Pěstování bylinek: Šanta kočičí
Šanta kočičí vypadá jako meduňka nebo máta, pro lidi má jakožto léčivka i podobné účinky, ovšem pro kočky to je věc neodolatelná, ze které doslova šílí. I kdybyste si ale učichali nos, neucítíte to samé, co kočky. Vůně je to zcela specifická, kterou lidský nos nerozeznává – pro nás je to jednoduše „něco jako máta“, pro kočky je to šanta kočičí, droga, které mnohé nedokáží odolat. Nepodceňujme ji ovšem i jako léčivku pro naše, lidské, použití.
Šanta kočičí - pěstování
S kočkami je ale spojena nejvíc, i odtud pramení její české jméno. Setkat se můžete s mnoha dalšími názvy. A to jak v zahradnictví, tak i v hobby marketech, nebo ve zverimexech. Koupíte ji sušenou, v květináčku nebo jako semena. Přečtěte si více o šantě kočičí!
- Catnip
- Catmint (kočičí máta)
- Kočičí kokain
- Kočičí afrodisiakum
Jak na kočky šanta působí?
Tou záhadnou a důležitou složkou šanty je látka nepetalactone, dále karvakrol a thymol, kterou kočky cítí a reagují na ni. Vyvolává u nich euforické stavy, při nichž kočka čerstvou nebo sušenou šantu okusuje, líže, ochutnává a očichává. Začne se válet, třít o koberec, mňoukat, být mimořádně hravá až divoká, nebo naopak rozmazlená, zvýšeně sliní a chová se, jako kdyby byla „mimo“. Tento stav trvá několik minut, pak odeznívá. Je to relax, nebojte, bylinka pro ně není nijak nebezpečná, maximálně na ně působí jako uspávadlo, některé kočky po požití šanty spí.
- U některých koček může vyvolat nebo uspíšit nástup mrouskání, látka v ní voní jako kočičí feromon.
- Zhruba 20 % koček na šantu vůbec nereaguje, ignorují ji také koťata.
- Podobný účinek na kočky má i kozlík lékařský, ožanka kočičí (nazývaná též „kočičí tymián“) na některé i klasická máta peprná.
- Šantu milují i velké kočkovité šelmy, třeba lvi a tygři.
TIP na léto: Šanta kočičí přitahuje kočkovité šelmy, ale KOMÁRY naopak spolehlivě odradí. Skvělá rostlina na letní okno u ložnice!
Šanta kočičí - léčivé účinky
Šanta je trošku podceňovaná lidovým léčitelstvím, protože ji můžete využít k podpoře uzdravení v řadě zdravotních problémů. Na člověka má uklidňující účinek. Ano, šanta kočičí přináší úlevu při nespavosti nebo ve stresovém období podobně jako meduňka. Někteří dokonce říkají, že umí tlumit migrény a bolesti hlavy vzniklé z přemíry stresu. Ale pomůže vám, i když si pokazíte žaludek či podráždíte střeva nevhodným jídlem, nebo:
- zmírňuje menstruační křeče a bolesti hlavy spojené s cyklem
- působí lehce močopudně, využijete ji při začínajícím zánětu močových cest
- mírně snižuje krevní tlak
- kaše z čerstvé šanty kočičí snižuje otoky a bolesti kloubů při artritidě
- vnější účinek je skvělý také na pleť trpící akné a záněty
Pěstování šanty kočičí: Slunce a teplo
Balkon nebo zahrada, všude je skvělá trvalka. Pokud ji tedy nepotká kočka, která ji zamlada zdevastuje. Jinak je to rostlina zcela bezproblémová. Šanta kočičí je rostlina z čeledi hluchavkovitých, dorůstá výšky asi 30 cm a má drobné hluchavce nebo mátě podobné listy, zubaté a lehce chlupaté. Kvete růžovými nebo fialovými kvítky v průběhu května až června. Jaké má nároky na pěstování?
- slunné, teplé místo
- střední, ale pravidelná zálivka
- propustná, lehčí půda
TIP: Po odkvětu začátkem léta ji zastřihněte, vyrazí znovu mladými lístky. Pro léčivé čaje jsou nejvhodnější natě těsně před květem.
Jak šantu množit?
Šanta kočičí se skvěle množí všemi způsoby a i když ji necháte jen tak divoce růst, bude se její trs přirozeně zvětšovat, podobně, jako to máme u máty. Pokud máte problémy se škůdci, přečtěte si, jak na mšice.
- řízky z dřevnatých stonků rovnou sadíme do země, nebo necháme zakořenit ve vodě
- semena vyséváme zjara (klíčí až při teplotě 20 °C) nebo v průběhu celého roku (květináče s mladými ani ne ročními rostlinkami pak necháváme přezimovat v teple)
- šanta kočičí je v mladém stavu nutná chránit před kočkami krytem ze sklenice nebo plastu, přece jen, je to magnet na kočky a cítí ji i v sousedství, starší rostliny návštěvu kočky již přežijí.
Diskuse k článku