Jak na pořádnou očistu těla? Zaměřte se na játra a detoxikujte je
Zdraví i pocitová pohoda každého závisí na tom, jak dobře se naše tělo dokáže popasovat s toxiny a odstraňovat je. Tomuto procesu se říká detoxikace a stal se z něj v posledních letech populární pojem. Hovoří se především o jarní či podzimní detoxikaci. Ale chceme-li mít skutečně čisté tělo, pak je třeba pečovat o něj každodenně. Nikoliv jen dvakrát ročně. Nezbytná je proto zvýšená péče o játra a vůbec pravidelná očista jater.
Toxinům jsme vystaveni prakticky neustále. Z ovzduší, vody, kosmetických produktů i z průmyslově zpracovaných potravin. A naše játra se neustále snaží všechno maximálně zvládat. Měli bychom jim proto řízeně pomoci. Očista jater by měla být pravidelnou součástí našeho každodenního života.
Játra, očista jater a detoxikace
Jedním z hlavních orgánů, které tělo zbavují toxinů, jsou právě játra. Bez nadsázky lze říci, že jsou to pořádní “dříči”. Neúnavně pracují na detoxikaci krve, produkci žluči potřebné k trávení tuků, na odbourávání hormonů a na ukládání základních vitamínů a minerálů. Jestliže funkce jater není optimální, pak nemůžeme správně trávit potravu, především tedy tuky. Očista jater je proto nezbytná, jen tak můžeme z těla účinně odstranit toxiny.
Detoxikace organismu podle ájurvédy
Jak na únavu, špatné trávení anebo akné? Detoxikace organismu nám zlepší zdraví
Zatočme s alergiemi jednou provždy. Zbaví nás jich detoxikace a očista organismu
Játra a jejich základní funkce
Játra zpracovávají živiny absorbované střevy tak, aby byly následně organismem efektivněji absorbovány. Regulují složení krve pro vyvážení bílkovin, tuků a cukrů. Likvidují staré červené krvinky. Produkují základní chemikálie, které napomáhají správnému srážení krve. Odbourávají a metabolizují alkohol a léky, produkují esenciální bílkoviny a cholesterol. Z krevního řečiště odstraňují toxiny, včetně bilirubinu, amoniaku a dalších látek. Játra také uchovávají minerály a vitamíny, především železo a vitamín A.
Správná péče o játra
Aby játra správně fungovaly a podávaly optimální výkon, je nutné o ně důsledně pečovat. Ač se všeobecně ví, že játra ničí především alkohol, léky a nadměrné množství tuků, játrům toho škodí mnohem více. Například konzumace tepelně neupravených měkkýšů, chronická podvýživa, nejrůznější chemikálie (i ty, které jsou obsaženy v potravinách, nápojích nebo třeba v kosmetických přípravcích) a chronická hepatitida B.
Kdy je nezbytná očista jater?
Poznat, že jsou játra unavená a nestíhají svoji práci, je poměrně složité. Přesto existují vodítka, která by nám mohla napovědět. Zejména v případě, že odsouhlasíte více příznaků, je očista jater rozhodně doporučená. Nepodceňujte ji. Trápí vás?
Nadýmání a plynatost, pálení žáhy a reflux, zácpa, nemůžete zhubnout, vysoký krevní tlak, náladovost, úzkost, deprese, chronická únava, růžovka, nadměrné pocení, modřiny či nechutenství? Pokud jste odpověděli vícekrát “ano”, je rozhodně čas, abyste se na svá játra pořádně zaměřili.
Očista jater: Jak na to?
- Odstraňte ze svého jídelníčku toxické potraviny: především se jedná o polotovary, průmyslově zpracované potraviny a fast food. Dále vynechejte hydrogenované oleje, rafinovaný cukr a uzeniny. Játra toto vyhodnocují jako těžce toxické potraviny.
- Šťáva ze syrové zeleniny: je nemožné sníst takové množství zeleniny, aby se játra důkladně očistila. Avšak odšťavněním syrové zeleniny snadno přijmete množství cenných prvků, které vaše játra potřebují. Zelenina je navíc v tomto stavu snadněji stravitelná a vše z ní se lépe vstřebává. Pro očistu jater je ideální především zelí, květák, růžičkové kapusta, mrkev, okurka či červená řepa.
- Potraviny bohaté na draslík: takové potraviny pomáhají snižovat systolický krevní tlak, cholesterol a podporují zdravý kardiovaskulární systém. A čistí i játra. Mezi potraviny bohaté na draslík patří například batáty, rajčata, řepa, špenát, fazole, banány či melasa.
Doplňky stravy pro očistu jater
Za “krále detoxikačních bylin” je považován ostropestřec mariánský. Pomáhá totiž eliminovat hromadění těžkých kovů, léků, chemikálií a alkoholu. Navíc pomáhá snižovat negativní dopady na játra po chemoterapii. Účinná látka silymarin navíc pomáhá posilovat buněčné stěny v játrech a podporuje jejich zdravou regeneraci.
Další účinnou bylinou je kořen pampelišky. Napomáhá tomu, aby játra mohla rychleji vylučovat toxiny. Rovněž srovnává hladinu cukru v krvi, zmírňuje pálení žáhy a odstraňuje zažívací potíže. Podobně působí i kořen čekanky nebo lopuchový kořen.
A kurkuma zase podporuje zdravou jaterní tkáň a jaterní metabolismus. Navíc kurkuma také snižuje bolesti kloubů, působí jako antidepresivum, pečuje o správné trávení a stará se o správnou hladinu krevního cukru.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku