Šankaprakšalána aneb jogínská očista střev pomocí slané vody a jednoduchých cviků
Očista střev je, zvlášť na jaře, nutností pro pevné zdraví. Střeva jsou orgány, která jsou pro naše tělo klíčová, přesto na ně často zapomínáme a nevěnujeme jim dostatečnou péči. Místo toho je znečišťujeme – stravou, kterou jíme a už se nestaráme, že může naše střeva zanášet a omezovat jejich funkci. Tím svému tělu ubližujeme, protože střeva nemohou odvádět všechny škodliviny a dobře vstřebávat naopak látky potřebné pro náš organismus. Je tedy nutné o střeva více dbát, pročišťovat je a s nimi ulevovat i celému tělu. Jednou z možností, jak toho dosáhnout, je šankaprakšalána.
Jogínská očista střev
Šankaprakšalána je stará jogínská metoda očisty střev pomocí pití slané vody. Důkladně vyčistí střeva od žaludku až po konečník, přitom není náročná a pro zdravého člověka ani nebezpečná. Provádět ji bez starostí může téměř kdokoliv – kromě lidí, kteří trpí žaludečními vředy, průjmem, akutním zánětem střeva či rakovinou střeva.
Očista střev slanou vodou
Šankaprakšalána spočívá v pití jemně osolené vody. Mezi jednotlivými sklenicemi vody se pak cvičí série čtyř cviků. Voda se díky soli a cvikům nevstřebává, ale prochází trávicím traktem a vylučuje se jako při stolici – spolu s usazeninami ze střev. Celá procedura pokračuje tak dlouho, dokud z těla nevychází vizuálně čirá voda.
Jogínská očista střev trvá déle než hodinu, je k ní potřeba mít klid. Vyberte si tedy k jejímu provádění volný den, kdy budete moci odpočívat a nedělat nic náročného.
Nutná je dobrá příprava
Na šankaprakšalánu se dobře připravte. Ráno nalačno vypijte půl litru až litr studené vody a počkejte přibližně půl hodinu, aby se voda vstřebala do organismu. Tímto své tělo zavodníte před tím, než začnete s očistou. Ta totiž z těla díky slané vodě odvede část tekutin – proto je normální pociťovat během šankaprakšalány a po ní žízeň.
Zároveň ještě před začátkem očisty dejte vařit bílou rýži, ze které si připravíte kaši, vaše první jídlo po skončení očisty.
Šankaprakšalána a jogínské cviky
Dopředu se také naučte cviky, které budete během očisty provádět. Očista střev to vyžaduje. Každý cvik se opakuje čtyřikrát a střídavě na obě strany, provádí se rychle a celá série netrvá díle než minutu.
- první cvik – stoupněte si do mírného stoje rozkročného, ruce sepněte nad hlavou dlaněmi vzhůru, narovnejte záda a uklánějte se střídavě na jednu a druhou stranu, opakujte čtyřikrát
- druhý cvik – upažte, levou ruku pokrčte a prsty se dotkněte pravé klíční kosti, proveďte rotaci trupu a pravou paži protáhněte co nejdál dozadu, pohyb proveďte na opačnou stranu a opět čtyřikrát celé zopakujte
- třetí cvik – zaujměte pozici kobry, tedy vzepřete se vleže na dlaních a prstech nohou, poté otočte hlavu, ramena a trup tak, abyste se povídali na opačnou patu, poté se vraťte do výchozí pozice a zopakujte na druhou stranu, celé zopakujte čtyřikrát
- čtvrtý cvik – dřepněte si, chodidla mějte mírně od sebe, ruce položte na kolena, otočte trup vpravo a klekněte na levé koleno, dlaněmi tlačte střídavě pravé stehno k levé straně a levé stehno k pravé tak, abyste stlačovali podbřišek, poté vyměňte klečící nohy a opět stlačujte břicho, celé zopakujte čtyřikrát
Očista střev: Každý z cviků je nezbytný pro procházení vody trávicím traktem. První cvik posunuje vodu z žaludku do dvanácterníku a tenkého střeva. Při druhém a třetím cviku postupuje voda v tenkém střevě. Při čtvrtém cviku voda odchází z tenkého střeva a putuje dále tračníkem.
Šankaprakšalána – postup
Nyní je vše připraveno a očista střev může začít. Napusťte si dva litry vlažné vody, ve které rozmícháte polévkovou lžíci soli. Slaná voda by vám měla připomínat polévku, neměla by vám příliš vadit – pokud ano, zřeďte roztok vodou. Vypijte první sklenici vody a proveďte sérii čtyř cviků. Po docvičení vypijte další sklenici a znovu si zacvičte. Takto pořád dokola, očista střev to vyžaduje. Pravděpodobně se velmi rychle dostaví potřeba navštívit toaletu. Stolice bude nejprve tuhá, poté už bude mít převážně vodnatou konzistenci a postupně se změní pouze na vodu. Stále pijte sklenice slané vody a cvičte, pokračujte, dokud z vás nebude vycházet čistá voda.
Očista střev: Odpočinek a první jídlo po očistě
V tu chvíli přestaňte s pitím slané vody a cvičením, půl hodiny si odpočiňte. Hlavně nic nepijte, protože byste obnovili průtok. Očista střev má tak jeden drobný nežádoucí účinek. Je totiž pravděpodobné, že budete mít velkou žízeň, ale vydržte to. Po odpočinku, nejpozději ale hodinu po proceduře, si dejte snídani – ve vodě rozvařenou rýži s trochou másla. Po prvním jídle se také můžete konečně napít vody, samozřejmě už bez soli.
Dalším jídlem může být zase vařená rýže se zeleninou a trochou másla. Večer si pak můžete dát uvařenou zeleninu, brambory nebo těstoviny, vše bez masa. Rozhodně se 24 hodin vyhněte kávě, mléčným výrobkům, čerstvé zelenině, masu a samozřejmě i alkoholu a cigaretám. Bez toho by očista střev neměla ten správný účinek.
Šankaprakšalána a zdravý životní styl
Šankaprakšalána neboli očista střev by se měla provádět alespoň dvakrát ročně. Zbavíte tak svá střeva všech usazenin a detoxikujete je. Nejen že zatočíte s trávicími potížemi a podpoříte svůj metabolismus, ale celkově se budete cítit lépe. Vedlejšími účinky během očisty střev je totiž svěží dech, lepší spánek a lepší kvalita pleti bez vyrážek a jiných problémů.
Jednorázová očista střev samozřejmě není samospasná. Snažte se zlepšit svůj životní styl, jíst pravidelně a zdravě, více se hýbat a také odpočívat. To všechno bude mít blahodárné účinky na vaše tělo i psychickou pohodu.
Diskuse k článku