Jarní očista organismu a detoxikace: Jak by měl vypadat ideální jídelníček, který vaše tělo pročistí?
Očista organismu neboli detoxikace je téma, o kterém se nejvíce hovoří právě na jaře. I když se naše tělo zbavuje nepotřebných látek denně samo, je občas na místě mu trochu pomoci. Mezi prostředky, které nám k pročištění těla mohou pomoci, patří jídelníček, pohyb i celkový životní styl. Vlastně stačí jen stravu přizpůsobit okolnostem, občas něco přidat nebo ubrat a naslouchat vlastnímu tělu, které si umí samo říci, co právě potřebuje.
Pokud jde o jídlo a jídelníček, pak se v mnohém můžeme učit od předků, kteří celkově žili více v souladu s přírodou, tudíž i s potřebami vlastního těla. Život v moderním světě však znamená, že jsme pravidelně vystavováni působení mnoha různých cizorodých látek, a to i v jídle. I kdybychom si začali sami pěstovat vlastní potraviny, stejně jsme odkázáni na půdu, ve které jsou zbytky chemikálií a rovněž nedostatek minerálů. Navíc si sami zbytečně “škodíme” stresem, nevhodnými myšlenkami nebo tím, že se něčím “užíráme” a trápíme se. I to způsobuje množení toxinů v těle. A zůstává-li v těle větší množství toxinů, které se usazují převážně v tucích, nedokážeme správně vstřebávat živiny, využívat minerály a enzymy, nefunguje nám hormonální rovnováha a celkově se nám zhorší imunitní systém. Co tedy s tím? Řešením je očista organismu.
Očista organismu v moderním prostředí
Očista organismu rovná se čisté tělo. Právě zanesený organismus plný toxinů je hlavní příčinou mnoha zánětlivých a degenerativních onemocnění, které jsou dnes tolik rozšířené. Je tudíž proto vhodné si občas nějakou formu hloubkovější očisty dopřát. Ideálním obdobím je jaro. Ostatně, naši předkové se v tu dobu pravidelně postili. Jarní půst je vynikajícím příkladem sladění člověka s přírodními cykly. Stejně jako se dojídají zásoby z předchozího roku, je potřeba zbavit se také “starých” a přebytečných zásob, které si na zimu uložilo naše tělo.
Detoxikace organismu podle ájurvédy
Zatočme s alergiemi jednou provždy. Zbaví nás jich detoxikace a očista organismu
Abychom měli tělo čisté a zdravé, je nutné pročistit především střeva, která jsou sídlem našeho imunitního systému. Navíc právě přes střeva se vylučuje nejvíce odpadních látek. Udržovat střeva v dobrém stavu pomáhají především obiloviny. Jídelníček sestávající z obilovin a luštěnin doplněných o čerstvou jarní, divokou zeleninu, představuje ideální prostředek jemné a nenásilné očisty organismu. A zapomínat nesmíme ani na dostatek pohybu. Ostatně naši předkové už v tento čas pilně pracovali na poli.
Jídelníček a očista organismu
Chcete-li, aby jarní očista organismu měla opravdu smysl, zapomeňte na hladovky nebo popíjení nejrůznějších šťáv. Naopak je třeba začít jíst správně a tělu dopřát dostatek živin. Rozhodně ale zapomeňte na konzervované potraviny, uzeniny, margaríny, rafinované oleje, cukr, bílou mouku, umělá sladidla, kofein, alkohol, nikotin, slazené nápoje nebo polotovary či fastfood stravu. Ideálně je vhodné alespoň omezit (případně na čas zcela vyloučit) maso, ryby, mléčné výrobky, vejce, klasické pečivo, zejména pečivo z bílé mouky, kyselé ovoce jako citrusy nebo jahody a ovocné džusy. Vyhýbat bychom se měli i nadměrné spotřebě nevařené stravy, která ochlazuje organismus a zpomaluje zažívání. To je častá chyba mnoha diet založených na salátech, jogurtech a nedostatku kvalitních tuků a sacharidů.
Funkční očista organismu a vhodný jídelníček
Lehčí formy čištění organismu zaberou jeden až tři týdny, důkladnější očista vyžaduje nejméně tři měsíce. Jarní očista těla se kromě správného zažívání a čistých střev zaměřuje především na správné fungování jater a žlučníku, tedy orgánů, které jsou na jaře nejaktivnější. To znamená, že bychom měli přidat více kyselé chuti a zelených natí, které zlepšují trávení a čistí krev. Dále je vhodné přidat dostatek fermentovaných potravin a klíčků.
Skvělými pomocníky nám jsou dvě tradiční domácí potraviny – kysané zelí, které posiluje funkci jater a působí jako antioxidant a červená řepa. Ta čistí játra a dokáže regulovat hladinu cholesterolu v krvi. Využíváme ovšem všech jarních zelenin od prvních salátů, ředkviček, jarní cibulky až po chřest. Chřest a kořenová zelenina se postarají o další důležité orgány – ledviny a močový systém. Při vaření je vhodné využívat také koření, které zlepšuje zažívání. Pro detoxikaci (očista organismu) se doporučuje především koriandr. A nezapomínejte ani na pitný režim. Vhodná je čistá pramenitá voda. Anebo také první mladá jarní kopřiva, z ní je vhodné popíjet slabý čaj.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku