Deprese může zahnat i správně sestavený jídelníček. Poradíme co jíst, abyste se cítili opravdu dobře
Deprese nebo jen špatná nálada? Je mezi tím velký rozdíl. Dlouhá zima, jarní počasí v nedohlednu a lockdown nám na náladě příliš nepřidávají. Naštěstí je naše nálada závislá i na mnoha dalších faktorech. Třeba na tom, co sníme. Projezte se tedy k dobré náladě, poradíme vám jak.
Nedostatek radosti, únava a pocit, že kolem je všechno šedé. Nic nás nebaví a na nikoho nemáme náladu. Nemusí to být nutně jen deprese. Ale může jít jen o dočasný výkyv nálady, našeho psychického stavu. A s tím nám může pomoci třeba právě i dobré a kvalitní jídlo.
Správný jídelníček vás zbaví deprese
Jestliže tento nepříjemný stav na sobě pozorujete zatím krátkodobě, můžete s tím sami hravě něco udělat. Samozřejmě, právě na podzim, v zimě jsou tyto stavy nejčastějších. A to i u jedinců, kteří s výkyvy nálad běžně problém nemívají. Zima je neskutečně dlouhá, jsme zavření doma a ze všeho kolem už vcelku vyčerpaní. Co tedy s tím?
Léčí deprese, fobie i nervozitu. Vyzkoušejte sílu regresní terapie!
Jarní únava postihne téměř každého! Příznakem je nachlazení i špatná nálada
Potřebujete tělu dodat vitamín C? Připravte si jídlo, ve kterém kralují citrusy
Deprese: Jídelníček pro zdravá střeva
Základem dobré nálady i dobrého psychického rozpoložení jsou rozhodně zdravá střeva. Zapomeňte na nejrůznější “zázračné” preparáty, které vám budou slibovat zázraky na počkání. Nic takového neexistuje. Pokud se chcete cítit lépe, budete s tím vy sami muset něco udělat. Bylo již prokázáno, že deprese, úzkosti či špatná nálada úzce souvisejí s naším střevním mikrobiomem. Právě správně osídlená střevní mikroflóra je první věc, na kterou bychom se měli zaměřit. Z nejrůznějších průzkumů jasně vyplynulo, že střevní bakterie produkují cca 95 procent celkového serotoninu (hormonu štěstí) v našem těle. Pokud ho máme málo, nejspíš se nebudeme cítit dobře. Serotonin rozhodně potřebujeme. Cestou k němu je tedy správná péče o naše střeva.
Zničte deprese jídlem
Některé potraviny je z jídelníčku třeba vynechat, jiné budeme muset zase zařadit. Naprosto nevhodnými jsou například bílý cukr, bílá mouka, mléčné výrobky a dále pak některé přídatné látky v potravinách, jako jsou některé konzervanty. Například dusitan sodný, který je v uzeninách. Dále jsou to ztužené tuky, margaríny a nekvalitní rostlinné oleje. Střevní flóru rovněž narušují pesticidy z ovoce a zeleniny. Zařadit bychom však naopak měli zakysané mléčné výrobky a fermentované potraviny. Také dostatečné množství vlákniny, jak rozpustné, tak i nerozpustné.
Rozpustná je především v luštěninách, ovoci, zelenině, lněném semínku či psylliu nebo v bramborách. Nerozpustná vláknina je pak zejména ve slupkách ovoce, zeleniny i obilovin. Důležité jsou pak také omega-3 mastné kyseliny. Ty se vyskytují zejména v mořských tučných rybách, lněném oleji nebo chia semínkách. A nezapomeňte i na zdravý každodenní pohyb. I ten k dobré náladě značně přispívá.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku