Jak na únavu, špatné trávení anebo akné? Detoxikace organismu nám zlepší zdraví
Jsme vyčerpaní a nevíme proč. Když je v našem těle velké množství toxinů, začínají se dostavovat nežádoucí potíže. A to jak fyzické, tak psychické. Pokud nás trápí zažívací problémy, pálení žáhy anebo únava, může to být signál, že naše tělo potřebuje očistu. Detoxikace organismu nám může pomoct zlepšit zdravotní kondici a dodat energii. Očista organismu je velmi účinná a není ani složitá. Řekneme vám, jak na ni. Také vám ukážeme, jak poznat, že je naše tělo zanesené toxiny a z jakých potravin se do nás vlastně dostávají.
Lidské tělo je vybavené schopností zbavovat se toxinů. Ale v dnešní době, kdy toxinům čelíme v podstatě na každém kroku, přestávají tělesné mechanismy stačit a potřebují k tomu naši pomoc. V takovém případě je ideální zahájit očistu zevnitř.
Detoxikace organismu: jak poznat, že jsou v našem těle toxiny?
Je bez debat, že toxiny jsou pro naše tělo škodlivé. Jak ale poznáme, že jich máme v těle příliš? Nejčastěji se znečištěný organismus projevuje právě zažívacími problémy. Průjem, zácpa, nevolnost, pálení žáhy, pocit těžkosti a další příznaky můžou být zapříčiněné právě záplavou toxinů v našem těle. Toxiny způsobují také bolesti hlavy a migrény. Zapříčiňují i bolest svalů. Negativně působí na naši pleť, způsobují akné, vyrážky anebo podráždění. Pokud bojujeme s nějakými kily navíc, hlídáme si každou kalorii, pravidelně cvičíme, a přesto nehubneme, i za tím můžou stát toxiny. Mají totiž velký vliv na hormonální rovnováhu. Pokud se vychýlí, může se nám hubnout velmi těžko. Znečištěný organismus může způsobovat také zápach z úst.
Kromě toho mají toxiny na svědomí i zvýšenou únavu. S tou se setkává stále větší počet lidí a může nám zkomplikovat profesní i osobní život. Dalším významným projevem může být celková nepohoda. Netrápí nás nemoci, podle lékařů jsme zdraví, ale přesto se necítíme ve své kůži. Jsme vyčerpaní, podráždění a nemáme tolik energie, kolik bychom potřebovali. I toto může být volání našeho těla po očistě organismu. A proč se cítíme vyčerpaní? Naše tělo vynakládá většinu energie na boj s toxiny a snaží se nás jich zbavit. Proto je důležité, abychom mu v tom pomohli. Na řadu tak přichází detoxikace organismu.
Signály, že naše tělo potřebuje očistu |
Vyčerpání a únava |
Bolesti hlavy a migrény |
Zažívací problémy |
Pálení žáhy |
Podrážděnost |
Problémy s hubnutím |
Zápach z úst |
Bolest svalů |
Akné a vyrážky |
7 potravin, které nám zaplavují tělo toxiny
Toxiny se do našeho těla dostávají z jídla, ovzduší i půdy. Pokud jíme hodně upravovaných potravin, které obsahují chemikálie, pesticidy a konzervační látky, dostáváme tím do sebe škodlivé látky. V malé míře si s nimi naše tělo poradí. Ale všeho moc škodí.
Kofein
Díky kofeinu v kávě a energetických nápojích nám v těle výrazně stoupne hladina cukru a adrenalinu. Naše nadledvinky nám tak sice rychle navodí pocit energie, ale stejně rychle se vyčerpají. A když je opět popoženeme kávou, naše nadledvinky zatížíme a jejich činnost se zhoršuje.
Kolové nápoje
Kolové nápoje obsahují vysoký podíl cukru. To nám způsobuje výkyvy glukózy. A pokud sáhneme po dietních kolových nápojích, opravdu si moc nepomůžeme. Náhražka, kterou obsahují, má ve výsledku podobné vlastnosti, jako balzamovací tekutina.
Smažená jídla
Smažení destabilizuje molekuly oleje a produkuje volné radikály.
Pšeničné a sladké pečivo
Toxiny z pšenice se mohou dostávat do krevního oběhu. Pokud jíme příliš velké množství chleba, kvasnice nám můžou narušovat střevní mikroflóru. U buchet a koláčů přijímáme velké množství cukrů, nasycených tuků a prázdných kalorií.
Konzervy
Látky z konzerv se nám můžou dostávat do těla. Kyselé konzervované ovoce totiž může rozkládat kov. Naopak obsah konzerv s olejem, jako je třeba tuňák, do sebe vstřebává látky, ze kterých je konzerva složená. S kovy si naše játra nemusí poradit a ty pak začnou stěžovat vstřebávání minerálních látek.
Sýry
Podobně jako jiné fermentované mléčné výrobky přispívají sýry k nadměrnému výskytu kvasinek. Navíc se těžko tráví.
Šunka a uzeniny
Obsahují hodně soli a můžou narušit vstřebávání minerálních látek. Mohou také obsahovat hormony a antibiotika.
Detoxikace organismu a jak na ni
Detoxikace organismu znamená přehodnocení celého našeho jídelníčku. Hodně pijme, jezme zdravě, vyhýbejme se stresu, některé potraviny zcela vynechejme a naopak přidejme vhodné detoxikační doplňky stravy. Očista organismu může být různě dlouhá, nejčastěji mívá 3 dny anebo 7 dní. Pokud chceme očistu nejen nárazovou, ale průběžnou, vyzkoušejme doplňky stravy.
Týdenní očista organismu v 7 krocích
- Naplánujme si jídelníček, ve kterém nebude maso, vajíčka, uzené potraviny, sýry, bílé pečivo, káva, alkohol, limonády, černý čaj a všechno sladké.
- Zařaďme na jídelníček dostatek antioxidačních potravin, jako je zázvor, citrón anebo kysané zelí.
- Dodržujme vysoký příjem tekutin, ideální je čistá voda. Ráno zkusme vypít na lačno sklenici vody s citrónem.
- Jezme pouze když máme hlad.
- Zkusme se vyhnout veškerému stresu a odpočívat.
- Pamatujme na to, že detoxikace je pro naše tělo zátěž. Ideální je vzít si na tuto dobu dovolenou a relaxovat.
- Vyzkoušejme doplňky stravy zaměřené na očistu.
Dlouhodobá detoxikace organismu se vyplatí
Pokud zahájíme detoxikaci a poté pokračujeme v předcházejícím životním stylu, připravujeme se tím o dlouhodobé pozitivní účinky očisty. Ideální je po nárazové detoxikaci pozměnit životní styl. Do nové životosprávy je dobré zařadit také přípravky, které působí dlouhodobě. Velmi účinný a klinicky prověřený je například Enterosgel.
Diskuse k článku