Pěstování bylinek: Šanta kočičí

Pěstování bylinek: Šanta kočičí

Šanta kočičí vypadá jako meduňka nebo máta, pro lidi má jakožto léčivka i podobné účinky, ovšem pro kočky to je věc neodolatelná, ze které doslova šílí. I kdybyste si ale učichali nos, neucítíte to samé, co kočky. Vůně je to zcela specifická, kterou lidský nos nerozeznává – pro nás je to jednoduše „něco jako máta“, pro kočky je to šanta kočičí, droga, které mnohé nedokáží odolat. Nepodceňujme ji ovšem i jako léčivku pro naše, lidské, použití.

Čtěte také:

Pěstování bylinek: Máta

Šanta kočičí - pěstování

S kočkami je ale spojena nejvíc, i odtud pramení její české jméno. Setkat se můžete s mnoha dalšími názvy. A to jak v zahradnictví, tak i v hobby marketech, nebo ve zverimexech. Koupíte ji sušenou, v květináčku nebo jako semena. Přečtěte si více o šantě kočičí!

  • Catnip
  • Catmint (kočičí máta)
  • Kočičí kokain
  • Kočičí afrodisiakum

Jak na kočky šanta působí?

Tou záhadnou a důležitou složkou šanty je látka nepetalactone, dále karvakrol a thymol, kterou kočky cítí a reagují na ni. Vyvolává u nich euforické stavy, při nichž kočka čerstvou nebo sušenou šantu okusuje, líže, ochutnává a očichává. Začne se válet, třít o koberec, mňoukat, být mimořádně hravá až divoká, nebo naopak rozmazlená, zvýšeně sliní a chová se, jako kdyby byla „mimo“. Tento stav trvá několik minut, pak odeznívá. Je to relax, nebojte, bylinka pro ně není nijak nebezpečná, maximálně na ně působí jako uspávadlo, některé kočky po požití šanty spí.

  • U některých koček může vyvolat nebo uspíšit nástup mrouskání, látka v ní voní jako kočičí feromon.
  • Zhruba 20 % koček na šantu vůbec nereaguje, ignorují ji také koťata.
  • Podobný účinek na kočky má i kozlík lékařský, ožanka kočičí (nazývaná též „kočičí tymián“) na některé i klasická máta peprná.
  • Šantu milují i velké kočkovité šelmy, třeba lvi a tygři.

TIP na léto: Šanta kočičí přitahuje kočkovité šelmy, ale KOMÁRY naopak spolehlivě odradí. Skvělá rostlina na letní okno u ložnice!

Šanta kočičí - léčivé účinky

Šanta je trošku podceňovaná lidovým léčitelstvím, protože ji můžete využít k podpoře uzdravení v řadě zdravotních problémů. Na člověka má uklidňující účinek. Ano, šanta kočičí přináší úlevu při nespavosti nebo ve stresovém období podobně jako meduňka. Někteří dokonce říkají, že umí tlumit migrény a bolesti hlavy vzniklé z přemíry stresu. Ale pomůže vám, i když si pokazíte žaludek či podráždíte střeva nevhodným jídlem, nebo:

  • zmírňuje menstruační křeče a bolesti hlavy spojené s cyklem
  • působí lehce močopudně, využijete ji při začínajícím zánětu močových cest
  • mírně snižuje krevní tlak
  • kaše z čerstvé šanty kočičí snižuje otoky a bolesti kloubů při artritidě
  • vnější účinek je skvělý také na pleť trpící akné a záněty

šanta kočičí1

Pěstování šanty kočičí: Slunce a teplo

Balkon nebo zahrada, všude je skvělá trvalka. Pokud ji tedy nepotká kočka, která ji zamlada zdevastuje. Jinak je to rostlina zcela bezproblémová. Šanta kočičí je rostlina z čeledi hluchavkovitých, dorůstá výšky asi 30 cm a má drobné hluchavce nebo mátě podobné listy, zubaté a lehce chlupaté. Kvete růžovými nebo fialovými kvítky v průběhu května až června. Jaké má nároky na pěstování?

  • slunné, teplé místo
  • střední, ale pravidelná zálivka
  • propustná, lehčí půda

TIP: Po odkvětu začátkem léta ji zastřihněte, vyrazí znovu mladými lístky. Pro léčivé čaje jsou nejvhodnější natě těsně před květem.

Jak šantu množit?

Šanta kočičí se skvěle množí všemi způsoby a i když ji necháte jen tak divoce růst, bude se její trs přirozeně zvětšovat, podobně, jako to máme u máty. Pokud máte problémy se škůdci, přečtěte si, jak na mšice.

  • řízky z dřevnatých stonků rovnou sadíme do země, nebo necháme zakořenit ve vodě
  • semena vyséváme zjara (klíčí až při teplotě 20 °C) nebo v průběhu celého roku (květináče s mladými ani ne ročními rostlinkami pak necháváme přezimovat v teple)
  • šanta kočičí je v mladém stavu nutná chránit před kočkami krytem ze sklenice nebo plastu, přece jen, je to magnet na kočky a cítí ji i v sousedství, starší rostliny návštěvu kočky již přežijí.

Přečtěte si také o dalším pěstování bylinek



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 29. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 30. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, dnes je novoluní. Přejte si přání, při novoluní se plní. Je vhodný den na vnitřní očistu těla. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
ÚTERÝ 31. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni

Na Štěpána není pána. Znáte sváteční tradice a pranostiky?

Ty zvyky jsou asi oblastní... U nás se na Štěpána rozhodně nejedla drůbež - husa bývala na Martina - ale uzené...

Proč lidi zůstávaj v nešťastnejch vztazích?

Přeji Vám dobrý den. Čistě náhodou jsem narazila na Váš článek a i když nemám ve zvyku něco takového číst ani ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Na Štěpána není pána. Znáte sváteční tradice a pranostiky?

Vánoční svátky v sobě nesou symboliku a také tradice, které dodržovali naši předkové. A také my se je alespoň nějakou formou dodržovat snažíme. Dnes je druhý svátek vánoční. Završuje Vánoce a v křesťanské litur...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...