Jak mít zdravá střeva? Pomůže vám vláknina - začleňte ji do vašeho jídelníčku

Jak mít zdravá střeva? Pomůže vám vláknina - začleňte ji do vašeho jídelníčku

Zdravé zažívání je pro naši pohodu mnohem důležitější, než si většina z nás myslí. Jak asi tušíte, tak strava, kterou konzumujeme, má lví podíl na tom, jak bude fungovat naše zažívání. Pokud se pravidelně stravujeme u stánků s rychlým občerstvením, zelenina a ovoce nám nic neříká a všechno zapíjíme slazenými nápoji, dojde dřív nebo později ke zhoršení trávicích orgánů. Jedním z těchto orgánů jsou střeva. Jak dosáhneme toho, abychom měli zdravá střeva?

Čtěte také:

Všemocná vláknina: sníte jí alespoň 20 gramů denně?

V tenkém střevě dochází nejen k trávení potravy, ale také ke vstřebávání většiny živin. V tlustém střevě dochází ke vstřebávání vody a minerálních látek, naopak nevstřebané látky odchází do konečníku a poté ven z těla. Podle lékařů ovlivňuje funkce střev až 80 % imunity člověka a zajišťují také kontakt s vnějším prostředím, jsou jakousi bariérou pro naše tělo. Vyzkoušejte očistu střev slanou vodou

Onemocnění střev

Střeva jsou často označována jako „druhý mozek“. Sídlí v nich velmi rozsáhlá struktura nervů, která řídí jejich činnost. Přečtěte si o meridiánu tenkého střeva.

Špatná funkce střev ovlivňuje nejen naše zažívání, ale způsobuje také kožní problémy či špatnou náladu. Špatná funkce střev může vyústit dokonce až v nádor tlustého střeva nebo v divertikulární chorobu tlustého střevaJak se tomu můžeme vyhnout a mít zdravá střeva?

Zdravá střeva pomůže zajistit magická vláknina

V dnešní zrychlené době nemají někteří z nás čas na výživný oběd a velmi často se odbývají mraženými polotovary. Konzumujeme více tuků, soli a cukrů než je zdrávo. Naopak se nám nedostává dostatek vlákniny, která se vyznačuje tím, že působí pozitivně na funkci našich střev.

Vláknina - účinky

Vláknina nemá téměř žádnou výživovou hodnotu, jelikož je pro tělo nestravitelná, ale i přesto nepostradatelná pro fungování našeho organismu a pro zdravá střeva. Jak je to možné?

  • Zvyšuje totiž objem stravy, pomáhá vyvolávat pocit nasycení.
  • Během toho, kdy konzumujeme potraviny bohaté na vlákninu, bychom neměli podceňovat také pitný režim. Díky vodě vláknina nabobtná, udržuje obsah střev vláčný a usnadňuje trávení.
  • Zároveň vláknina zpomaluje vstřebávání sacharidů a tuků, působí preventivně proti nemocem ve střevní sliznici a zabraňuje zácpě.
  • V neposlední řadě bychom neměli zapomínat na to, že chrání naše tělo proti rakovině a zajišťuje zdravá střeva.  

zdravá střeva a vláknina2

Vláknina a zdravé zažívání - co by nemělo chybět v našem jídelníčku?

O pozitivních účincích vlákniny na zdravá střeva jsme si již řekli, v jakých potravinách ji ale najdeme?

  • Vláknina se nachází téměř ve všech potravinách rostlinného původu, tedy v zelenině, ovoci, luštěninách, oříškách, semínkách nebo obilovinách.
  • Nenechte se ale zmást, vybírejte celozrnné varianty těchto potravin, například celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny a místo bílé rýže zvolte basmati nebo divokou rýži.
  • Pozitivní účinky má nejen čerstvé ovoce, ale také to sušené (skvělé jsou sušené švestky, křížaly, sušené meruňky). 
  • Pro zdravá střeva zkuste fíky, či švestky, které jsou doporučovány také při zácpě.

Pokud chcete konzumovat potraviny bohaté na vlákninu, nulovou službu vám prokáže maso, mléčné výrobky či vejce. Tyto potraviny totiž žádnou vlákninu neobsahují.

30 gramů vlákniny denně pro zdravá střeva 

Vláknina je nepochybně nepostradatelnou a velmi přínosnou složkou pro naše tělo, ale i tady platí, že všeho moc škodí. Dospělý člověk by měl denně sníst 30 g vlákniny.

To se však netýká dětí do deseti let, u nich určíme množství vlákniny podle jednoduchého výpočtu – k věku dítěte připočteme 5 g vlákniny.

Pokud víte, že jste vláknině dosud moc nedali, nesnažte se její objem ve vaší stravě navýšit okamžitě, ale přidávejte ji do svého jídelníčku postupně. Snažte se předepsané množství dodržovat, nadbytečný příjem vlákniny s sebou může nést nepříjemné zdravotní komplikace, například horší vstřebávání minerálních látek, zácpu nebo naopak průjem.  

Jakým způsobem vy usilujete o zdravá střeva? Máte nějaké triky?



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!