Pěstování bylinek: Bazalka
Připravili jsme pro vás seriál, který se zaměří na pěstování bylinek. Bylinky můžete pěstovat jak na zahradě, tak doma v květináči, což je případ první bylinky – bazalky. Bazalka je velmi oblíbenou bylinkou, a to pro svou vůni a chuť. Bazalka se hodně využívá při přípravě pokrmů, proto není divu, že se stala hojně pěstovanou. Neodmyslitelně patří zejména k italské kuchyni. Můžeme se setkat s různými druhy bazalek, které se liší podle tvarů listů barvy i vůně.
Pěstování bazalky
Pro pěstování bazalky je nejvhodnější kyprá, dobře prohnojená půda. Bazalka také potřebuje slunce, čím více ho bude mít, tím bude aromatičtější. Pokud chceme bazalku sklízet brzo, můžeme ji zasít již v únoru do truhlíku za okno. Jinak vyséváme v dubnu až květnu do skleníku.
Pěstování bazalky doma v květináči
Bazalku si můžeme bez větších problémů vypěstovat doma v květináči. Bazalku můžeme umístit, jak do truhlíků, tak do klasických květináčů, záleží na našem vkusu a na tom, jak chceme bylinku umístit. Na době sázení moc nezáleží, jelikož nejsme závislí na počasí, bazalku doma nevystavujeme zimě ani větru, ale běžně se vysazuje v březnu.
Bazalku můžeme pěstovat jak v květináči, tak v truhlíku
Jak si tedy nachystáme na pěstování bazalky?
- Truhlík či květináč naplníme zeminou, úplně stačí substrát pro pokojové rostliny.
- Na květináč o průměru patnácti centimetrů je dobré zaset maximálně dvacet semínek.
- Sázíme v pravidelných vzdálenostech a jen je jemně palcem zatlačíme.
- Bylinku samozřejmě pravidelně zaléváme a během klíčení se snažíme udržet teplotu 20 – 25 stupňů.
- Pokud chceme dosáhnout větší vlhkosti, můžeme květináč zakrýt potravinářskou folii, kterou před tím propícháme.
- Za deset dnů až dva týdny bychom měli vidět první rostlinky.
Hlídejte, aby bazalka nebyla moc hustá
Když uvidíme, že má bazalka kolem pěti centimetrů a pár lístků, máme na výběr ze svou variant. Buď můžeme část přesadit do dalších květináčů, anebo si necháme jen ty nejhezčí a zbytek vytrháme. Bazalka by neměla být příliš hustá, aby nerostla do výšky za světlem. Doma tato bylinka dorůstá maximálně do třiceti centimetrů.
Bazalka potřebuje hlavně slunce
O bazalku se staráme průběžně, zalévejte ji ráno nebo večer. Lehce vlhkou půdu bychom měli udržovat po celou dobu, ale během klíčení nemusí bylinku zalévat tolik. Při zalévání se snažte nepokropit listy. Důležité je pro bazalku i slunce, alespoň pět hodin denně by měla být rostlinka slunečním svitu. Bazalka, která nemá dostatek světla je pak méně aromatická.
Bazalka nepotřebuje hnojení
Hned jak se na bazalce objeví květy, odstraníme je, aby listům nebraly sílu. Listy sklízíme průběžně, nejlepší je stříhat od mladých listů od vrchu. Bazalku nemusíme hnojit, pokud se pro to přeci jen rozhodneme, je nejlepší vybrati čistě přírodní přípravky, jelikož budeme bazalku využívat na pokrmy.
Tipy pro vás:
- v letních měsících vůně bazalky může odpuzovat některý hmyz, takže je vhodné ji pěstovat při oknech, které otevíráme nejvíce
- bazalku vysaďte v blízkosti rajčat, podporuje jejich zrání, chuť a chrání před chorobami
Recepty s bazalkou
Až vám bazalka vyroste a vy budete sklízet velkou úrodu, můžete si vzpomenout na tyto tři recepty, které jsme pro vás připravili.
Diskuse k článku