
Opravdu se na Velký pátek otevírají poklady? Objevte tajemství, zvyky i tradice
Velký pátek je důležitým dnem pro křesťany, neboť si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Tento den je časem ticha, rozjímání a přísného půstu. Kromě náboženského významu se k němu váží také různé lidové zvyky a tradice. Jednou z nejznámějších je pověst o otevírání pokladů. Co všechno se ještě skrývá za tímto tajemným dnem? Pojďme se podívat na další zajímavosti a tradice, které s Velkým pátkem souvisejí.
Velký pátek připomíná nejen Kristovu smrt, ale i tajemství a mystiku, které s tímto dnem neodmyslitelně souvisí. Velký pátek je považovaný za magický den, kdy se podle lidových tradic otevírá brána mezi světem živých a mrtvých. Dříve se věřilo, že příroda a okolní svět mají zvláštní sílu. Lidé hledali poklady, věřili v léčivé účinky bylin a některé zvyky, jako třeba noční procházky, měly přinést štěstí.
Velký pátek a otevírání pokladů
Pověst o otevírání pokladů na Velký pátek má své kořeny v lidových tradicích, které spojují tento den s magickými silami. Podle pověry se v tomto čase otevírá Země a ukryté poklady mohou přinést bohatství nebo štěstí těm, kdo je najdou. Tato pověra vznikla z představy, že na Velký pátek je svět mezi živými a mrtvými tenčí, a proto mohou být přítomny zvláštní síly a dít se neobyčejné věci. Poklad ovšem nemusí být jen fyzické bohatství – někdy měl symbolizovat i duchovní bohatství a moudrost, které si člověk může „vydobýt“ svou vírou.
Velikonoce jsou tady! Víte o nich všechno?
Na Velký pátek se dřív lidé postili a neprali prádlo
Vajíčka se malují, hledají i házejí. Velikonoční zvyky ve světě vás pobaví i šokují!
Na Velký pátek nikomu nic nepůjčujte
Rozhodně nejde o sobectví, nýbrž o další z pověr, které jsou s Velkým pátkem spjaty. Na Velký pátek bylo zvykem nic nepůjčovat, protože lidé věřili, že věci zapůjčené v tento den mohou být „očarovány“ nebo zasaženy negativními silami. Podle tradice měl tento den zvláštní magickou moc, a to jak pro dobro, tak pro zlo. Půjčené předměty se tak mohly stát nástroji zlovolných sil nebo přinést neštěstí. Pověry tvrdily, že ten, kdo půjčil nebo přijal věc na Velký pátek, mohl tímto způsobem přivolat neštěstí nebo finanční problémy. Proto se doporučovalo být opatrný a vyhýbat se půjčování nebo výměnám.
Zahrada musí na Velký pátek odpočívat
V minulosti bylo zapovězeno na Velký pátek dělat cokoliv na zahradě. Den se měl trávit v klidu a rozhodně se neměly provádět žádné zahradnické práce spojené s pohybem země (rytí, okopávání atd.). Lidé totiž věřili, že hýbání se zemí by v tento den by mohlo narušit její přirozený cyklus, nebo dokonce přivolat negativní síly, které by ovlivnily úrodu.
Tato pověra měla svůj základ v přesvědčení, že Velký pátek je den, kdy jsou země a příroda v jakémsi klidném stavu, a jakékoliv práce by to mohly narušit. Dnes si tedy dejte raději od práce na zahradě pauzu, ovšem po Velikonocích už bude skutečně nejvyšší čase se do zahradnických prací pustit. V následujících dnech je ideální čas pro sázení a výsadbu rostlin, okopávání záhonů nebo přípravu půdy pro nové výsadby.
Velké prádlo na Velký pátek rozhodně neperte
Na Velký pátek se podle lidových tradic nesmělo prát prádlo, protože věřící věřili, že prádlo namočené v tento den by bylo “namáčeno do Kristovy krve”. Tato pověra vycházela z hlubokého duchovního spojení Velkého pátku s Kristovou obětí. Říkalo se, že jakýkoli zásah do každodenního života, jako je praní, by byl neúctou vůči Ježíšově utrpení. Tento zvyk měl také symbolizovat čistotu a ticho, jež byly v tomto dni vysoce ceněny. Dnes už tuto tradici většina lidí nebere tak vážně, ovšem pro některé stále zůstává součástí tradičních zvyklostí.
Na Velký pátek se zastavte a odpočívejte
Velký pátek má rozhodně hluboký duchovní význam, ale je i plný tajemství a tradic, které nám připomínají, jak naši předci vnímali vztah mezi světem, přírodou a vírou. Ačkoliv dnes mnohé z těchto pověr nejsou už tolik dodržovány, stále v nás vyvolávají zájem o historii a tradice, které formovaly naši kulturu. Rozhodně by nám i dnes měl tedy Velký pátek připomenout důležitost zastavení se, ztišení a úctu v přírodě, která nás obklopuje.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku