Játra jsou orgánem, o který se rozhodně vyplatí pravidelně pečovat

Jak na pořádnou očistu těla? Zaměřte se na játra a detoxikujte je

Zdraví i pocitová pohoda každého závisí na tom, jak dobře se naše tělo dokáže popasovat s toxiny a odstraňovat je. Tomuto procesu se říká detoxikace a stal se z něj v posledních letech populární pojem. Hovoří se především o jarní či podzimní detoxikaci. Ale chceme-li mít skutečně čisté tělo, pak je třeba pečovat o něj každodenně. Nikoliv jen dvakrát ročně. Nezbytná je proto zvýšená péče o játra a vůbec pravidelná očista jater.

Toxinům jsme vystaveni prakticky neustále. Z ovzduší, vody, kosmetických produktů i z průmyslově zpracovaných potravin. A naše játra se neustále snaží všechno maximálně zvládat. Měli bychom jim proto řízeně pomoci. Očista jater by měla být pravidelnou součástí našeho každodenního života.

Játra, očista jater a detoxikace

Jedním z hlavních orgánů, které tělo zbavují toxinů, jsou právě játra. Bez nadsázky lze říci, že jsou to pořádní “dříči”. Neúnavně pracují na detoxikaci krve, produkci žluči potřebné k trávení tuků, na odbourávání hormonů a na ukládání základních vitamínů a minerálů. Jestliže funkce jater není optimální, pak nemůžeme správně trávit potravu, především tedy tuky. Očista jater je proto nezbytná, jen tak můžeme z těla účinně odstranit toxiny. 

Čtěte také:

Detoxikace organismu podle ájurvédy

Jak na únavu, špatné trávení anebo akné? Detoxikace organismu nám zlepší zdraví

Zatočme s alergiemi jednou provždy. Zbaví nás jich detoxikace a očista organismu

Játra a jejich základní funkce

Játra zpracovávají živiny absorbované střevy tak, aby byly následně organismem efektivněji absorbovány. Regulují složení krve pro vyvážení bílkovin, tuků a cukrů. Likvidují staré červené krvinky. Produkují základní chemikálie, které napomáhají správnému srážení krve. Odbourávají a metabolizují alkohol a léky, produkují esenciální bílkoviny a cholesterol. Z krevního řečiště odstraňují toxiny, včetně bilirubinu, amoniaku a dalších látek. Játra také uchovávají minerály a vitamíny, především železo a vitamín A.

Správná péče o játra

Aby játra správně fungovaly a podávaly optimální výkon, je nutné o ně důsledně pečovat. Ač se všeobecně ví, že játra ničí především alkohol, léky a nadměrné množství tuků, játrům toho škodí mnohem více. Například konzumace tepelně neupravených měkkýšů, chronická podvýživa, nejrůznější chemikálie (i ty, které jsou obsaženy v potravinách, nápojích nebo třeba v kosmetických přípravcích) a chronická hepatitida B

Kdy je nezbytná očista jater?

Poznat, že jsou játra unavená a nestíhají svoji práci, je poměrně složité. Přesto existují vodítka, která by nám mohla napovědět. Zejména v případě, že odsouhlasíte více příznaků, je očista jater rozhodně doporučená. Nepodceňujte ji. Trápí vás?

Nadýmání a plynatost, pálení žáhy a reflux, zácpa, nemůžete zhubnout, vysoký krevní tlak, náladovost, úzkost, deprese, chronická únava, růžovka, nadměrné pocení, modřiny či nechutenství? Pokud jste odpověděli vícekrát “ano”, je rozhodně čas, abyste se na svá játra pořádně zaměřili. 

Očista jater: Jak na to?

  • Odstraňte ze svého jídelníčku toxické potraviny: především se jedná o polotovary, průmyslově zpracované potraviny a fast food. Dále vynechejte hydrogenované oleje, rafinovaný cukr a uzeniny. Játra toto vyhodnocují jako těžce toxické potraviny. 
  • Šťáva ze syrové zeleniny: je nemožné sníst takové množství zeleniny, aby se játra důkladně očistila. Avšak odšťavněním syrové zeleniny snadno přijmete množství cenných prvků, které vaše játra potřebují. Zelenina je navíc v tomto stavu snadněji stravitelná a vše z ní se lépe vstřebává. Pro očistu jater je ideální především zelí, květák, růžičkové kapusta, mrkev, okurka či červená řepa. 

Ostropestřec mariánský je pro játra jedničkou!

  • Potraviny bohaté na draslík: takové potraviny pomáhají snižovat systolický krevní tlak, cholesterol a podporují zdravý kardiovaskulární systém. A čistí i játra. Mezi potraviny bohaté na draslík patří například batáty, rajčata, řepa, špenát, fazole, banány či melasa.

Doplňky stravy pro očistu jater

Za “krále detoxikačních bylin” je považován ostropestřec mariánský. Pomáhá totiž eliminovat hromadění těžkých kovů, léků, chemikálií a alkoholu. Navíc pomáhá snižovat negativní dopady na játra po chemoterapii. Účinná látka silymarin navíc pomáhá posilovat buněčné stěny v játrech a podporuje jejich zdravou regeneraci.

Další účinnou bylinou je kořen pampelišky. Napomáhá tomu, aby játra mohla rychleji vylučovat toxiny. Rovněž srovnává hladinu cukru v krvi, zmírňuje pálení žáhy a odstraňuje zažívací potíže. Podobně působí i kořen čekanky nebo lopuchový kořen.

A kurkuma zase podporuje zdravou jaterní tkáň a jaterní metabolismus. Navíc kurkuma také snižuje bolesti kloubů, působí jako antidepresivum, pečuje o správné trávení a stará se o správnou hladinu krevního cukru.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 12. 01. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 01. 2025
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je úplněk. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý a snáze dnes přibíráme na váze. Věnujte se partnerovi a…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 01. 2025
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 16. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 17. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 18. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ivana Víšová
Hledáte místo odpočinku, relaxace…
Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Dobrý den, téměř žádný recept není úplný - v surovinách oproti postupu buď něco chybí nebo přebývá.

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Umělé oplodnění

9 měsíců je v dnešní době bohužel běžná doba snažení. Do roka se to považuje za no...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Vietnamská kuchyně u vás doma: 6 receptů, které zpestří váš běžný jídelníček

Jestli jste se rozhodli, že konečně začnete jíst zdravě, pak je vietnamská kuchyně ideální volbou. Řídí se filozofií pěti elementů a celkově se dá říci, že je mnohem lehčí než naše tradiční pokrmy. Ostatně vyzk...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!