Pěstování bylinek: Pažitka

Pěstování bylinek: Pažitka

V tomto seriálu o pěstování bylinek se budeme věnovat pažitce. Pažitka patří mezi jedny z prvních jarních bylinek a ke konci zimy je pro nás ideální, co se zdraví týče. Dodává nám hlavně vápník a draslík, posiluje naši imunitu a přispívá k aktivitě trávícího traktu. Pažitka se dá použít na pomazánky, nejlepší je na vajíčkové pomazánce, na saláty nebo s ní můžete posypat brambory. Jak tedy pěstovat pažitku doma v květináči?

Čtěte také:

Pěstování bylinek: Tymián

Hlavní je světlo

Při pěstování pažitky si musí dát záležet na výběru místa, kde pažitku necháme růst. Pažitku v bytě pěstujeme nejlépe na jednom místě a nikam ji moc nepřenášíme. Pažitka má ráda světlo a nemá ráda výkyvy teplot způsobené větráním nebo průvanem.

Pažitka patří mezi bylinky, které vyžadují hodně světla, proto květník s pažitkou dejte na okno orientované na jih, jihovýchod anebo na západ. Na severní straně se bohužel pažitce kvůli nedostatku světla dařit nebude. Nedostatek světla vede k tomu, že bylinky jsou slabé a nažloutlé.

Důležité je i správné zalévání

Další důležitá věc při pěstování pažitky je pak zálivka. Protože pažitka roste v omezeném množství zeminy, kontrolujeme vodní režim každý den. Pokud bude mít pažitka hodně tepla, kořenový bal může rychle vysychat. Je dobré tedy pažitku zalévat častěji a menšími dávkami vody. Zároveň je třeba hlídat, aby nedošlo k přelití rostlin. Dobré je také pažitku pravidelně přihnojovat, nejlépe organickými hnojivy.

Výsev pažitky do květináče

  • Pažitka se pěstuje v květináči se zeminou s vysokým obsahem živin (půda by měla být spíše lehčí).
  • Vyhloubíme si jamku a do té vyséváme pažitku po více kusech.
  • Po výsevu substrát zalijeme a postavíme ho na světlé místo. Po několika dnech můžeme čekat první semínka.
  • Po zastřihnutí můžeme nechat pažitku znovu vyrůst.
  • Tento postup je možné opakovat mnohokrát po sobě. Pažitka, i přesto, že je vytrvalou rostlinou začne po čase slábnout a ztrácet aroma. V tuto dobu je dobrý výsev nové pažitky.

Tipy:

  • Pažitku nikdy nestříhejte blízko zeminy, jinak bude usychat.
  • Dejte nastříhanou pažitku do chladničky do vlhké utěrky, vydrží vám déle čerstvá.

pažitka_pěstování bylinek

Pažitka obsahuje vitaminy C a B2

Pažitka má dobrý vliv na náš organismus a naše zdraví. Obsahuje velké množství vitamínu C a B2, vápník a draslík. Pažitka také zlepšuje trávení a chuť k jídlu. Pokrmy jsou díky ní dobře ochucené, pažitkou můžeme posypat chleba s máslem, dají se s ní ozdobit polévky, omáčky i další jídla. Použít ji také můžeme jako náhradu za cibuli, například ve vaječné omeletě nebo na míchaných vajíčkách.

Přečtěte si také o dalším pěstování bylinek



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...