Nastartujte novoroční detox. Zbavte se po svátcích nabraných kilogramů i bolavého žaludku
Novoroční detox je každoroční evergreen. Tradice, ke které se většina z nás vrací vždy v lednu, abychom očistili a doslova zresetovali své tělo. Detox nám může navíc pomoct nastartovat novoroční hubnutí. A jak nejlépe začít? Začtěte se rad, které jsme pro vás podrobně sepsali.
Detoxikace neboli detox je označení pro očistu těla. Avšak například naše vnitřní orgány jsou od přírody naprogramovány tak, aby se čistili každodenně, sedm dní v týdnu. Řízenou detoxikací však můžeme našemu tělu značně pomoci. Povánočním detoxem si navíc upravíme jídelníček směrem ke zdravějšímu stravování.
Novoroční detox krok za krokem
Detox organismu je vlastně proces, který má za cíl odstranit škodliviny a toxiny z našeho těla. Detoxikace ale není žádná striktně nařízená dieta nebo jídelníček, kterého je třeba se držet. Každý si může v tomto směru vybrat to své, co mu bude vyhovovat. Pro někoho je vhodné pití zeleninových šťáv, pro jiného raw strava, další sáhne k bylinným čajům, k půstu, dietě nebo pravidelnému saunování. Možností je spousta. Jedno však mají společné. Dodržování pravidel detoxikace. Bez toho by to nefungovalo:
Detoxikace organismu podle ájurvédy
Detoxikace funguje na zdravotní obtíže mnohdy více než léky
Lunární kalendář a jarní detoxikace. Kdy je nejlepší začít s očistou?
Novoroční detox: Pijte hodně vody
Náš organismus je zhruba z 60 % tvořen vodou. Nejvíce je jí v krvi, svalech a kůži. Voda je potřebná naprosto ke všem metabolickým procesům. Dostatečný příjem vody ovlivňuje termoregulaci, pomáhá udržovat normální rovnováhu tělesných solí. Uvádí se, že denně bychom měli přijmout zhruba 2-3 litry tekutin. Nejde však o vodu jako takovou, neboť i každá potravina obsahuje nějaké množství vody. Žebříčku pochopitelně vévodí ovoce a zelenina. Je proto třeba myslet i na to, že nadbytek je stejně jako nedostatek škodlivý. Řiďte se proto barvou své moči. Světle žlutá je v pořádku. Tmavá moč značí nedostatek tekutin.
Novoroční detox: Omezte kofein i alkohol
Není třeba panikařit, že musíte přestat pít kávu. Nemusíte. Snažte se ovšem konzumovat méně kofeinu než jste byli doteď zvyklí. Kromě kávy obsahují kofein například i černý nebo zelený čaj a kakao. Dva šálky kávy za den jsou v pohodě, stejně jako tři velké hrnky čaje. Víc i během povánočního detoxu raději odpusťte. A o alkoholu to platí dvojnásob. Alkohol navíc obsahuje spoustu kalorií a tělo odvodňuje, může nás snadno dehydratovat.
Novoroční detox: Vynechte cukr
Jestliže myslíte novoroční detox vážně a chcete tělo perfektně očistit, pak zapomeňte na cukr i umělá sladidla. Jestliže si budete chtít něco trochu osladit, využijte raději med, panelu, čekanku nebo třeba melasu. Uvidíte, že brzy se i vaše vnímání sladké chuti značně změní.
Novoroční detox: Nejezte průmyslově zpracované potraviny
Není na nich vůbec nic zdravého. Obecně tedy platí, že bychom neměli jíst žádné rychlé občerstvení, nic předsmaženého, předvařeného a podobně. Ostatně, právě vyloučení zpracovaných potravin je nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak omezit přebytek (často skrytých) cukrů, tuků a kalorií.
Novoroční detox: Dostatek vlákniny
S detoxem i čištěním trávicího traktu je spojeno spousta mýtů. Ovšem vláknina je vždy sázkou na jistotu. Je to takové “fitness” pro naše strava. Vláknina totiž zažívací trakt stimuluje i čistí. A dokáže jej i nastartovat, aby správně fungoval. Vlákninu jednoduše zařaďte do jídelníčku. Je třeba dostatek ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. A sáhnout může i po psylliu.
Novoroční detox: Pořádně se vyspěte
Bez pořádného spánku by novoroční detox nefungoval. Zaměřte se na to, abyste skutečně spali ideálně sedm až devět hodin. Dostatečné množství spánku podporuje a udržuje zdravý mozek a pečuje i o správné tělesné pochody. Pokud nemůžete spát nebo máte stres, dejte si na noc meduňku, kozlík nebo srdečník. Jde o bylinky, které se o dobrý spánek postarají.
Novoroční detox: Vyhýbejte se stresu
I když to pro někoho může být nerealistický cíl, měli bychom se skutečně naučit se stresem pracovat. A správně na něj reagovat. K tomu je třeba naučit se správně dýchat a odpočívat. Stres má negativní fyzické i psychické účinky na metabolické a behaviorální aktivity. Dopad stresu na organismus zmírníte i kvalitní stravou, pořádným spánkem a dostatečnou fyzickou aktivitou.
Novoroční detox: Hýbejte se
A právě fyzická aktivita je tím, bez čeho se novoroční detox rozhodně neobejde. Nemusíte chodit denně do fitka, jen je třeba zařadit více pohybu do běžného života. Zajděte si na procházku, proběhněte se nebo alespoň v práci místo výtahu používejte schody. Pravidelný pohyb je skvělým způsobem, jak podpořit přirozenou detoxikaci organismu. Tělo se pak snadněji zbavuje škodlivých látek.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku