skončil s hlavou zabořenou v závěji. Když jsme se vrátili a začali spolu trénovat, stvořili jsme naší ohňově akrobatickou show The Game a naučili se spoustu věcí. Učit jsme chtěli začít někdy v minulém roce, odučili jsme pár lekcí v “Inner Vibe” a nespočet spontánních lekcí pro kamarády. Nadchlo nás to, a rozhodně nás nezastaví to, že to zrovna teď nemůžeme dělat naživo.”
Ty ještě vystupuješ i jako tanečnice, dá se i toto nějak skloubit s akrojógou?
„Rozhodně! Akrojóga a tanec je právě dokonalé spojení. Všechny pohybové styly se v určitých bodech překrývají a lze je kombinovat. Takto jsme také s Honzou stvořili naši nejnovější UV light show, kde jsme propojili tanec s párovou akrobacií – je na motivy Alenky v říši divů. Wonderland je dokonalé spojení tance a akrojógy.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku