Vajíčka se malují, hledají i házejí. Velikonoční zvyky ve světě vás pobaví i šokují!
Kraslice a zajíčci nejsou pouze českou specialitou Velikonoc. Podobně oslavují Velikonoce i v Německu anebo Rakousku. Ale i na velikonoční zvyky ve světě platí přísloví jiný kraj, jiný mrav. Zatímco v některých zemích vypadají Velikonoce jako oslavy svátků jara, v jiných zase dávají důraz na duchovní podobu Velikonoc. Zjistěte, jak vypadají Velikonoce ve světě!
Velikonoční zvyky ve Velké Británii
Speciálním velikonočním zvykem je rozdávání stříbrných mincí. Královna je na Zelený čtvrtek dává seniorům, jako poděkování za přínos pro společnost. Velikonoční zvyky ve Velké Británii zahrnují i vejce. Ta čokoládová dostávají děti na velikonoční pondělí, společně s celou řadou jiných sladkostí. Velmi oblíbený je hon na vajíčka, kdy se děti snaží najít co nejvíce poschovávaných vajíček. Oblíbeným zvykem je i nošení velikonočních kloboučků anebo závod kačenek na řece.
- Velikonočním jídlem ve Velké Británii jsou sladké buchty hot cross buns a dortíky ve tvaru hnízda.
Velikonoční zvyky ve Francii
Velikonocím se ve Francii říká Pâques. Podobně jako na jiné Velikonoce ve světě, i zde si lidé navzájem dávají různá barvená vajíčka, drobné dárky a čokoládové pochutiny. Mezi velikonoční zvyky ve Francii patří bílý velikonoční zajíček. Děti věří, že jim na pondělní ráno nachystal a poschovával různé sladkosti. Ve skutečnosti speciální sladkosti vyrábí čokoládovny a cukrárny, které od nich kupují rodiče. Hned v pondělí ráno děti sladkosti hledají v domě anebo na zahradě.
- Na oběd si ve Francii většinou dávají jehněčí maso anebo rovnou beránka.
Velikonoční zvyky v Německu
I v Německu děti věří na bílého velikonočního zajíčka, který jim nosí sladkosti. V pondělí ráno se děti snaží najít poschovávané sladkosti na zahradě a v domě. V celém Německu najdeme malování velikonočních vajíček. Ale protože je to velká země, další tradice se v různých oblastech liší. Uvidíme nedělní jízdy na koních, kdy stovky jezdů navštěvují vesnice a rozhlašují poselství o ukřižování a zmrtvýchvstání Krista. V Německu se také setkáme s házením vajíček přes střechu, má to chránit dům před úderem blesku.
- Jídelníček se na Velikonoce skládá z jehněčího, skopového, velikonočních mazanců a vajíček. Z vykoledovaných velikonočních vajec můžete udělat třeba vajíčkovou pomazánku 10x jinak.
Velikonoční zvyky v Rakousku
I v Rakousku mají důležitou roli vajíčka. Snězení vejce, která snesla slepice na Zelený čtvrtek má přinést úspěchy, zdraví a štěstí. Obdobně jako na jiné Velikonoce ve světě, i ty zde jsou oblíbení zajíčci. Na Bílou sobotu se zapalují slavnostní velikonoční ohně. Mají zahánět zimu.
- Na Zelený čtvrtek si Rakušané dávají k jídlu něco zeleného.
Velikonoční zvyky v Polsku
Velikonoce v Polsku jsou těm českým velmi podobné. Malují kraslice a pečou velikonoční beránky. Jsou zde ale silněji zakořeněné křesťanské tradice. Na Velikonoce nosí Poláci do kostela pokrmy, které si nechávají požehnat. Pak je s rodinou společně s řadu dalších pochutin na Boží hod sní. Najdeme zde i polévání studenou vodou, která má zajistit zdraví na celý další rok.
- Stejně jako jiné Velikonoce ve světě, i ty polské mají bohaté stolování. Jí různé uzeniny a pečené maso.
Velikonoční zvyky ve Španělsku
O Velikonocích se španělskými ulicemi, hlavně pak na jihu, vypraví průvody lidí s hábity se špičatými kápěmi. Říká se jim nazarenos. Nesou obrazy či sošky svatých. Mezi velikonoční zvyky ve Španělsku patří i nošení kovů. Někteří je na sobě nosí na znamení pokory a úcty před Ježíšovou smrtí.
- Velikonoce ve světě mají většinou bohatý jídelníček a výjimkou není ani Španělsko. Jí se zejména ryby, luštěniny, treska a sladké pečivo.
Velikonoční zvyky v Maďarsku
Velikonoční zvyky v Maďarsku se v něčem podobají těm našim. Muži a chlapci navštěvují své ženské známé, které postříkají parfémem. Chlapci je i polévají. To má zajistit plodnost. Na oplátku od nich dostanou sladkosti, vajíčka a alkohol.
- K jídlu se podávají kynuté buchty a pečené maso.
Velikonoční zvyky v Chorvatsku
Velikonoce ve světě jsou různorodé, ale velikonoční oslavy v Chorvatsku jsou velmi podobné těm našim. Také mají zdobené kraslice, slepičky, požehnávání jídla v kostelech a pletení pomlázek. Na rozdíl od nás nepoužívají vrbové proutí, ale větvičky olivníku. Mezi speciální velikonoční zvyky v Chorvatsku patří vzájemné přiťukávání vejcem. Vyhraje ten, komu zůstane vajíčko s neporušenou skořápkou.
- I velikonoční zvyky v Chorvatsku počítají se speciální tabulí. Podává se jarní zelenina, tradiční sladká kulatý chleba, šunka a vajíčka.
Velikonoční zvyky v Itálii
Itálie má silnou tradici křesťanství. Podle toho velikonoční zvyky v Itálii také vypadají. Na řadě míst můžeme potkat velikonoční průvody a křížové cesty.
- Z jídel jsou pro Velikonoce typičtí mandloví holoubci. Na velikonoční pondělí si pochutnávají na slaném koláči plněném vejcem a zeleninou. Říká se mu torta rustica. Také pečou italský sladký velikonoční koláč Colomba.
Velikonoční zvyky na Filipínách
Filipíny jsou silně věřící zemí. Někteří věřící se snaží co nejblíže přiblížit utrpení Ježíše Krista a napodobují ukřižování. Dobrovolně nesou kříž a poté se k němu nechají připoutat. Mladí muži také často chodí v průvodu, ve kterém se dobrovoln bičují. Katolická církev takové jednání kritizuje a místní biskupové se snaží dobrovolníky od sebetrýznění odradit. Přesto jsou takové velikonoční zvyky na Filipínách stále populární.
Jaké velikonoční zvyky ve světě vás nejvíce zaujaly?
Diskuse k článku