Jak mít zdravá střeva? Pomůže vám vláknina - začleňte ji do vašeho jídelníčku
Zdravé zažívání je pro naši pohodu mnohem důležitější, než si většina z nás myslí. Jak asi tušíte, tak strava, kterou konzumujeme, má lví podíl na tom, jak bude fungovat naše zažívání. Pokud se pravidelně stravujeme u stánků s rychlým občerstvením, zelenina a ovoce nám nic neříká a všechno zapíjíme slazenými nápoji, dojde dřív nebo později ke zhoršení trávicích orgánů. Jedním z těchto orgánů jsou střeva. Jak dosáhneme toho, abychom měli zdravá střeva?
V tenkém střevě dochází nejen k trávení potravy, ale také ke vstřebávání většiny živin. V tlustém střevě dochází ke vstřebávání vody a minerálních látek, naopak nevstřebané látky odchází do konečníku a poté ven z těla. Podle lékařů ovlivňuje funkce střev až 80 % imunity člověka a zajišťují také kontakt s vnějším prostředím, jsou jakousi bariérou pro naše tělo. Vyzkoušejte očistu střev slanou vodou.
Onemocnění střev
Střeva jsou často označována jako „druhý mozek“. Sídlí v nich velmi rozsáhlá struktura nervů, která řídí jejich činnost. Přečtěte si o meridiánu tenkého střeva.
Špatná funkce střev ovlivňuje nejen naše zažívání, ale způsobuje také kožní problémy či špatnou náladu. Špatná funkce střev může vyústit dokonce až v nádor tlustého střeva nebo v divertikulární chorobu tlustého střeva. Jak se tomu můžeme vyhnout a mít zdravá střeva?
Zdravá střeva pomůže zajistit magická vláknina
V dnešní zrychlené době nemají někteří z nás čas na výživný oběd a velmi často se odbývají mraženými polotovary. Konzumujeme více tuků, soli a cukrů než je zdrávo. Naopak se nám nedostává dostatek vlákniny, která se vyznačuje tím, že působí pozitivně na funkci našich střev.
Vláknina - účinky
Vláknina nemá téměř žádnou výživovou hodnotu, jelikož je pro tělo nestravitelná, ale i přesto nepostradatelná pro fungování našeho organismu a pro zdravá střeva. Jak je to možné?
- Zvyšuje totiž objem stravy, pomáhá vyvolávat pocit nasycení.
- Během toho, kdy konzumujeme potraviny bohaté na vlákninu, bychom neměli podceňovat také pitný režim. Díky vodě vláknina nabobtná, udržuje obsah střev vláčný a usnadňuje trávení.
- Zároveň vláknina zpomaluje vstřebávání sacharidů a tuků, působí preventivně proti nemocem ve střevní sliznici a zabraňuje zácpě.
- V neposlední řadě bychom neměli zapomínat na to, že chrání naše tělo proti rakovině a zajišťuje zdravá střeva.
Vláknina a zdravé zažívání - co by nemělo chybět v našem jídelníčku?
O pozitivních účincích vlákniny na zdravá střeva jsme si již řekli, v jakých potravinách ji ale najdeme?
- Vláknina se nachází téměř ve všech potravinách rostlinného původu, tedy v zelenině, ovoci, luštěninách, oříškách, semínkách nebo obilovinách.
- Nenechte se ale zmást, vybírejte celozrnné varianty těchto potravin, například celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny a místo bílé rýže zvolte basmati nebo divokou rýži.
- Pozitivní účinky má nejen čerstvé ovoce, ale také to sušené (skvělé jsou sušené švestky, křížaly, sušené meruňky).
- Pro zdravá střeva zkuste fíky, či švestky, které jsou doporučovány také při zácpě.
Pokud chcete konzumovat potraviny bohaté na vlákninu, nulovou službu vám prokáže maso, mléčné výrobky či vejce. Tyto potraviny totiž žádnou vlákninu neobsahují.
30 gramů vlákniny denně pro zdravá střeva
Vláknina je nepochybně nepostradatelnou a velmi přínosnou složkou pro naše tělo, ale i tady platí, že všeho moc škodí. Dospělý člověk by měl denně sníst 30 g vlákniny.
To se však netýká dětí do deseti let, u nich určíme množství vlákniny podle jednoduchého výpočtu – k věku dítěte připočteme 5 g vlákniny.
Pokud víte, že jste vláknině dosud moc nedali, nesnažte se její objem ve vaší stravě navýšit okamžitě, ale přidávejte ji do svého jídelníčku postupně. Snažte se předepsané množství dodržovat, nadbytečný příjem vlákniny s sebou může nést nepříjemné zdravotní komplikace, například horší vstřebávání minerálních látek, zácpu nebo naopak průjem.
Jakým způsobem vy usilujete o zdravá střeva? Máte nějaké triky?
Diskuse k článku