Pěstování bylinek: Koriandr
Pěstování bylinek není tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je rozhodně lepší jak pro vaši peněženku i chuť, když si třeba oblíbený koriandr vypěstujete doma sami. Každý, kdo s bylinkami v kuchyni pracuje, ví, že čerstvé bylinky jsou nenahraditelné. Koriandr je středomořská bylinka a od nedávna se pěstuje i v Egyptě nebo Indii. I když se u nás volně nevyskytuje, můžete ho klidně pěstovat v květináči na parapetu nebo na balkóně. Víme, jak na to!
Koriandr je koření, ale i afrodiziakum
Koriandr není jen tak nějaké obyčejné koření. Byl součástí i všelijakých nápojů lásky ve starověkém světě. Koriandr má totiž silné afrodiziakální účinky. V kuchyni má široké využití:
- K nakládání zeleniny
- Do omáček i nádivek
- Ke grilovanému masu i rybě
- K přípravě moučníků i sušenek
Koriandr setý je taktéž bohatý na vitamíny B1, B2, A i C. Má velmi pozitivní vliv na trávení a ničí škodlivé bakterie v těle. Proto by neměl chybět v žádné domácnosti.
Pěstování bylinek: je libo zahrada nebo květináč?
Koriandr můžete pěstovat nejen přímo na zahradě, ale také v květináči a mít ho na parapetě nebo balkoně kdykoliv po ruce. Pěstování bylinek je snadné. Koriandr dorůstá výšky 20 až 60 cm.
Kdy se koriandr sází?
Jestli pěstujete koriandr ze semene, pak jej sázejte od jara do podzimu. Právě v této době mají dobrou klíčivost. Jestli chcete použít listy, pak ho můžete vysévat hustě vedle sebe. Jestli ale chcete koriandr pěstovat na semena, pak je vysévejte do řádků na záhoně.
Jakou půdu potřebuje?
Koriandr vyžaduje propustnou, zásaditou a výživnou půdu, která má dostatek vláhy. Můžete ho pěstovat i na slunném místě. Jediné, co nesnáší, je mráz.
Pěstování bylinek: koriandr potřebuje pravidelné hnojení
Při pěstování bylinek, hlavně u koriandru, je potřeba dbát na pravidelnou zálivku a hnojení. Zalévat by se měl odstátou vodou pokojové teploty. Přihnojujte jednou za měsíc, a to tekutým organickým hnojivem. Dávejte ale pozor, abyste bylinku nepřelili. Pokud ho budete zalévat příliš, tak mu uhnijí kořeny.
Koriandr se pěstuje pro semena i listy
Semena bylinky vyklíčí asi za 20 dní. Pěstuje se nejen pro listy, ale i semena.
- Semena - ta sklízíme vyzrálá, až zhnědnou. Semena jsou silně aromatická a nasládlá. Můžete je rozdrtit a využít do polévek, omáček, ale i sladkých jídel a dezertů.
- Listy - sklízíme podle potřeby. Nejsou tak sladké, jako semena. Můžete si je nasekat a zmrazit. Lze je také usušit.
Koriandr v kuchyni
Četné využití má tato bylinka hlavně v asijské kuchyni. Pokud si budete třeba připravovat asijskou polévku, koriandr vám tu nesmí chybět. Abyste však zachovali jeho výtečnou chuť a aroma a abyste neznehodnotili jeho cenné látky, přidejte jej do pokrmu až na konci tepelné úpravy. Využívá se hojně také jako ozdoba. Vyzkoušejte koriandr v polévce Pho bo nebo v polévce Pho Ga.
Bylinka se hodí i do pomazánek. Výtečná je třeba ta mrkvová s koriandrem. Mrkve najemno nastrouhejte, na másle orestujte, osolte, opepřete, přidejte uvařené vajíčko nakrájené najemno, koriandr a tvaroh. Vše důkladně promíchejte a podávejte s chlebem nebo bagetkou. Uvidíte, že se po ní utlučete.
Koriandr jako lék?
Pěstování bylinek se vám vyplatí také v tom případě, kdy budete mít problémy se zdravím. Koriandr má totiž i léčivé účinky:
- Semena působí proti plynatosti a nafouklému břichu
- Pomáhá při bolestech břicha
- Odstraňuje křeče
- Podporuje tvorbu žaludeční šťávy
- Ovlivňuje pozitivně trávení
- Zmírňuje bolesti kloubů
- Pomáhá při migréně
- Zlepšuje chuť k jídlu
Tuto bylinku by ale neměli konzumovat ti, kteří mají poruchy srážlivosti krve. Bylina obsahuje totiž kumarin, tedy toxin, který působí proti srážení krve.
Diskuse k článku