Kerblík třebule: Chutná jarní bylinka pro zdraví. Vypěstujte si ho klidně hned!
Kerblík je sice podobný petrželi, ale má anýzovou příchuť. Navíc se hojně využívá pro očistu organismu a detoxikaci. Tedy v jarním jídelníčku by rozhodně neměl chybět. Víte, jak kerblík nejlépe pěstovat a zpracovat?
Kerblík třebule není bylinkou, kterou si venku sami nasbíráte, ale zato si jej můžete poměrně snadno vypěstovat na vlastní zahrádce. A není na tom vůbec nic složitého, zvládne to i začátečník.
Ideální čas na kerblík
Kerblík je bylinou, která se umí vyšplhat až půl metru do výšky. Jakmile však vyroste už prvních deset centimetrů, mohou se začít sbírat listy, které jsou vynikající k přípravě salátů. A teď na jaře naprosto nenahraditelné. Chcete-li si kerblík vypěstovat sami, pak byste měli vědět, že jde o jednoletku. Za oknem v truhlíku jej můžete pěstovat, jak a kdy se vám zamane. Na zahrádce už to chce dodržovat některá pravidla. Předně, kerblík si potrpí spíše na polostín a především vyžaduje dobrý kompost. Bez toho se mu u vás líbit nebude. Ideální čas na výsev je v březnu. Kerblík naštěstí není příliš citlivý na chlad, takže umístěním do chladu mu rozhodně neublížíte. Teplota by však ani v noci už neměla klesat pod minut sedm stupňů.
Pokud jej budete pěstovat doma na okenním parapetu, pak je potřeba, abyste jej neustále seřezávali, jinak nepříjemně přeroste. Také se mu bude víc líbit v místnosti, kde není příliš teplo. Tedy chladnější veranda nebo ložnice ho rozhodně potěší. Venku si dávejte pozor snad jen na přímé slunce, to skutečně nesnáší. A hlavně by tak mohl přicházet o chuť i barvu. Co potřebuje, je pravidelná a dostatečná zálivka, bez toho neporoste! Jiná péče ale není nutná. Pokud dodržíte tato pravidla, máte vyhráno! Pokud rostlinu necháte vykvést, schovejte si z ní semínka na další rok, určitě se vám budou hodit. Ale pozor, kerblík má semínka, která jsou klíčivá pouze jeden rok. Tedy další sezónu je určitě spotřebujete.
Kerblík pro zdravé tělo
Bylinka je skvělá pro detoxikaci, očistu těla a také pro zrychlení metabolismu. K tomu jí pomáhají obsažené glykosidy a hořčiny. Je však bohatá i na spoustu vitamínů a minerálních látek. Jistě je dobré zmínit například vitamíny A a C. Z minerálů pak zejména železo a hořčík. Čaj z mladých listků kerblíku podporuje trávení, je prevencí proti bolestem hlavy, dobrým doplňkem léčby při vysokém krevním tlaku a rovněž usnadňuje usínání. Pokud do chladného čaje namočíme látkový kapesník, pak si můžeme dávat obklady na oči. Kerblík takto pomůže ulevit od bolesti nebo od pálení očí, které se celý den musely koukat do počítače a jsou opravdu unavené.
Jestliže kerblík zařadíme pravidelně do svého jídelníčku, pak můžeme počítat s tím, že se bude snažit optimalizovat hladinu cukru v krvi. V neposlední řadě pak můžete kerblík vyzkoušet i jako kosmetickou přísadu. Listy rozmačkejte v hmoždíři a poté přidejte do oblíbené pleťové masky. Naneste na obličej a nechte působit. Obličej bude působit čistě a méně viditelné by měly být i vrásky.
Kerblík na talíři
Chuťový zážitek, který nám kerblík zprostředkuje, může být nezapomenutelný. Stačí ho jen přidat do těch správných jídel. Dříve se hojně konzumoval na Zelený čtvrtek. Dával se do nádivek. Jeho mladé lístky mají silné aroma. Jsou lehce nasládlé a chuť je kořeněnosladká. Lístky můžete, krom návidky, dát i do salátů, omáček, polévek nebo pomazánek. Důležité je však upozornit i na to, že tepelná úprava mnoho látek v kerblíku zničí. Vždy je lepší jíst bylinu čerstvou, neupravovanou. Zvlášť, pokud ji chceme využít pro jarní detoxikaci. Kerblík perfektně ladí s rybami, grilovaným masem či mletým masem. Dá se vlastně použít všude tam, kde se běžně dává petržel. Kombinovat ho bez obav můžeme s dalšími bylinkami. Zejména s petrželí, pažitkou, estragonem či bazalkou.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku